D Vitamini ve Demir Eksikliği Kilo Yapar mı?

244
D Vitamini ve Demir Eksikliği Kilo Yapar mı?

Diyete tam anlamıyla uyduğunuz halde kilo verememenizin nedeni hormonal rahatsızlıklar haricinde vücutta eksik olan vitamin ve mineraller de olabilir. Bu vitamin ve minerallerin en başında D Vitamini ve Demir gelmektedir.

Demir Eksikliği; demirin vücuttaki önemli görevlerinden biri, kırmızı kan hücrelerinde bulunan ve oksijen taşıyan bir protein olan hemoglobinin üretiminde görev almasıdır. Yeteri kadar demir alınmazsa anemi (kansızlık) gelişir.

Demir eksikliği vücutta diğer hormonların da etkisiyle iştah artışına neden olur. Ayrıca demir eksikliği metabolizmayı yavaşlatır. Vücudunuz yeterince kırmızı kan hücresi üretemediği için daha az enerjiniz olur, kendinizi yorgun hissedersiniz. Eksikliği durumunda doktor kontrolünde demir takviyeleri alınmalı, diyetisyeniniz tarafından da bu duruma uygun beslenme programı yürütülmelidir.

D Vitamini Eksikliği; D vitamini yağda eriyen bir vitamindir. Vücutta yağ oranı arttıkça D vitamini ihtiyacı da artar. Aynı zamanda D vitamini kas yapımını etkileyen vitaminlerin başında gelir.

D vitamininin aktif formu çok fazla geni ve vücut fonksiyonunu düzenler. Enfeksiyonlara karşı mücadele eden D Vitamini, bağışıklık sistemi için mucizedir.

D vitamini vücutta kalsiyumun kullanılmasında doğrudan etkilidir ve kemik erimesini önler. D vitamini eksikliğini gidermenin en güzel yolu güneş ışığından yeterince faydalanmak ve doktorunuzla görüşerek takviye almaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here