Cahit Arf Kimdir? Cahit Arf’ın Hayatına Dair Bilgiler

cahit arf kimdir

Hemen hemen her gün elinizde olan 10 liralık banknotların ön yüzünde Mustafa Kemal Atatürk’ün resmi bulunurken, arka yüzünde ülkemizde yetişmiş en iyi matematikçilerden biri olan Cahit Arf’ın resmi bulunur. O, Arf değişmezi, Arf halkaları ve Arf kapanışları gibi kendi adıyla bilinen matematiksel terimleri bilim dünyasına kazandıran bir dehadır.

:

Cahit Arf, 1910 yılında Selanik’te doğmuştur. Balkan Savaşları’nın başlamasıyla ailesi İstanbul’a göç etmiştir. Bir süre yer değiştirdikten sonra ilkokul 5. sınıftayken İzmir’e yerleşmiştir. Burada tanıştığı bir öğretmen sayesinde matematikle ilgilenmeye başlamıştır. Lise yıllarında arkadaşlarının çözemediği soruları çözen Arf’ın yeteneği ailesi tarafından fark edilerek Fransa’daki St. Louis Lisesi’ne okumaya gönderilmiştir. 3 yıllık olan liseyi 2 yılda bitirerek ülkesine dönmüştür.

Yükseköğrenimi için Avrupa’ya gönderilecek adaylar listesine alınan Cahit Arf, sınavı kazanarak birçok bilim insanını yetiştiren Fransa’daki École Normale Supérieure’e kaydolmuştur. Buradaki eğitimini de 2 yılda bitirdikten sonra ülkeye dönerek Galatasaray Lisesi’nde matematik öğretmenliği yapmıştır. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doçent adayı olarak çalışmıştır.cahit-arf-kimdir-1-1024x1024 Cahit Arf Kimdir? Cahit Arf’ın Hayatına Dair Bilgiler 1937 yılında doktorasını yapmak üzere Göttingen Üniversitesi Matematik Bölümü’ne giden Cahit Arf’ın bu üniversitede yaptığı doktora çalışması onun dünya çapında tanınmasına yol açmıştır. Matematikçilerin çok zor dediği doktora konusunu tek başına çalışmış ve tamamlamıştır. Burada bulduğu sonuçların bir bölümü bugün dünya matematik literatüründe Hasse-Arf Teoremi olarak geçmektedir. 1938’in sonunda Türkiye’ye geri dönen Arf; 1943’te profesör, 1955’te ordinaryüs profesör olmuştur. 1962 yılında Robert Koleji’nde matematik dersleri vermeye başlamıştır. 1963’te kurulan TÜBİTAK’ın kuruluş ve gelişmesinde büyük emeği olan Cahit Arf, yıllarca bu kurumun Bilim Kurulu Başkanlığı’nda da bulunmuştur. Matematiğe yapmış olduğu katkılardan dolayı 1974’te de TÜBİTAK Bilim Ödülü’ne layık görülmüştür. 1983-1989 yılları arasında Türk Matematik Derneği başkanlığını yapmıştır.

Cahit Arf, 1997 yılında kalp rahatsızlığı nedeniyle İstanbul’da vefat etmiştir.cahit-arf-kimdir-2 Cahit Arf Kimdir? Cahit Arf’ın Hayatına Dair Bilgiler

 :
 • “Matematik de resim, müzik ve heykel gibi bir sanattır.”
 • “Ben matematiğe hayatımı adadım, karşılığında bana hayatımı geri verdi.”
 • “İşlerinizi başkalarına yaptırmayın. Çünkü kendi istedikleri gibi yaparlar.”
 • “Matematik esas olarak sabır olayıdır. Belleyerek değil keşfederek anlamak gerekir.”
 • “Elime Kuran’ı aldığımda Allah’a, elime kalemi aldığımda kendime inanıyorum.”

Umarız yazımızı beğenmişsinizdir. Dilerseniz, aşağıda bulunan diğer değerli dâhilerle ilgili yazılara da bakabilirsiniz.

Kristof Kolomb ve Keşifleri

Müziğin Dehası Mozart

Gelmiş Geçmiş En Büyük Basketbolcu Michael Jordan

Futbolun Efsanesi Maradona

Beethoven’ın İlginç Hayatı

Ressamından Daha Meşhur Olan Tablo

Galileo Galilei Kimdir? Keşifleri Nelerdir?

8 YORUMLAR

 1. Cahit Arf paranın üstünde görüyorduk ama altta matematikçi yazısını okuyup geçiyorduk. Zeki ve işini bilen kişi olduğunu da sizin yazınızdan öğrendik. Teşekkürler.

 2. Bilmediğimiz ne kadar değerimiz var bir bilinse. Paralar yetmez, sokaklara verilen isimleri de arıştırmak lazım. Mahalle içinde yer alan bir sokak kim olduğunu araştırsan bırak mahalleyi ilin karızması kaldırmaz. Ama bizim insanımız böyle işte. Kaybetmeden değer yok bizde.

 3. Birçok film yapımcısı abuk sabuk projeler üretiyorlar. Cahit Arf için bir film yapılsa insanımız daha iyi tanır. Ama yok biz müslüm filmine önem veriyoruz. Elimizdeki değerleri unutmayı çok iyi beceren bir milletiz biz.

 4. azcık daha uzun olabilirdi ama yine güzel hazırlamışsın 😀

 5. Heybetkulu Mustafayev

  Ben Cahit Arf Hoca ile 1992 yılında Boğaziçi üniversitesinde Azerbaycan-Türkiye Matematik sempozyumunda tanıştım. Ben Azerbaycandan katılıyordum. Cahit Hoca 82 yaşındaydı. Hiç bir oturumu kaçırmazdı ve dikkatle dinlerdi. O da konuşma yapacaktı. Kürsü yerden yaklaşık 20-30 sm yüksekte idi. Cahit Hoca konuşma yapmak için kürsüye çıkacaktı fakat buna gücü yetmedi. Arkadaşların yardımıyla kürsüye çıktı ve yazı tahtasına yaklaştı. Tebaşiri eline alıp tahtaya yaklaştırdıgında elinin titrediğini gördüm ve tahtadan tak…tak…tak…sesleri
  geliyordu. Cahit Hoca konuşmaya başlamıştı. Hemimiz bu insanın bu yaşta matematik aşkına hayran olmuştuk. Ben çok etkilenmiştim. Keşke yazar olsaydım duyğularımı tam ifade edebilseydim. O anda matematiğe olan ilğimin katlanarak arttığını hiss etmiştim. Gerçek bilim insanı örneği bu olsa gerek. Uzun yıllar sonra Cahit Hocanın resmini para üzerinde görünce çok sevindim. Devlet Cahit Hocaya hakk ettiği deyeri vermiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here