Özgüven Nedir?

3727
Özgüven nedir

Özgüven nedir? Özgüven geliştirilebilir mi? Özgüvende dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Özgüven kaybı mı yaşıyorsunuz? Bunları bilmiyorsanız bu makale tam size göre derim. Kişinin kendisini tanıması ve kendi analizini yapabilmesidir. Özgüven aslında kendinizle barışık bir birey olmanız demektir. Yapabileceğimiz şeylerin yada yapamayacağımız şeylerin kararını başkaların değil bizim karar verebilmemizdir. Özgüven sahibi olmak, sizin dışınızda ki kişilerin olumsuz duygu ve düşüncelerinin yönlendirmelerine izin vermemenizdir. Özgüven, herkes için çok önemlidir. Çünkü hayatınızın daha güzel ve daha mutlulu bir şekilde geçmesi için özgüveniniz yerinde olması size çok büyük bir katkı sağlayacaktır. Onun dışında eğer özgüven sahibi değilseniz, bir yaprak misali kim ne derse o tarafa gidersiniz, rüzgarın savurduğu gibi savrulur gidersiniz. Ne kendi düşünceleriniz olur, nede düşüncelerinizin bir önemi olur. Esas istediğiniz bir şey içinde gerekli hatta en ufak bir çaba bile gösteremezsiniz. Kendimizi iyi tanırsak ve özgüven sahibi olursak hayatımızda önemli ya da önemsiz herhangi bir durumda doğru adımlar atarız. Özgüven geliştirilebilir ve sağlamlaştırılabilir.

Özgüven nedir

Özgüven sahibi olmamanız ya da özgüven eksikliğiniz varsa, size olumsuz etkileri neler midir?

Özgüven eksikliği sizleri sürekli yanlışa sürükler. Kendi kararlarınızı vermediğiniz sürece ve kendi istediğiniz şeylere yönelmezseniz eğer mutsuz bir yaşamın içine düşersiniz. Kendi istediğiniz olmadığı için hatalar ve yanlışlar yapabilirsiniz, yanlış yapmaya da çok müsait bir konumda olmuş olursunuz zaten ve bu durumda sizin hayatınızda başarısız bir çizelgeye ulaşmanız demektir. Çevrenizde ki oluşan bu başarısızlık çizelgeye de zaten birçok olumsuz eleştiriler alırsınız, mutsuz olursunuz ve işin içinden çıkamazsınız.

Özgüven nedir

Özgüven sahibi olmanın önemli yanları nelerdir?

Öncelikle bir birey olmanız için çok önemlidir. Kendi duygu ve düşüncelerinize göre hareket etmek ve kendinizle barışık olduğun sürece daha güzel bir yaşama sahip olabilirsiniz. İstediğin şeyler için sizleri kimsenin yolunuzdan alı koymasına ya da şevkinizi kimsenin kırmasına müsaade etmezsiniz. Mutlu ve kendinizle barışık bir insan olmanız demektir.

Özgüven konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar neler midir?

Farkında olmadığınız yanlış olan düşünceleriniz varken, daha sonra ise doğruyu gördükten sonra sırf siz düşündüğünüz karar verdiğiniz için doğru olduğunu söyleyip, evet bunlar benim düşüncem doğrudur demeye devam ettirmemeniz gerekiyor. Etrafınızda size karşı olan saygınlık azalır, tutumları değir ve bakış açıları olumsuz olur. Özgüven olayını abartıp insanlara yukardan bakmamanız gerekiyor yanı demem şu ki arkadaşlar, egoya kesinlikle dönüştürmemeniz gerekiyor. Ego sahibi olan insanları kimse sevmez.

Özgüven nedir

Özgüveninizi artırmanın yollarlı ise;

Sürekli her şeye merak edin ve merak duygunuzu kaybetmeyin.

Kendi öz eleştirinizi yapın.

Kendinizden emin olun.

Her zaman için tutarlı olun.

Zayıf olduğunuz ve yetersiz olduğunuz konularda kendinizi geliştirin.

Kişisel gelişimin her noktasında kendinize bir şeyler katmaya ve geliştirmeye çalışın.

 

8 YORUMLAR

  1. Öz güven elbette iyi bir şeydir amma yerine göre tabii ki. insanlar günümüzde öyle bir hale gelmişler ki; öz güven patlamasından YÜCE YARADANINA bile kafa tutuyor. işte bu nedenle fazla öz güven de bazen zararlı olabiliyor.

  2. Özgüvenle ukalalık arasındaki ince çizgi çok önemli. Her kendine özgüveni olan ukala değildir ama her ukalanın kendine özgüveni vardır ve bu da saygısızlığa yol açar.

  3. Gerçekten okuması keyifli ve bir o kadar akıcı bir paylaşım olmuş. Özgüven hakkında bilmediğim bir çok şey varmış. Makaleniz sayesinde aydınlanmış olduk. Sitenizi favorilerime aldım. Çok güzel bilgiler içeriyor.

  4. Mücahide Zeytin

    Kaliteli bir yazı olmuş cümleler yerli yerinde özgüven hayatımızdaki olmazsa olmazlardan kişisel gelişim adına güzel bir yazı teşekkürler

  5. Özgüven ve ego arasındaki fark başkalarına olan saygı çizgisi olsa gerek.Kendine güvenip başkalarını aşağılarsan ego olur.Mütevazi ve özgüven sahibi olmak zordur.

  6. Gerçekten güzel bir yazı olmuş. Özgüvenin her aşamasını çok güzel bir biçimde açıklamışsın fakat türk toplumunda özgüvenin önüne geçen toplumsal davranışlarımız var . Özgüvenin toplumsal etkileri hakkında bir yazıyı okumak isterim 🙂

  7. Özgüven de özgüvensizlik de küçük yaştan itibaren başlıyor, ebeveynler ve yetiştirilme tarzı çok önem taşıyor.

  8. Özgüven ile ukalalık arasında çok ince bir çizgi vardır. Bunu hesaplamak en önemli etkendir. Özgüveni tam insanlar ile ukalalık yapanlar arasında ki ince çizgiyi anlamayanlar. Bu şekilde bir girişim olduğunda hep yanlış anlaşılmalar ön planda tutulmaktadır. Hiç dikkat ettiniz mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here