Cuma, Aralık 1, 2023

Richard Dawkins Kimdir?

Richard Dawkins kimdir? sorusunun cevabı pek çok insan tarafından merak edilmektedir. Peki Richard Dawkins ne zaman nerede doğmuştur? Richard Dawkins’in bilimsel ve aile hayatı nasıldır? Bu makalede tüm bu soruların yanıtına yer verilmiştir.

Richard Dawking Hayatı

Dawkins 26 Mart 1941’de Kenya Nairobi’de doğmuştur. Babası Clinton John Dawkins, Malavi bölgesinde Birleşik Krallık sömürgesine bağlı olarak hizmet etmekteydi. Dawkins ailesi baba John Dawkins 2. Dünya Savaşı esnasında silah altına alınınca 1949 senesinde İngiltere’ye dönmüştür. Richard Dawkins Over Norton Park bölgesinde yer alan malikanede büyümüştür.

Bu sebeple Dawkins Anglikan eğitimi almıştır. Lise eğitimini 1954 1959 seneleri arasında Oundle’de tamamlamıştır. O yaşlarda doğa bilimlerine ilgisi uzun yıllar devam etmiştir. Bu merakı Dawkins’i Oxford Balliol Koleji zooloji bölümünü okumaya iter. Zooloji okurken öğretmenlerinden biri Nobel ödülü almış ünlü etolog Nikolaas Tinbergen’dir. Richard Dawkins 1962 senesinde lisans eğitimini bitirip akademik kariyer yapmaya karar vermiştir. Ünlü yazar 1966 yılında doktorasını tamamlamıştır.

Aziz Sancar Kimdir?

Doktorasını tamamladıktan sonra sonra Berkeley’de yer alan Kaliforniya Üniversitesi’nde Zooloji alanında çalışmaya başlayan Dawkins 1969 yılında bu işinden ayrılır. Bu dönemde Kaliforniya Üniversitesi’nin Vietnam Savaşı karşıtı insanların yoğunluğunda olduğu bir okul olmasından etkilenen Dawkins de bu fikirlerden etkilenmiştir.

Bu işinden ayrıldıktan sonra 1970’de Oxford Üniversitesi’ne döner. Yazar 1995 yılında Simonyi Professorship for the Public Understanding of Science kürsüsünde görev yapmaya başlamıştır.

Dawkins Aile Hayatı

Dawkins’in başından üç evlilik geçmiştir. Yazarın başından geçen evliliklerinden bir çocuğu olmuştur.

Ünlü ismin başından geçen evlilikler şöyledir:

  1. Marian Stamp: Dawkins’in ünlü etolog ile yaptığı bu evliliği 1967’de başlamış 1984’te sonlanmıştır,
  2. Eva Barham: Yazarın bu evliliği 6 yıl sürmüş olup bu evliliğinden Juliet Emma Dawkins adında bir kızı bulunmaktadır.
  3. Lalla Ward: Yazarın bu evliliği 24 yıl sürmüştür. Evlilik 2016 yılında sonlanmıştır.

Richard Dawkins Eserleri

Etolog, evrimsel Biyolog ve yazar olan Dawkins hayatı boyunca birçok eser bırakmıştır. Yazarın eserleri şöyle sıralanabilir:

  1. Gen Bencildir: Richard Dawkins’in 1976 yılında yayımlanan bu kitabında doğal seçilimden bahsedilmektedir. Yazar bu eserinde doğal seçilimin bireyler ve türlere eş değer olarak değil genler temel alınarak incelenmesi gerektiğinden bahseder. Gen Bencildir kitabında mem kavramı ortaya atılarak bugünkü memetik bilim dalı kurulmuştur. Bu bağlamda Dawkins memetik bilim dalının kurucusudur.
  2. The Extended Phenotype: Genişletilmiş Fenotip anlamındaki bu eser 1982 yılında yayımlanmıştır. Yazar bu eserinde fenotipin vücutla eş anlamlı olmadığını iddia ederek geleneksel görüşe karşı çıkmaktadır. Eserde organizmaların kendi vücudundan ayrı olarak oluşturduğu yapıların yine o organizma tarafından yaratıldığını savunur. Dawkins’e göre ayrı olarak oluşturulan bu yapılar da organizma fenotipine dahil edilmelidir.
  3. Kör Saatçi: Yazarın bu eseri 1986 yılında yayınlanmıştır. Dawkins bu eserinde indirgenemez karmaşıklıklık teriminden hareketle akıllı tasarım düşüncesine zıt bir fikir oluşturmaktadır. Dawkins bu eserinde gözün evriminden hareketle genel olarak evrim sürecinin kör bir saat üreticisi gibi çalıştığını belirtir. Vücudu kör bir saat gibi çalıştıran doğal seleksiyondur.
  4. Cennetten Akan Irmak: 1995 yılında yayımlanmıştır.
  5. Olasılıksızlık Dağına Tırmanmak: Yazarın bu eseri 1996 yılında yayımlanmıştır.

Yazarın en bilinen eserleri bunlar olup bunların dışında da onlarca eseri vardır.

Richard Dawkins Ödülleri

Richard Dawkins eserleri ile birçok ödül almıştır, yazarın en bilinen ödülleri 1989 yılındaLondra Zooloji Topluluğu’ndan aldığı gümüş madalya, 1990 yılında aldığı Faraday ödülü ve 2001 yılında aldığı Kistler ödülüdür.

Umarız “Richard Dawkins Kimdir?” adlı yazımızı beğendiniz. Ayrıca dilerseniz “Bilim”alanında diğer değerli dahilerimize de bakabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler