Pazar, Mayıs 19, 2024

Michael Faraday Kimdir?

Derslerde veya gündelik yaşamda Micheal Faraday ismini veya Faraday kafesini duymuşsunuzdur. Peki michael faraday kimdir? Micheal Faraday, Londra yakınlarındaki Newington’da 22 Eylül 1791 yılında doğmuş ve 25 Ağustos 1867 yılında vefat etmiş ingiliz asılı bir kimya ve fizik bilginidir.

Faraday 19.yüzyılın en büyük bilim adamlarından birisidir. Özellikle elektrik üzerinde önemli çalışmalara imza atmıştır. Ayrıca Faraday elektrik motorunu bulan ve dünya üzerinde klor gazını sıvılaştırmayı başaran ilk kişidir.

Michael Faraday Hayatı

Faraday’ın hayatı, 22 Eylğl 1791 yılında başladı. 1791’in başında Newington köyünde iş aramak için İngiltere’nin kuzeyinden gelen bir demirci ve bir köylünün dört çocuğundan biri olan Faraday, ekonomik nedenlerden dolayı uzun süreli eğitim alamadı. Ailesi Sandemancılar adlı bir tarikatın üyesiydi. Faraday daha çok kendi kendini yetiştirmiş bir bilim adamıdır. Kilisenin Pazar okulunda okumayı ve yazmayı öğrendi. Genç yaşta gazete dağıtıcısı olarak çalışmaya başladı.

https://www.bilgikilavuzu.com/aziz-sancar-kimdir/

14 yaşında bir öğrenciye çırak olarak girdi. 1813 Mart’ına kadar sürdürdüğü bu eserde bağlayıcılığa getirilen kitapları okuyarak bilgisini genişletmeye başladı. Bu sayede gençliğinde birçok kitap okudu. Özellikle büyük bir coşku ve istekle fizik kitapları okuyordu. Ansiklopedi, Britannica’nın üçüncü baskısında elektrikli maddeden özellikle etkilendi. Eski şişelerden ve hurda parçalarından yapılmış basit bir elektrostatik jeneratör kullanarak deney yapmaya başladı. Yine, zayıf bir Volta pili kullanarak elektrokimya deneyleri yaptı.

Michael Faraday’ın, hayatını adadığı ve insanoğlu için büyük öneme sahip buluşlar yapmakla geçirdiği hayatını 25 Ağustos 1867’de Middlesex’teki Hampton Court’ta son buldu.

Michael Faraday Kariyeri

Michael Faraday’ın kariyeri, Londra’daki Kraliyet Enstitüsü’nde kimyager Sir Humphrey Davy tarafından kimya konferanslarına katılma fırsatı bulması ile başladı. Konferanslarda tuttuğu notları ciltledi ve iş isteyen bir mektupla Davy’ye gönderdi. 1813’te Davy’nin desteğiyle Kraliyet Enstitüsü’nde laboratuvar asistanı olarak çalıştı. 1813-1815 yılları arasında Sir Humphrey Davy, Michael Faraday’ı Fransa, İtalya ve İsviçre’ye yaptığı gezide sekreter yardımcısı olarak aldı.

Bu gezide birçok ünlü bilim insanıyla tanışma fırsatı bulan Faraday, 1820’de Davy’nin yardımcılığı görevini bıraktı. 1823’te büyük bir üne sahip olan Faraday, 1823’te Kraliyet Bilim Akademisi’ne seçildi. 1825’te laboratuvar müdürü oldu. Tüm hayatını enstitünün çalışmalarına adadı. İlk kez Faraday elektriği bir “kuvvet” olarak nitelendirdi.

1831’de bir bobinin yakınına taşınan güçlü bir mıknatısın elektrik akımı ürettiğini gösterdi. Bu şekilde, büyük miktarda elektrik akımı üretmenin yolu açılmıştır. Faraday bir mıknatıs etrafında tersinir bir kablo sistemi geliştirdi. Böylece ilk kez elektrik enerjisi mekanik enerjiye dönüştü. Bu keşif elektrik motorlarının temeli olarak kabul edildi.

Sonraki 10 yıl içinde Faraday kimya alanındaki çalışmalarını artırdı. Kömür katranında benzen ve bütilen keşfetti. Böylece ilk paslanmaz çeliği üretti. Sıvılaştırılmış klor ve diğer bazı gazlar. Mikroskop gibi optik aletler için yeni cam türleri keşfetti. 1839’da yeni bir genel elektrik teorisi geliştirdi.

https://www.bilgikilavuzu.com/louis-pasteur-kimdir/

Sekiz yıl boyunca kesintisiz devam eden deneysel ve teorik çalışmalar sonucunda sağlığı 1839’da kötüleşen Faraday, altı yıl boyunca üretken bir faaliyet gösteremedi. Araştırmasına 1845’te tekrar başlayabildi. 1855’ten sonra Faraday’ın zihinsel gücü azalmaya başladı.

Michael Faraday bu yıllara kadar birçok buluş gerçekleştirdi. Micheal Faraday’ın buluşları;

  • Faraday’ın Elektroliz Kanunları
  • Benzen
  • Faraday Etkisi
  • Elektromanyetik Rotasyon
  • Gaz Sıvılaştırma ve Soğutma
  • Elektromanyetik İndüksiyon

Olarak belirtilebilir. Micheal Faraday bu buluşları ile birçok yeni buluşların ve icatların yapılmasında önemli rol oynamıştır.

Michael Faraday’ın Aile Yaşamı

Micheal Faraday’ın aile yaşamı ile ilgili fazla bilgi yoktur. Faraday’ın hiç çocuğu yoktur fakat kendisi çocukları çok sever ve yeğenlerini laboratuvarına götürerek onlara heyecan verici deneyler gösterirdi.

Umarız “Selçuk Yöntem Kimdir?” adlı yazımızı beğendiniz. Ayrıca dilerseniz “Bilim” alanında diğer değerli dahilerimize de bakabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler