D Vitamini ve Demir Eksikliği Kilo Yapar mı?

D Vitamini ve Demir Eksikliği Kilo Yapar mı?

Diyete tam anlamıyla uyduğunuz halde kilo verememenizin nedeni hormonal rahatsızlıklar haricinde vücutta eksik olan vitamin ve mineraller de olabilir. Bu vitamin ve minerallerin en başında D Vitamini ve Demir gelmektedir.

blank

Demir Eksikliği; demirin vücuttaki önemli görevlerinden biri, kırmızı kan hücrelerinde bulunan ve oksijen taşıyan bir protein olan hemoglobinin üretiminde görev almasıdır. Yeteri kadar demir alınmazsa anemi (kansızlık) gelişir.

Demir eksikliği vücutta diğer hormonların da etkisiyle iştah artışına neden olur. Ayrıca demir eksikliği metabolizmayı yavaşlatır. Vücudunuz yeterince kırmızı kan hücresi üretemediği için daha az enerjiniz olur, kendinizi yorgun hissedersiniz. Eksikliği durumunda doktor kontrolünde demir takviyeleri alınmalı, diyetisyeniniz tarafından da bu duruma uygun beslenme programı yürütülmelidir.

blank

D Vitamini Eksikliği; D vitamini yağda eriyen bir vitamindir. Vücutta yağ oranı arttıkça D vitamini ihtiyacı da artar. Aynı zamanda D vitamini kas yapımını etkileyen vitaminlerin başında gelir.

D vitamininin aktif formu çok fazla geni ve vücut fonksiyonunu düzenler. Enfeksiyonlara karşı mücadele eden D Vitamini, bağışıklık sistemi için mucizedir.

D vitamini vücutta kalsiyumun kullanılmasında doğrudan etkilidir ve kemik erimesini önler. D vitamini eksikliğini gidermenin en güzel yolu güneş ışığından yeterince faydalanmak ve doktorunuzla görüşerek takviye almaktır.

5000+ ABONE ARASINA KATILIN

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

2 YORUMLAR

  1. blank Ferdi DAĞDELEN

    D vitamini eksikliği uykusuzluk ve kilo kaybı yapar diye duymuştum ben. Ama tam aslı var mı bilmiyorum. Yazı için teşekkürler. Kalsiyum için güneş ışığı şart bunu beğendim.

  2. Merhabalar Ferdi Bey, öncelikle yorumunuz için teşekür ederim. D vitamini yağda eriyen vitamin olduğu için yağ ile vücuda alınmaktadır. Kilolu kişilerde D vitamini ihtiyacı artmaktadır. Bu ihtiyaç karşılanmadığında metabolizmayı etkilediği için kilo vermek zorlaşır. Sağlıklı günler dilerim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz