Vücut Tipine Göre Beslenme

Vücut Tipine Göre Beslenme

Vücutta yağlar farklı bölgelerde toplanabilir. Bunun esas nedenlerinden biri genetik yapınızdır. Sizi bölgesel zayıflatacak bir diyet yok; ama vücut tipinize göre beslenme düzeninizi oluşturmak ve bölgesel sporla kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur. SPOR HAYATIMIZDA HERZAMAN OLMALI.

Elma Vücut Tipi; Bu vücut tipinde ağırlığın çoğu karın bölgesindedir. Sağlık açısından risk taşıyan bir vücut yağlanma tipidir.
Göbek çevresi kadınlarda 88 cm, erkeklerde 102 cm geçtiğinde insülin direnci, kalp hastalıkları riski, tip 2 diyabet riski artmaktadır.

Vücut Tipine Göre Beslenme
 • Hep dediğimiz kompleks karbonhidrat tüketilmelidir. Glisemik inseksi yüksek besinlerin tüketimi azaltılmalıdır (muz, kavun, incir, üzüm, patates, bezelye, havuç, mısır, pirinç, beyaz un, hamur işi, alkol, şekerli yiyecek ve içecekler).
 • Ananas içinde bulunan bromelain ve yanında tüketilen kalsiyum kaynağı bir besini birlikte tüketmek yağ yakımına yardımcı olacaktır.
 • Kaliteli protein kaynakları (tavuk, balık, yağsız sığır eti), sağlıklı yağlara (kuruyemişler, hindistan cevizi yağı, zeytinyağı) beslenmenizde daha sık yer verin.
 • Yeşil yapraklı sebzeleri bol miktarda tüketin.
 • Yeşil çay-beyaz çay-mate çayı ve zencefili sıcak suda demledikten sonra yemeklerden yarım saat sonra tüketebilirsiniz (GÜNDE 3 BARDAĞI GEÇMEYECEK ŞEKİLDE).
 • En önemlisi yavaş yemek yiyin.

Armut Vücut Tipi; Yağlanma kalça ve basen bölgesinde görülür. Bu vücut tipinde östrojen önemlidir.
Östrojen salımını arttıran besinlere beslenmenizde daha az yer vermeniz gerekmektedir.blank

 • Yüksek yağ içeren süt ürünlerinden, yağı fazla yemekten uzak durmalısınız.
 • Kızartmalar, fast foodlardan kaçmalısınız.
 • İşlenmiş et ürünlerinin (sucuk, salam, sosis vb.) tüketimini azaltın.
  Yüksek lifli besinleri sebze ve meyveler, yulaf, kinoa, karabuğday gibi tahılları, yüksek protein içeren besinleri tercih edebilirsiniz.

Unutmayın, bölgesel zayıflama için mucize bir diyet yoktur. Beslenmenizi sporla desteklemeniz gerekir.

5000+ ABONE ARASINA KATILIN

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz