Cumartesi, Eylül 23, 2023

Furacin Krem

Çok kullanılan bir krem olan furacin krem etken maddesi Nitrofurazon’dur. Nitrofurazon furacin kremlerin içerisinde yer alır. Furacin kremin kullanım alanları, ameliyat sonrası insan vücudunda oluşan iltihapların tedavi, yüzde çıkan ve insanlara rahatsızlık veren sivilce ve akne gibi istenmeyen maddelerin tedavisinde, yanık, kesilme sonucu oluşan açık yaraların tedavisinde ve iltihapsız bir şekilde oluşan derideki bozulmaların tedavisinde kullanılan bir kremdir. Reçete ile satılır. Ayrıca zedelenme sonucu oluşan yırtık, deri ülseri enfeksiyonlarına karşı da kullanabilirsiniz.

Furacin Krem
Furacin Krem

Furacin Krem Yan Etkileri

İnsan vücudu oldukça hassastır. Bu yüzden birçok ilaca karşı vücudumuz reaksiyon gösterebilir. Bu da ilacın yan etkisi olarak bilinir. Her ilacın aynı yan etkiyi göstermesini bekleyemeyiz. Çünkü her ilacın için değişik etken madde bulunur. Ayrıca her insanın da bünyesi farklı güçtedir.

Mesela iki farklı kişiden birisinin furacin kreme yan etki göstermesi gibi birisinin yan etki göstermemesi gibi durumlar oldukça normaldir. Yan etkiler bazı insanlarda çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Hatta ölüme kadar bile götürebilir. Bu yüzden bir ilacı kullanmadan önce mutlaka prospektüsünü yani halk ağzıyla reçetesini okumalısınız.

Furacin kremin yan etkileri ise şu şekilde bilinmektedir.

  • Karın bölgesinde ağrı
  • Nefes almakta zorlanma
  • Kurdeşen
  • Yüzde, dudak, dil ve boğaz bölgelerinde şişlik gibi yan etkiler.

Bu yan etkiler furacin kremin alerjik reaksiyonlara bağlı olarak insan vücudunda gösterdiği yan etkilerdendir. Yan etkilerin oluşması durumunda doktora başvurulması şiddetle tavsiye edilir. Yan etkilere rastlandığı an ilacın kesilmesi gerek. İlacın diğer yan etkileri de şu şekildedir.

Uygulanan bölgede döküntü, kaşıntı ve lokal ödem, fakat bu yan etkiler ilacın sıkça rastlanan yan etkilerinden değildir. Bu yan etkilere rastlandığı nadir görülmüştür.

Furacin Krem Muadili

Muadil kelimesinin anlamı eş değer olarak bilinir. Eş değer olarak bilinen ilaçlar doktorun yazdığı reçetedeki ilacın aynı etkisindeki diğer ilaçtır. Muadil ilaçları da reçete olarak verilen ilaç yerine kullanabilirsiniz. Muadil ilacı reçete olarak yazılan ilaç yerine kullanmanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Muadil ilaçlar reçete olarak yazılan ilaç bulunmadığında reçete olarak yazılan ilacın yerine verilir. Hemen hemen her ilaç muadil ilaca sahiptir. Tabii ki muadili yani eş değeri olmayan ilaçlarda vardır. Furacin krem muadili (eşdeğeri) ilaçlar aşağıda yer almaktadır.

  • FURACEPT krem
  • FURADERM pomad
  • NITROCIN krem

Furacin Krem Hamile Kadınlar Tarafından Kullanılabilir Mi?

Hamilelik dönemi kadınlar için çok hassa bir dönemdir. Bu yüzden kadınlar hamilelik dönemimde sağlıklarına normal zamandan daha çok dikkat etmelidirler. Çünkü herhangi bir sağlık sorununda bebekte doğrudan etkilenir. Hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı için oldukça dikkatli olunması gereken bir dönemdir. Hamilelik döneminde kullanılan ilaçlarda çok önemlidir.

Bu yüzden hamilelik döneminde çok dikkatli bir şekilde ilaç kullanılması gerekir. Furacin kreminde hamilelik döneminde kullanılıp kullanılmaması birçok kişi tarafından merak ediliyor. Fakat furacin kremin hamilelik döneminde kullanılıp kullanılmamasıyla ilgili net bir bilgi bulunmuyor. Bu yüzden furacin krem kullanacak olan hamile kadınlar furacin kremi kullanmadan önce mutlaka ama mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar.

Furacin Krem Pişik İçin Kullanılır Mı?

Birçok insan kremleri kullanmadan önce kremin kullanıldığı bölgeyi araştırırlar. Özellikle de genital bölge ve yüze uugulanıp uygulanamayacağı çok merak edilir. Furacin kremi kullanmadan önce insanların yaptığı araştırmaların başında furacin krem pişik için kullanılır mı? Sorusu gelmektedir.

Pişik rahatsızlığı genel olarak insanların bacak aralarında bulunan genital bölgelerinde yani cinsel bölgelerinde gözlemlenen bir rahatsızlık olarak bilinir. Cinsel organların bulunduğu cilt yapısı çok hassastır. Bu yüzden furacin krem cinsel bölgelerde kesinlikle ama kesinlikle kullanılmamalıdır.

Furacin Krem Yanık Tedavisi İçin Kullanılır Mı?

Kremler hakkında araştırma yapılırken en çok sorulan sorulardan bazıları, furacin krem yanık yaraları için kullanılır mı? Furacin krem kesik yaraları için kullanılır mı? Furacin krem açık yara tedavisi için kullanılır mı? Gibi sorulardır. Furacin krem yanık tedavisi için kullanılır mı sorumuzun cevabına gelecek olursak, furacin krem bizzat yanık yaraları için üretilmiş bir krem olup yanık yaralarına iyi gelir. Furacin kremi yanık yaralarınızda kullanabilirsiniz.

Furacin Krem Nasıl Kullanılır?

Bir ilaçtan istenilen etkiyi ve doğru etkiyi almak için ilacın doğru kullanılması çok ama çok önemlidir. Furacin krem ise enfekte yaraların tedavisinde kullanılan bir kremdir. Cilt yaraları, açık yaralar, yanık yaraları için kullanılan bir merhemdir. Furacin krem bakterileri yok ederek ya da bakterilerin gelişimini ve büyümesini engelleyerek tedavi eder. Furacin krem gazlı bir bez ya da spatül yardımı ile yaralı bölgeye sürülür.

Kremin sürüldüğü bölgeyi bir örtü ile örtmekte fayda vardır. Furacin kremi her gün günde bir defa olacak şekilde yaralı bölgeye sürmeniz gerekir. Krem yaralı bölge iyileşene kadar kullanılmalıdır. Tedavi süresi tahmini olarak 7 gün ile 10 gün arasında değişkenlik gösterir.

Furacin Krem
Furacin Krem

Furacin Krem Prospektüs

İlaç kutularının içerisinde bulunan kağıtlara prospektüs denir. Halk dilinde reçete olarak geçer. Prospektüslerin içerisinde ilaçla ilgili hastaların bilmesi gereken tüm bilgiler yer alır. Furacin krem prospektüsü içerisinde krem hakkında bilinmesi gereken tüm bilgiler yer almaktadır. Kremi kullanmadan önce mutlaka ama mutlaka prospektüsünü okumanızda fayda vardır. Özellikle prospektüste bulunan kullanma talimatına uyarak kremi kullanmanız gerekmektedir.

İlaçla ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevabını ilaç prospektüsünde bulabilirsiniz. Bu yüzden ilaçla ilgili merak ettiğiniz bir şeyi başkalarına sormadan ya da internete sormadan önce ilacın prospektüsünü inceleyin. İlaçla ilgili en doğru ve güvenilir bilgiye ilacın prospektüsünden ulaşmanız mümkündür. Sadece furacin krem kullanırken değil tüm ilaçları kullanmadan önce mutlaka ilaç prospektüsüne bakınız. İlaç prospektüsüne bakmak hayatınızı kurtarır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler