Pazartesi, Mayıs 27, 2024

Aziz Sancar Kimdir?

Türkiye’nin en çok tanınan bilim insanlarından olan Aziz Sancar kimdir? Yaptığı çalışmalar ve aldığı ödüllerle Türkiye’yi gururlandıran Aziz Sancar’ın hayatı merak ediliyor. DNA çalışmaları alanında yaptığı çalışmalarla ün kazanan Sancar, 2015 yılında aldığı Nobel Kimya Ödülü ile büyük ün kazanmıştır. DNA Onarımı konulu bilimsel çalışması ile ödül kazanan bilim insanını 1946 yılında dünyaya gelmiştir. Mardin’in köyünde doğan Sancar’ın hayat başarısı birçok kişi tarafından ilgi görürken bilim insanının iş ve aile hayatı da merak ediliyor.

1946 yılında dünyaya gelen bilim insanının 7 tane kardeşi vardır. Ailenin 7.çocuğu olarak dünyaya gelen Aziz Sancar, başarılı bir eğitim hayatı geçirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi olarak mezun oldu.

Eğitim yıllarındaki başarılarını çalışma hayatına da taşıyan ünlü bilim insanı, DNA ve moleküler biyoloji üzerinde birçok çalışma yaptı. Çalışmalarının birçoğunu ABD’de devam ettiren Sancar, çalışmalarının ödülü olarak 2015 yılında ödül aldı. Aldığı Nobel Ödülü ile hem Türkiye’de hem de dünyada ün kazanan bilim insanının hayat öyküsü merak ediliyor.

Aziz Sancar Hayatı

Bilim dünyasındaki başarılarıyla adından söz ettiren Aziz Sancar’ın hayatı da birçok kişi tarafından merak ediliyor. Aziz Sancar hayatı, 1946 yılında Mardin’e bağlı olan Savur ilçesinde başlamıştır. Çiftçilik yapan bir ailenin çocuğu olan Sancar, 8 çocuklu ailenin 7.çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. İlkokulun ilk 2 senesini kendi ilçesinde geçiren Sancar, 3.sınıftan itibaren Ankara’ya abisinin yanına gitmiştir. İlkokulu bitirdikten sonra Mardin’e dönen Sancar, ortaokul ve lise öğrenimini Savur ilçesindeki eğitim kurumlarında gördü.

Üniversite sınavında yüksek başarı elde eden Sancar, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanmayı başardı. 1969 yılında Tıp Fakültesi’nden mezun olan Sancar, ilk görevini kendi memleketi olan Savur ilçesine bağlı olan köyde yaptı.

Sağlık ocağında doktor olan Sancar, 2 yıl sonra TÜBİTAK’tan burs kazanarak ABD’ye gitti. Doktorasını Teksas Üniversitesi’nde tamamlayan Sancar, DNA onarımı üzerindeki çalışmalarını 1977 yılında bitirdi. Yale Üniversitesi bünyesinde doçentlik tezini tamamlayan Aziz Sancar, hayatı boyunca 415 adet makale ve 33 adet kitap yayınladı.

Aziz Sancar İş Hayatı

Aziz Sancar’ın iş hayatı da dolu dolu geçmiştir. Başarılı eğitim hayatının ardından ABD’ye giden ve farklı üniversitelerde bilimsel çalışmalar yapan Sancar, iş hayatına ABD’de devam etti. Eşiyle birlikte kurdukları “Türk Evi” adlı misafirhanede Türkleri ağırladı. ABD’de öğrenim gören Türk öğrencilerin daha rahat bir şekilde yaşaması için Sancar vakfını kurdu. Türkiye ve Amerika arasındaki ilişkiler için de önemli olan adımla vakfın ismi Aziz ve Gwen Sancar Vakfı olarak belirlendi.

Günümüzde kadar birçok ödül alan Sancar, 2007 yılında Vehbi Koç Vakfı ödülünü de almıştır. 2005 ve 2006 yıllarında Bilimler Akademilerinde asil üye oldu. Günümüzde Kuzey Carolina Üniversitesi bünyesinde öğretim üyeliği yapan Sancar, 2015 yılında kazandığı Nobel Ödülü’nden sonra birçok kişi tarafından tanınmaya başladı. “DNA Onarımı” isimli çalışmalarıyla ün kazanan Aziz Sancar iş hayatı içindeki çalışmalarına devam ediyor.

Aile Hayatı

Ailesinden ayrıldıktan sonra ABD’de eğitimine devam eden ve hayatını bu ülkede kurmak zorunda kalan Aziz Sancar, ailesini de ABD’de kurmuştur. Aziz Sancar aile hayatı birçok kişi tarafından merak ediliyor. Eşi Gwen Sancar ile birlikte mutlu bir evlilik hayatı sürdürüyor. Hem Türkiye hem de ABD vatandaşlığına sahip olan Sancar’ın eşi Gwen Boles, Biyokimya profesörüdür. Aynı alanda çalışan ikilinin elde ettiği başarılar hem Türkiye’de hem de farklı ülkelerde birçok kişi tarafından ilgi görüyor.

Umarım “Aziz Sancar Kimdir?” adlı yazımızı beğendiniz. Ayrıca dilerseniz, bilim alanında kendini ispatlamış diğer değerli dahilere de bakabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

1 Yorum

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler