Ana Sayfa Kategoriler Dekorasyon Yazlık Evler İçin İlham Veren Fikirler

Yazlık Evler İçin İlham Veren Fikirler

0
711
Yazlık Evler İçin İlham Veren Fikirler
Yazlık Evler İçin İlham Veren Fikirler

Birçok insan yaşadığı şehrin gürültüsünden ve kalabalıklığından kurtulmak için yazlık evler kiralayarak veyahut satın alarak kafa dinlemek için bu evlerde inzivaya geçilmektedirler. Hayatın rutin koşuşturmacası ve yaşam gailesi oldukça yorucu olabilmekte; yoğun stres, gelecek kaygısı insanları dinlenmeye itmektedir. Bununla birlikte günlük veya haftalık kafa dinlemeler içinde yazlık evler birebirdir. Çoğu insanın hayali olan bu evler dinlendirici ve huzur verici atmosferleriyle insanları hayatın koşuşturmasından belli bir süreliğine alıkoymaktadır. Peki, yazlık evler için ilham veren fikirler nelerdir? Yazlık bir evde eşya seçimi nasıl olmalıdır? Yazlık bir evin bahçesi için neler yapılabilir? Mobilya ve aydınlatmalar seçerken nelere dikkat edilmelidir? Dekorasyon seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Yazlık Evler İçin İlham Veren Fikirler
Yazlık Evler İçin İlham Veren Fikirler

İlham Veren Fikirler

İnsanların birçoğu yazlık evlerini kendi istek ve arzularına göre döşemeyi seçmektedir. Bununla birlikte profesyonel yardım alan insanlarda bulunmaktadır. Deneyimli iç mimarlarla çalışan insanlar seçimleri doğrultusunda yapılacak olanları deneyimli ellere de bırakabilmektedir. Deneyimli ve mesleğinin erbabı olan mimarların yanı sıra yazlık evler için ilham veren fikirler bulmak, dijital çağın sağladığı kolaylıklarla birlikte artık o kadar da zor değildir. Bunun için internette belli başlı araştırmalar sonunda her zevke hitap eden fikirler mevcuttur.

Meraklısı için yazlık evler için ilham veren fikirler kısaca şöyledir;

 • Yazlık evler stresten ve gürültüden kurtuluşun bir yolu olarak görülmektedir. Bunun içinde şehir hayatını hatırlatmayan, iç açıcı ve ferah bir görünüme sahip dekorasyonlar tercih edilmelidir.
 • Evin büyüklüğü veya küçüklüğü de mekâna kazandırılmaya çalışılan ruhu etkilemektedir.
 • Küçük yazlık evlerde eşya fazlalığından uzak durulmalıdır.
 • Yazlık evlerde koyu ve boğucu renkler enerji düşüklüğüne neden olabilir. Açık ve güneş ışığını yansıtan renkler ortama ferahlık kazandıracaktır.
 • Kendinize özel dinlendirici ve keyif köşeleri dizayn etmek motivasyonunuzun artmasını kolaylaştıracaktır.

Dizayn ve dekorasyonlar yazlık evler için ilham veren fikirler arasında en önemli unsurlardır. Bu fikirler göze, zevke ve ihtiyaca yönelik tasarımlardan oluşurken, mekâna ve eve ayrı bir görsellik kazandırmaktadır.

Yazlık Evler İçin İlham Veren Fikirler
Yazlık Evler İçin İlham Veren Fikirler

Eşya ve Mobilya Seçimi

Eşya seçimi oldukça dikkatli olunması gereken, göze ve mekâna hitap eden tarzlarda seçilmelidir. Eşyaların sağlayacağı kullanım kolaylıkları da göz önünde bulundurulması gereken püf noktalar arasındadır.

Yazlık evler için eşya ve mobilya seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar kısaca şöyledir;

 • Eşya ve mobilya mekânın yapısına uygun seçilmelidir. Küçük bir eve büyük mobilyalar alanda darlık yaratabilir.
 • Yazlık evlerde önceliğiniz konfordan yana olmalıdır. Dinlenmeye elverişli mobilyalar yorgunluğunuzun giderilmesinde yardımcı olacaktır.
 • Portatif eşyalar ve mobilyalar kullanım kolaylığı sağlarken, temizlik ve taşınma esnasında da pratiklik sağlayacaktır.
 • Mobilyalarda tercih edilen kumaş türlerinin mekânın rengine ve dekorasyonuna uyumlu olması pozitif bir aura yaratmaya yardımcı olacaktır. Kumaşların temizliğe elverişli olması da avantaj sağlayacaktır.

Dekorasyon ve Dizayn Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dizayn bir mekânın ruhunu oluşturan tasarımlardır. Bu tasarımlar yazlık evler için ilham veren fikirler arasında başvurulan ve mekânın karakterini oluştururken ince elenip sık dokunan adımların başında gelmektedir.

Dekorasyon ve dizayn yaparken dikkat edilmesi gereken adımlardan bazıları kısaca şöyledir;

 • Yazlık evin bulunduğu konum dizaynı etkilemektedir. Doğa içinde yazlık bir eve sahipseniz toprak tonlarında dekorasyonlar tercih edebilirsiniz.
 • Yeşilin ağırlıklı olduğu tonlar doğayı evin içine taşımaya ve çakralarınızın açılmasına olanak sağlayacaktır.
 • Yazlık evlerde eşya seçimiyle birlikte dekorasyonun doğru yapılması mekâna farklı bir akustik kazandırmaya yardımcı olmaktadır.
 • Eşyaların birbirleriyle olan ahengi ve kombinasyonuna oldukça özen gösterilmelidir.
 • Birbirini tamamlayan parçalar ve aksesuarlar bütünleyici olacaktır.
 • Küçük parçalar büyük parçaların görünümüne artı kazanımlar sağlayacaktır.

Aydınlatmalar

Aydınlatmalar yazlık evlerin vazgeçilmezidir. Bu aydınlatmaların büyüklüğü veya şekilleri, evin dekorasyonundaki tamamlayıcı parçaları oluşturmaktadır. Aydınlatmanın nasıl olacağına mobilyaların ve renklerin uyumluluğu ile karar verebilirsiniz. Evinizin ve zevkinizin bütünleşmesiyle birlikte kullanacağınız avize veya aydınlatmalar ortamın ışıklandırılmasında ve romantik bir ahenk kazanmasında yardımcı olacaktır. Ayrıca aydınlatmanın sağlayacağı ışığın yoğunluğuna da tercihleriniz doğrultusunda karar verebilirsiniz.

Bahçe Dekorasyonu

Yazlık evlerin genellikle büyük ve dekorasyona uygun bahçeleri bulunmaktadır. Evlerin içi kadar bahçelerin mimarileri de bir bütünün büyük parçasını oluşturmaktadır.

Bahçe dekorasyonunda unutulmaması gerekenler ise şunlardır;

 • İklime uygun minyatür ya da nitelikli ağaç dikimleri bahçeyi ve çevresini canlandıracaktır.
 • Bahçeden eve giden yol için döşeme taşlar veyahut renkli çakıl taşları tercih edilebilir.
 • Bahçenin gece kullanıma uygun olabilmesi için bahçe ışıklandırmaları, renkli led ışıklar kullanılabilir.
 • Büyük bir bahçeye sahipseniz konforlu bahçe mobilyaları kullanılarak partilere ve davetler için şık bir görünüm kazandırabilirsiniz.

  Yazlık Evler İçin İlham Veren Fikirler
  Yazlık Evler İçin İlham Veren Fikirler

Rüzgar Çanları

Rüzgâr çanı; rüzgar esince melodik ve akustik sesler çıkarabilen bambu veya metal gereçlerin bir araya gelmesiyle yapılmış dekoratif aksesuarlardır. Bu aksesuarlar genellikle yazlık evlerde rüzgâr alan bölümlerde kullanılmaktadır. Görünümü ve rüzgârın ahengiyle huzur veren sesler çıkarması yazlık alanlarda tercih edilme sebebidir. Bahçelerde ağaçların dallarına ve evlerin kapılarına asılması oldukça estetik bir görünüm sağlamaktadır. Denizden toplanan midye kabuklarının boyanmasıyla rüzgâr çanları elde edilebilmekte ve minimum maliyetlerle bahçelerin görünümüne katkı sağlamaktadır.

Salıncak ve Hamaklar

Yazları bahçelerin vazgeçilmezi ağaçlara kurulan salıncak ve hamaklardır. Yazın dinlenmek ve kuş sesleri eşliğinde uyumak ya da kitap okumak için salıncak ve hamaklar birebirdir. Tamamen eğlenmeye ve huzur bulmaya yönelik tasarlanan salıncaklar görünüm açısından da oldukça estetiktir. Yazın insanların yegâne gayesi stresten ve kalabalıktan uzak kalmak olsa da sevdikleriyle bir arada bulunmak ve birlikte aktiviteler yapmakta insanlar için dinlendirici olabilmektedir. Hamak ve salıncaklar ise tüm bu isteklere cevap verebilecek niteliktedir. Gece gökyüzünü izlemek, müzik dinlemek veya kafa dağıtmak için hamaklar biçilmiş birer kaftan gibidirler.

Yazlık Ev Ne Zaman Alınmalı?

Yazlık ev satın almak için en doğru zaman nedir? Yazılık evleri satın alırken bazı püf noktalarından yararlanabilirsiniz.

Büyük şehirlerde gün geçtikçe yükselişe geçen konut projeleri insanların yazlık bölgelere akın etmesine neden oldu. Tatil beldelerinin yoğunlukta olduğu bölgelerde fiyatlar her geçen gün daha da maliyetli olabilir. Özellikle talebin düştüğü ve tatilcilerin büyük şehirlere geri döndüğü sezonlarda yazlık evlere göz atabilirsiniz. Hem rekabetin hem de maliyetin büyük ölçüde düştüğü bu zamanlara dikkat etmelisiniz.

Yazlık almaya karar verdikten sonra ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Yazlık türleri, ihtiyacınıza göre şekilleniyor. Ailenizdeki kişi sayısı ya da yaşam niteliklerinizi gözden geçirerek kararınızı vermelisiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

YORUM YOK

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz