Ana Sayfa Dahiler Spor Bear Grylls Kimdir?

Bear Grylls Kimdir?

6
5839
Bear Grylls

Edward Micheal Grylls, namıdiğer Bear Grylls, hepimizin ‘Man Vs Wild’ isimli realite şovuyla tanıdığı ünlü bir hayatta kalma uzmanıdır. Kendisi maceracı, gezgin, kâşif gibi sıfatları dışında ayrıca paraşütle atlama, dağcılık, serbest dalış gibi doğa sporlarını daha çocukken bir tutku haline getirip, yaşadığı onca zorluğa rağmen başarıyla devam ettirmiştir.

Bear Grylls Çocukluğu ve Gençliği

Sir Micheal Grylls ve Lady Sarah Grylls’in oğlu olarak 7 Haziran 1974’te Kuzey İrlanda’nın Donaghadee kasabasında dünyaya gelmiştir. Edward Micheal Grylls olarak vaftiz edilip sonrasında ablası Lara Fawcett tarafından hepimizin tanıdığı ‘Bear’ yani ayı lakabı verilmiştir. Edward olarak vaftiz edilmesine rağmen ilk adını Bear olarak değiştirmiştir.

4 yaşında ailesiyle birlikte Wight Adası üzerinde bulunan Bembridge’ye taşınıp orada büyümüştür. Babası tarafından tırmanış ve yelkencilik eğitimleri aldıktan sonra 8 yaşında ‘Yavru İzci’ olmuştur.

Grylls; Eaton House, Ludgrove School,Eton Collage’i bitirmiştir. Kendisi Eton Collage dağcılık klubünün açılmasına da çok büyük katkı sağlamıştır.

Gençlik yıllarında serbest paraşüt yapmış ve Shotokan karatesinde siyah kuşak almıştır.

Bear Grylls Kariyeri

Okulu bitirdikten sonra 3 yıl boyunca İngiliz Hava Kuvvetleri’ne (S.A.S) hizmet etmiştir. Orduda hayatta kalma eğitmeni, paraşütçülük eğitmeni, yakın dövüş eğitmeni, travma uzmanı ve kaçış sürücülüğü eğitmeni gibi görevlerde bulunmuştur.

Grylls 1997 yılında Himalayalarda bulunan Ama Dablam dağına tırmanan en genç İngiliz olmuştur.

Himalayalarda bulunan Sikkim çevrelerinde yürüyüş ve geziler düzenleyip, 26 Mayıs 1998’de Everest’e tırmanarak adını Guinness Rekorlar Kitabı’na yazdırmıştır.

 • 2001 yılında ilk kitabı olan ‘The Kid Who Climbed Everest’i yayınlayıp bu kitabında zirveye kadar olan yolunu anlatmıştır. Ardından ‘Facing The Frozen Ocean’ adlı ikinci kitabını kaleme almıştır. Yazarlık kariyerine ‘Bear Grylls Outdoor Adventures’ serisiyle devam etmiştir.
 • 2002 yılında Birkbeck, Londra Üniversitesi’nde Hispanik araştırmalar bölümünden dereceyle mezun oldu.
 • 2003 yılında Kuzey Buz Denizi’ne bir sefer düzenledi.
 • 2005 yılında 7600 metrede bir sıcak hava balonu ile resmi bir yemek düzenleyerek yeni bir rekora daha imza atmış bulunuyor.
 • 2006 yılında hepimizin bildiği ‘Man vs Wild’ isimli realite şovda zorlu doğa koşullarında hayatta kalma mücadelesi vermeye başladı.
 • 2007 yılında rekorlara doymayan Bear Grylls parajetle Himalaya üzerinden uçtuktan sonra 97 dakika boyunca gerçekleşen aralıksız en uzun kapalı alan serbest dalışını gerçekleştirdi.
 • 2009 yılında, 35 yaşında Baş İzci unvanı alan Bear Grylls bu unvanı alan en genç kişi oldu.

Bear Grylls

Paraşüt Kazası

Bu konu üzerinde özellikle durmak istedim çünkü Grylls fiziki anlamda belki de çoğumuzun her şeyi bırakmalıyım diye nitelendirdiği bir sürü sakatlık geçirmiştir. Bunlara rağmen hem tutkularının peşini bırakmamış hem de daha da ileri götürebilmiştir.

1996 yılında Zimbabwe’de yaklaşık 4300 metreden paraşütle atlarken sırtının üzerine yere çakıldı. Olayı Bear Grylls şöyle anlatıyor:

-Yaklaşık olarak 4300 metredeydik. Paraşütüm düzgün açılmadı ve hızlı bir şekilde düşmeye başladım. Henüz ne olduğunu anlayamadan yere çakıldım. Sırtım direk toplanan paraşüt çantası üzerine inmişti. Sonrasında her şey kararmaya başladı. Gözümü açtığım zaman hastanedeydim ve doktorlar koca bir iğneyi sırtıma saplıyorlardı. Sonrasında öğrendim ki üç vertebramı kırmıştım. Bırakın tekrar tırmanmayı, doktorlar tekrar düzgün yürümemin bile zor olduğunu söylediler. 18 ay boyunca fizik tedavi ve rehabilitasyonda kaldım. Yataktan kalkamadığım anlarda bile tek düşünebildiğim Everest’e tırmanmaktı. Zirveye çıkacağım anı gözümde canlandırıp duruyordum. Bilin bakalım 18 ay sonra ne oldu? Hedefimi gerçekleştirdim ve yürümeme bile zor ihtimal vermelerine rağmen Everest’e tırmandım.

Tutkularından dolayı sakatlanmanın nasıl bir his olduğunu bizzat bildiğim için Bear Grylls’in hayatını oldukça ilgi çekici ve ilham verici buluyorum. Hala tutkularının peşinden koşan 45 yaşındaki maceraperesti anlattığım bu yazım umarım hepimize içimizdeki iradeyi keşfetmemizde yardımı dokunur.

‘’Üzerinde herhangi bir engel olmayan bir yol bulduysan muhtemelen seni hiçbir yere götürmeyecektir’’ BEAR GRYLLS

Ayrıca dilerseniz diğer değerli dahilere de bakabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

6 YORUMLAR

 1. Bu adam efsane bir uzman. Bir çok zorlukta neler yapılabileceğini ve ne şekilde hayatta kalacağını iyi biliyor.

 2. Bear Grylls’e hayranım, video kurguları vs çok iyi.
  Profesyonelliğini her adımda belli ediyor adam. 🙂

 3. 18 ay boyunca fizik tedavi görmesi ve sonucunda ayaklanabilmesi büyük mucize. Herkes başaramaz. 🙂

 4. Bear Grylls’in bir videosunu izlemiştim, videoda bir kabilenin adeti olarak keçi yumurtalığı yiyordu, o videoda adama helal olsun dedim. Makaleniz sayesinde de Bear’ın hakkında çok bilgi edindim. 🙂

 5. Adam tam bir efsane, gerçekten zor hayatta şartlarda hayatta nasıl kalınacağını çok iyi anlatıyor.

 6. Bear Grylls’i ilk internette bir belgeselde gördüm, sonra videolarını izledim efsane bir adam gerçekten. 🙂

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz