Cumartesi, Mayıs 18, 2024

Metin Serezli Kimdir?

01Türk filmlerinde başarılı karakterlere hayat veren Metin Serezli kimdir? Yaşı, vefatı, ailesi ve hayatına dair merak edilenler şunlardır;

Metin Serezli Hayatı

Metin Serezli yönetmen, sinema ve dizi oyuncusu, tiyatro sanatçısı aynı zamanda da seslendirme sanatçısıdır. Ülke sanatına yer aldığı yapımlarla katkı sağlayan oyuncunun doğum tarihi 12 Ocak 1934’tür. Doğum yeri ise İstanbul’dur. Lise eğitimini İstanbul’da bulunan Atatürk Lisesi’nde tamamlayan oyuncu üç farklı üniversite eğitimi alır. Aldığı eğitimler ise hukuk, sanat tarihi ve gazeteciliktir.

Tiyatro ve oyunculuk hayatı ise Gençlik tiyatrosuyla başlayarak özel tiyatrolarda devam etmiştir. Serezli hayatı boyunca da sahneden kopmamıştır. Ayrıca sanatçı 3 yıl boyunca Fenerbahçe kulübünde futbol oynamıştır.

Serezli Kaç Yaşında

Usta tiyatro sanatçısı Metin Serezli kaç yaşında vefat etti ve vefat sebebi merak edilir. Sanatçı vefat ettiğinde yaşı 79’dur. Ölümü sanat dünyası ve hayranları için ani olur. Birçok isim sanatçının ölümünden sonra akciğer kanseri ile mücadele ettiğini öğrenir.

10 Mart 2013 yılında yaşadığı evde vefat eden sanatçı vasiyetinde büyük tören istememesinden dolayı camide kılınan cenaze namazı sonrasında defnedilir. Başarılı bir hayatı olan Serezli en iyi tiyatro yönetmeni, komedi oyuncusu ve müzikal oyuncusu ödüllerine almıştır.

Metin Serezli Sanat Hayatı

20 yaşında tiyatroya adım atan Metin Serezli sanat hayatı İstanbul Üniversitesi’ne bağlı Gençlik Tiyatrosu’ya başlar. Oyuncunun sanat hayatı hakkındaki diğer bilgiler şunlardır;

  • 1954 yılında Gençlik Tiyatrosu’ndaki oyunculuk deneyiminin ardından 1955 yılında Dormen Tiyatrosu’na geçiş yapar. Dormen Tiyatrosu’nda yer aldığı ilk oyun ise Papaz Kaçtı isimli film olur.
  • Oyuncu Altan Erbulak’la 1971 yılında Çevre Tiyatrosu’nu kurar. Bu tiyatroda çeşitli oyunlarda yer alır ve yönetmenlik yapar.
  • 2000 yılında Tiyatro İstanbul’a geçiş yapan oyuncu 60 üzerinde oyunu bu tiyatroda oynar.
  • Metin Serezli 1958 yılında tiyatronun yanında sinema filmlerinde de rol almaya başlar. Hayatı boyunca 50’den fazla sinema filminde yer alır. Serezli’nin yer aldığı sinema filmleri arasında Ayşecikle Ömercik, Hayat Sevince Güzel, Son Hıçkırık, Senede Bir Gün ve Ceza isimli filmler bulunur.
  • Hayatı boyunca onlarca tiyatro oyununda yer alan Serezli 29 tiyatro oyununun yönetmenlik görevini de üstlenir.
  • Tiyatro oyunu yönetmenliği dışında 5 müzikal içinde müzikal yönetmenliği yapar.
  • Tiyatro ve sinema oyunculuğu yanı sıra 200’den fazla radyo oyununda yer alır ve radyo oyunlarının yönetmenliğini yapar.
  • Dizi dünyasında da başarılı rolleri canlandıran Serezli Yüzleşme, Sihirli Annem, Son, Bugünün Saraylısı ve Ay Işığı gibi dizilerde yer alır. Ayrıca tv’de program sunuculuğu da yapar.
  • Metin Serezli ayrıca Levent Kırca tarafından tv için hazırlanan Olacak O Kadar programında çeşitli skeçlerde yer alarak farklı karakterlere hayat verir.
  • Dizi ve filmlerin bir kısmında eşi Nevra Serezli ile birlikte oynar.

Hayatının son dönemlerine kadar sahnede yer alan Metin Serezli oyunculuğun yanı sıra seslendirme sanatının önemli ve aranan isimlerinden birisi olmuştur. Sanatçı onlarca sinema filmi ve reklam filminin seslendirmesini yapmıştır.

Ülkemizde yetişmiş en iyi matematikçilerden biri olan Cahit Arf ile ilgili tüm bilgiler için bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Metin Serezli Aile Hayatı

Seslendirme yapan sanatçıları arasında önemli bir rolü bulunan Serezli iki evlilik yapmıştır. İlk evliliği 1957 yılında oyunculuk yapan Nisa Serezli’dir. Bu evlilik 1966 yılına kadar sürmüştür. Serezli daha sonraki evliliğini de 1968 yılında Nevra Şirvan ile yapmıştır. Nevra Serezli (Şirvan) da eşi gibi oyuncudur. Bu evlilikten Selim ve Murat isimli iki oğulları vardır. Murat Serezli’de annesi ve babası gibi oyunculuğa gönül vermiştir.

Umarız “Metin Serezli Kimdir?” adlı yazımızı beğendiniz. Ayrıca dilerseniz sanat alanında diğer değerli dahilerimize de bakabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler