Cahit Arf Kimdir? Cahit Arf’ın Hayatına Dair Bilgiler

cahit arf kimdir

Cahit Arf’ın Hayatı – Cahit Arf Kimdir? Hemen hemen her gün elinizde olan 10 liralık banknotların ön yüzünde Mustafa Kemal Atatürk’ün resmi bulunurken, arka yüzünde ise ülkemizde yetişmiş en iyi matematikçilerden biri olan Cahit Arf’ın resmi bulunur. Cahit Arf; O Arf değişmezi, Arf halkaları ve Arf kapanışları gibi kendi adıyla bilinen matematiksel terimleri bilim dünyasına kazandıran bir dehadır.

Cahit Arf’ın Hayatı:

Cahit Arf, 1910 yılında Selanik’te doğmuştur. Balkan Savaşları’nın başlamasıyla ailesi İstanbul’a göç etmiştir. Bir süre yer değiştirdikten sonra ilkokul 5. sınıftayken İzmir’e yerleşmiştir. Burada tanıştığı bir öğretmen sayesinde matematikle ilgilenmeye başlamıştır. Lise yıllarında arkadaşlarının çözemediği soruları çözen Arf’ın yeteneği ailesi tarafından fark edilerek Fransa’daki St. Louis Lisesi’ne okumaya gönderilmiştir. 3 yıllık olan liseyi 2 yılda bitirerek ülkesine dönmüştür.

Yükseköğrenimi için Avrupa’ya gönderilecek adaylar listesine alınan Cahit Arf, sınavı kazanarak birçok bilim insanını yetiştiren Fransa’daki École Normale Supérieure’e kaydolmuştur. Buradaki eğitimini de 2 yılda bitirdikten sonra ülkeye dönerek Galatasaray Lisesi’nde matematik öğretmenliği yapmıştır. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doçent adayı olarak çalışmıştır.cahit arf1937 yılında doktorasını yapmak üzere Göttingen Üniversitesi Matematik Bölümü’ne giden Cahit Arf’ın bu üniversitede yaptığı doktora çalışması onun dünya çapında tanınmasına yol açmıştır. Matematikçilerin çok zor dediği doktora konusunu tek başına çalışmış ve tamamlamıştır. Burada bulduğu sonuçların bir bölümü bugün dünya matematik literatüründe Hasse-Arf Teoremi olarak geçmektedir.

1938’in sonunda Türkiye’ye geri dönen Arf; 1943’te profesör, 1955’te ordinaryüs profesör olmuştur. 1962 yılında Robert Koleji’nde matematik dersleri vermeye başlamıştır. 1963’te kurulan TÜBİTAK’ın kuruluş ve gelişmesinde büyük emeği olan Cahit Arf, yıllarca bu kurumun Bilim Kurulu Başkanlığı’nda da bulunmuştur. Matematiğe yapmış olduğu katkılardan dolayı 1974’te de TÜBİTAK Bilim Ödülü’ne layık görülmüştür. 1983-1989 yılları arasında Türk Matematik Derneği başkanlığını yapmıştır.

Cahit Arf, 1997 yılında kalp rahatsızlığı nedeniyle İstanbul’da vefat etmiştir.cahit arf'ın hayatı

 Cahit Arf Sözleri:

 • “Matematik de resim, müzik ve heykel gibi bir sanattır.”
 • “Ben matematiğe hayatımı adadım, karşılığında bana hayatımı geri verdi.”
 • “İşlerinizi başkalarına yaptırmayın. Çünkü kendi istedikleri gibi yaparlar.”
 • “Matematik esas olarak sabır olayıdır. Belleyerek değil keşfederek anlamak gerekir.”
 • “Elime Kuran’ı aldığımda Allah’a, elime kalemi aldığımda kendime inanıyorum.”

Umarız “Cahit Arf Kimdir? – Hayatına Dair Tüm Bilgiler” ile ilgili yazmış olduğumuz makaleyi beğenmişsinizdir. Ayrıca dilerseniz, aşağıda bulunan diğer değerli dâhilerle ilgili de yazılara bakabilirsiniz.

Kristof Kolomb ve Keşifleri

Müziğin Dehası Mozart

Gelmiş Geçmiş En Büyük Basketbolcu Michael Jordan

Futbolun Efsanesi Maradona

Beethoven’ın İlginç Hayatı

Ressamından Daha Meşhur Olan Tablo

Galileo Galilei Kimdir? Keşifleri Nelerdir?

 

Kaynakça: https://web.archive.org/web/20051028233026/http://www.math.metu.edu.tr/cahitarf/denklem.html

5000+ ABONE ARASINA KATILIN

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

20 YORUMLAR

 1. Cahit Arf paranın üstünde görüyorduk ama altta matematikçi yazısını okuyup geçiyorduk. Zeki ve işini bilen kişi olduğunu da sizin yazınızdan öğrendik. Teşekkürler.

 2. Bilmediğimiz ne kadar değerimiz var bir bilinse. Paralar yetmez, sokaklara verilen isimleri de arıştırmak lazım. Mahalle içinde yer alan bir sokak kim olduğunu araştırsan bırak mahalleyi ilin karızması kaldırmaz. Ama bizim insanımız böyle işte. Kaybetmeden değer yok bizde.

 3. Birçok film yapımcısı abuk sabuk projeler üretiyorlar. Cahit Arf için bir film yapılsa insanımız daha iyi tanır. Ama yok biz müslüm filmine önem veriyoruz. Elimizdeki değerleri unutmayı çok iyi beceren bir milletiz biz.

  • Müslüm baba da değerimiz herşey matematik değil sanatta lazım..verdiğiniz örnek çok yanlış

 4. azcık daha uzun olabilirdi ama yine güzel hazırlamışsın 😀

 5. Heybetkulu Mustafayev

  Ben Cahit Arf Hoca ile 1992 yılında Boğaziçi üniversitesinde Azerbaycan-Türkiye Matematik sempozyumunda tanıştım. Ben Azerbaycandan katılıyordum. Cahit Hoca 82 yaşındaydı. Hiç bir oturumu kaçırmazdı ve dikkatle dinlerdi. O da konuşma yapacaktı. Kürsü yerden yaklaşık 20-30 sm yüksekte idi. Cahit Hoca konuşma yapmak için kürsüye çıkacaktı fakat buna gücü yetmedi. Arkadaşların yardımıyla kürsüye çıktı ve yazı tahtasına yaklaştı. Tebaşiri eline alıp tahtaya yaklaştırdıgında elinin titrediğini gördüm ve tahtadan tak…tak…tak…sesleri
  geliyordu. Cahit Hoca konuşmaya başlamıştı. Hemimiz bu insanın bu yaşta matematik aşkına hayran olmuştuk. Ben çok etkilenmiştim. Keşke yazar olsaydım duyğularımı tam ifade edebilseydim. O anda matematiğe olan ilğimin katlanarak arttığını hiss etmiştim. Gerçek bilim insanı örneği bu olsa gerek. Uzun yıllar sonra Cahit Hocanın resmini para üzerinde görünce çok sevindim. Devlet Cahit Hocaya hakk ettiği deyeri vermiştir.

 6. Her gün elimize geçen banknottaki değerli Cahit Arf’ın hakkında bu kadar kıymetli bilgileri bilmiyordum. Ellerinize sağlık.

 7. Cahit Arf gerçekten büyük bir üstat. Gençlerimize bu değerli büyüklerimizi çok iyi aktarmamız gerekiyor. Sizinde kaleminize sağlık çok güzel bir içerik olmuş.

 8. Matematik üstadımız, sayenizde bir çok bilgiyi yeni öğrendim. Bu tarz bilgili içeriklerinizden dolayı tebrik ederim severek takip ediyorum. 🙂

 9. Matematik’te deha bir üstadımız, her gün kullandığımız paranın üzerinde ama kendileri hakkında pek bilgimiz olmuyor araştırmıyoruz, daha çok araştırmayız. 🙂

 10. Münevver yılmaz

  Önemli bir değer. matematik dehası. çocuklara tanıtmak lazım basit diller kullanarak matamatiği sevdirmenin yollarını bulmak için kendisinden faydalanmak lazım

 11. BEN ÇOK BEĞENDİM ÖDEVİMDE ÇOK YARDIMCI OLDU BİRDAHAKİ SEFER ARAŞTIRMAMI BU SİTEDEN YAPICAM CAHİT ARF IN HAYATINI BANA KISA BİR ŞEKİLDE ANLATTIĞI İÇİN,ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here