Çarşamba, Nisan 24, 2024

İçinde Saklanan Özgüveni Keşfet

Özgüven, kişinin kendi değeri hakkındaki öznel değerlendirmesidir. Bir başka deyişle, kişinin kendi özelliklerinin ne ölçüde olumlu ya da olumsuz olduğu hakkındaki yorumudur. Özgüven, önemli bir kişisel özellik olmakla birlikte hem kişinin kendisine ilişkin düşüncelerini hem bu düşüncelerin yol açtığı duyguları hem de bu duygu ve düşüncelerin ifadesi olan davranışları içerir. Bireye özgü tüm bu özellikler birleşerek bir özgüven çemberi oluştururlar.

Esasında özgüven, hayatta ve yaptığımız işlerde başarılı olmak için bir ilham kaynağı niteliğindedir. Çünkü, özgüven insana çaba harcamak için sihirli bir güç verir ve aynı zamanda başarılarımızla doyuma ulaşmamıza da yardımcı olur.

Yaşama özgüvenli bir şekilde yaklaşmak ve bunu sürdürmek önemlidir. Ancak bunun yanı sıra, özgüven düzeyini iyi ayarlamak da oldukça önem arz eder. Şöyle ki; özgüvenimiz olmadığında bir şeyi başarabileceğimizden emin olmak zordur. Gerekli donanıma sahip olsak dahi bir işle karşılaştığımızda endişeye kapılırız. Birçok konuda, karar verme konusunda huzursuz oluruz. Aşırı bir güven duygusuna sahip olduğumuzda ise; çoğu kez sınırlarımızın var olduğunu kabul etmeyiz. En iyisini kendimizin bildiğini düşünüp yapılan önerileri dikkate almayız. Tüm iş yükünü kendimiz almak isteriz. Dolayısıyla bu da performansımızı ve o işteki başarımızı etkiler.

Olması gereken düzeyde bir özgüvene sahip olduğumuzda ise; elimizden gelenin en iyisini yapmak için gerekli olan çabayı gösterir ve ortalama bir sonuç elde edeceğimizi biliriz. İlk seferde yapamadığımız bir iş olduğunda bunun dünyanın sonu anlamına gelmediğini biliriz ve hatalarımızdan ders alıp yeniden deneriz.

Özgüven duygusu oldukça hareketli bir duygudur. Bazı günlerde kendinizi fazlasıyla yetkin, bazı günlerde ise fazlasıyla eksik hissetmeniz özgüvenin bu hareketliliğinden kaynaklanır. “Peki özgüvenimizi optimum düzeyde tutmak için neler yapabiliriz?” dediğinizi duyar gibiyim. O zaman gelin birkaç maddede açıklayalım.

Sağlıklı bir özgüven çemberi oluşturmak için;

1) Küçük işleri hemen halledin.

2) Başarabileceğinizin farkına varın.

3) Büyük planlar hedeflemeye başlayın.

4) Beklediğinizden daha zor olacağını anlayın.

5) Kazanmanın önemini unutmayın.

6) Yaşadığınız zamanın farkında olun.

7) Başkalarının da bunu yaptığını bilin.

8) Başkalarının nasıl özgüvenli olduğunu anlayın.

9) Sizin de bunu yapabileceğinizin farkında olun.

10) Yeniden deneyin ve başarısız olun. Hatalarınızın farkına varıp ders çıkarın.

11) Bunun için mücadele edin.

12) Hiç kimsenin mükemmel olmadığını kabul edin.

13) Tüm yapabileceklerinizi aklınıza getirin, yapamayacaklarınız için fazla endişelenmeyin.

14) Yaşamdaki başarılarınızı hatırlayın.

15) Yeteneklerinizi önemseyin ve kabuğunuzu kırın.

16) Sorumluluk alın ve girişken davranmayı öğrenin.

Önerilerimi uygulamayı denerseniz, bir zaman sonra pek çok şeyin sizin için daha kolay olduğunu göreceksiniz. Özgüvenle kalın. 🙂

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Sema Küçükay
Sema Küçükay
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

2 YORUMLAR

  1. Yazı için çok teşekkür ederiz. Kendimi pek özgüvensiz bulmuyorum ancak topluluk içinde konuşma yaparken çok çekingen oluyorum. Bazen söyleyeceklerimi unutuyorum. Benim için çok zor bunu nasıl atlatabilirim. Hemen yüzüm kızarıyor.

    • Sema Küçükay

      Yorumunuz için teşekkür ederim değerli okurum. Bu tarz korkularımızı onların üzerine giderek çözebiliriz. Sosyal yaşantınızda mümkün olduğunca kalabalık ortamlara dahil olmaya çalışın. Kendinizi cesaretlendirin. Ayrıca böyle durumlarda kendinizi rahat hissetmeye ihtiyacınız vardır. Bunun için de düzenli egzersiz yapmanızı tavsiye ediyorum. Bu sizi hem bedenen hem de zihnen rahatlatacaktır.
      Bir diğer yazımda görüşmek üzere. Hoşça kalın. 🙂

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler