Özgüven Nedir?

9605
Özgüven nedir

nedir? geliştirilebilir mi? Özgüvende dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? kaybı mı yaşıyorsunuz? Bunları bilmiyorsanız, bu makale tam size göre derim.

Özgüven, kişinin kendisini tanıması ve kendi analizini yapabilmesidir. Özgüven aslında kendinizle barışık bir birey olmanız demektir. Yapabileceğimiz şeylerin ya da yapamayacağımız şeylerin kararını başkalarının değil bizim verebilmemizdir. Özgüven sahibi olmak, kendiniz dışındaki kişilerin olumsuz duygu ve düşüncelerinin sizi yönlendirmesine izin vermemenizdir.

Özgüven, herkes için çok önemlidir. Çünkü hayatınızın daha güzel ve daha mutlu bir şekilde geçmesi için özgüveninizin yerinde olması, size çok büyük bir katkı sağlayacaktır. Onun dışında eğer özgüven sahibi değilseniz, bir yaprak misali rüzgârın savurduğu gibi kim ne derse o tarafa savrulur gidersiniz. Ne kendi düşünceleriniz olur, ne de düşüncelerinizin bir önemi olur. Hatta esas olarak istediğiniz bir şey için gerekli olan en ufak bir çabayı bile gösteremezsiniz. Kendimizi iyi tanırsak ve özgüven sahibi olursak hayatımızda önemli ya da önemsiz herhangi bir durumda doğru adımlar atarız. Bu noktada özgüvenimizi geliştirip sağlamlaştırılabileceğimizi de unutmamalıyız.

ozguven-gelistirme Özgüven Nedir?

Özgüven sahibi değilseniz ya da özgüven eksikliğiniz varsa, ne gibi olumsuz etkiler ile karşılaşırsınız?

Özgüven eksikliği sizleri sürekli yanlışa sürükler. Kendi kararlarınızı kendiniz vermez ve istediğiniz şeylere yönelmezseniz eğer, mutsuz bir yaşamın içine düşersiniz. Kendi istediğiniz olmadığı için hatalar ve yanlışlar yapabilirsiniz. Çünkü yanlış yapmaya çok müsait bir konumda olmuş olursunuz. Bu durum sizin, hayatınızda başarısız bir çizelgeye ulaşmanıza neden olur. Neticesinde de çevrenizdeki insanlar tarafından birçok olumsuz eleştiri alır, mutsuz olur ve işin içinden çıkamazsınız.

ozguven-olumlu Özgüven Nedir?

Özgüven sahibi olmanın önemli yanları nelerdir?

Öncelikle bir birey olmanız için çok önemlidir. Kendi duygu ve düşüncelerinize göre hareket ettiğiniz ve kendinizle barışık olduğunuz sürece daha güzel bir yaşama sahip olabilirsiniz. İstediğiniz şeyler için kimsenin sizleri yolunuzdan alıkoymasına ya da şevkinizi kırmasına müsaade etmezsiniz. Kısaca özgüven sahibi olmak, mutlu ve kendinizle barışık bir insan olmanız demektir.

Özgüven konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar neler midir?

Farkında olmadığınız yanlış düşüncelerinizin, doğrusunu gördükten sonra, sırf siz düşünüp karar verdiğiniz için doğru olduğunu söylemekten vazgeçmeniz gerekiyor. “Evet, bunlar benim düşüncem. O yüzden doğrudur.” demeye devam etmemelisiniz. Aksi takdirde etrafınızda size karşı olan saygınlık azalır, tutumlar değişir ve bakış açıları olumsuz olur. Öte yandan özgüveni abartıp insanlara yukarıdan bakmamanız, olayı egoya kesinlikle dönüştürmemeniz gerekiyor. Ego sahibi olan insanları kimse sevmez.

ozguven Özgüven Nedir?

“Peki, özgüvenimi nasıl artırabilirim?” derseniz;

Sürekli her şeyi merak edin ve merak duygunuzu kaybetmeyin.

Kendi öz eleştirinizi yapın.

Kendinizden emin olun.

Her zaman için tutarlı olun.

Zayıf olduğunuz ve yetersiz olduğunuz konularda kendinizi geliştirin.

Kişisel gelişimin her noktasında kendinize bir şeyler katmaya ve geliştirmeye çalışın.

 

Bir önceki yazımız olan Kitap Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? başlıklı makalemizde kitap alırken dikkat edilecekler, kitap almak ve kitap seçimi hakkında bilgiler verilmektedir.

9 YORUMLAR

 1. Öz güven elbette iyi bir şeydir amma yerine göre tabii ki. insanlar günümüzde öyle bir hale gelmişler ki; öz güven patlamasından YÜCE YARADANINA bile kafa tutuyor. işte bu nedenle fazla öz güven de bazen zararlı olabiliyor.

 2. Özgüvenle ukalalık arasındaki ince çizgi çok önemli. Her kendine özgüveni olan ukala değildir ama her ukalanın kendine özgüveni vardır ve bu da saygısızlığa yol açar.

 3. Gerçekten okuması keyifli ve bir o kadar akıcı bir paylaşım olmuş. Özgüven hakkında bilmediğim bir çok şey varmış. Makaleniz sayesinde aydınlanmış olduk. Sitenizi favorilerime aldım. Çok güzel bilgiler içeriyor.

 4. Mücahide Zeytin

  Kaliteli bir yazı olmuş cümleler yerli yerinde özgüven hayatımızdaki olmazsa olmazlardan kişisel gelişim adına güzel bir yazı teşekkürler

 5. Özgüven ve ego arasındaki fark başkalarına olan saygı çizgisi olsa gerek.Kendine güvenip başkalarını aşağılarsan ego olur.Mütevazi ve özgüven sahibi olmak zordur.

 6. Gerçekten güzel bir yazı olmuş. Özgüvenin her aşamasını çok güzel bir biçimde açıklamışsın fakat türk toplumunda özgüvenin önüne geçen toplumsal davranışlarımız var . Özgüvenin toplumsal etkileri hakkında bir yazıyı okumak isterim 🙂

 7. Özgüven de özgüvensizlik de küçük yaştan itibaren başlıyor, ebeveynler ve yetiştirilme tarzı çok önem taşıyor.

 8. Özgüven ile ukalalık arasında çok ince bir çizgi vardır. Bunu hesaplamak en önemli etkendir. Özgüveni tam insanlar ile ukalalık yapanlar arasında ki ince çizgiyi anlamayanlar. Bu şekilde bir girişim olduğunda hep yanlış anlaşılmalar ön planda tutulmaktadır. Hiç dikkat ettiniz mi?

 9. Kişisel Gelişimin İnsan Hayatı İçin Önemi -

  […] Her anne ve baba çocuklarına kişisel gelişim konusunda yardımcı olmalı ve onlara gerekli özgüven aşılamalıdır. Peki özgüven nedir? Özgüven aslına bakıldığında tam manasıyla kişisel […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here