Pazar, Nisan 21, 2024

Standart Dışı İç Mekan Tasarımları

Bu yazımda sizlere Standart Dışı İç Mekan Tasarımları ile ilgili bilgi vereceğim. Bir çok iç mekan tasarımı bulunmaktadır. Bunların hepsini tek tek aşağıda okumuş olacaksınız.

Mevcut oda tiplerinin çoğunda, tasarımcıların öngördüğü ve bunları uygulamak için uyulması gereken kurallar vardır. Planlama ve dekoratif işlerinden küçük ayrıntılara kadar.

Peki, ya kuralların ötesine geçip, evde standart olmayan bir durum yaratma arzusu varsa? Bu gibi durumlarda tasarımcılar, uygulanması için yaratıcı teknikler kullanarak sıra dışı bir iç mekân yaratmayı öneriyorlar.

Olağandışı koşullar; nesnelerin standart dışı kullanımı, renk, dekorasyon, sipariş üzerine yapılan benzersiz mobilyalarda yapılandırılabilir.

Dairenin olağandışı bir iç mekâna sahip olmasını isteyenler; genelde muhafazakârlık, reçeteli kurallar ve kalıp yargılara eğilimi bulunmayan insanlar olmaktadır. Evdeki standart olmayan çözümler de yaratıcı bireyler tarafından tercih edilmektedir. Bu bireyler faaliyetleriyle çevreyi etkilemek istemektedir.

Burada önemli olan; kişinin sevdiği tarzdan uzaklaşıp, onun için sıra dışı olan veya ona yakın olmayan farklı bir lezzet ortaya çıkarmasıdır.

İç Mekan Tasarımı

İç Mekan Tasarımı Stilleri

Pop Art

İç mekânda olağandışı çözümler uygulamak istiyorsanız, Pop art stili sizin için uygun olacaktır. Bu stil, muhafazakârlığa ve soyut izlenimciliğe karşı bir denge olarak ortaya çıkmıştır. Açık kurallar ve geleneklerden uzaktır. Aynı zamanda cesur ve etkileyicidir. Pop art; kontrast, parlak renkler, neon aydınlatma, posterler, pürüzsüz yüzeyler, sentetik ve ipek kumaşlar gibi sıradan nesnelerin sıra dışı kullanımı ile karakterizedir. Bu stilde, düşünülmüş bir fikri gerçekleştirmek oldukça mümkün. Örneğin, plakalar bir duvar paneli olabilir. Çiçekler için normal bir vazo yerine, uzun bir kutu veya şişe kullanılabilir (kaplar temel stile göre dekore edilebilir). Listelenen tabanlara ek olarak tasarımcılar, müşterilerin özel isteklerine ve beğenilerine göre standart dışı iç mekânlar yaratırlar.Pop Art İç Mekan TasarımıPop Art İç Mekan Tasarımı

Avangard

Orijinal ve ilginç çözümler sunması sebebiyle, tasarlanmış fikirler için ideal bir yöntemdir. İç mekânda kullanılan avangard, hem geometrik formları hem de düzgün çizgileri içerir. Alışılmadık şekillerden oluşan nesneler (mobilya, aydınlatma, bölmeler vb.), dekoratif elemanlar olarak kullanılabilir. Avangardın bir temel olarak kullanılmasında, konut alanını dikkate almak önemlidir. 60 metrekareyi aşarsa çok daha iyi olur. Akışın etkili bir şekilde gerçekleşmesi ve açık olması gerekir. Avangard ev mobilyası genellikle büyük veya orta ölçekli formdadır. Bu nedenle, çoğu zaman stüdyolarda, yüksek tavanlı ve geniş bir alana sahip dairelerde kullanılır. Ara kesmeler sıra dışı tasarım çözümleri de olabilir.

Bunu da okuyabilirsiniz: Küçük Odaları 11 Adımda En İyi Şekilde Değerlendirmenin Yolu

İç Mekan Tasarımı’nın Uygulanabileceği Odalar

Salon

Oturma odası evin kartviziti olduğundan, sizin tarafınızdan tasarlanan fikri tam olarak açıklamalıdır. Duvar, zemin ve tavanın işlenmesi için dekoratif kaplamalardan yararlanın. Farklı dokular kullanmaktan ve kaplama malzemelerinin renklerini birleştirmekten korkmayın. Duvar kâğıdı, boya ve sıvanın yanında ayna, dekoratif paneller, mozaiklerden de yardım alır. Kombinasyonlar ile aşırıya kaçmamak önemlidir. Eşyalar sade ve rahat olmalıdır. Soğuk plastik veya metal üstünlüğü problemli olabilir. Odanın temel stiline uygun olarak yastık, battaniye, halı eklenebilir.

Yatak odası

Bu odanın mobilyaları dinlenme, huzur ve pasifleştirme ile ilişkilendirilmelidir. Tüm konutlar avangard veya pop art esasına göre yapılmış olsa bile, yatak odasını dekore etmek için belli nüanslar vardır. Temeli terk etmek gerekli değildir, renklerin sayısını ve parlaklığını azaltabilirsiniz. (Orta parlaklıktan en fazla üç renk) Yatak odasının alışılmadık iç kısmı, standart olmayan bir yatak kullanılarak oluşturulabilir. Örneğin, yuvarlak olabilir. Yatağın arkasındaki alan, standart olmayan bir ayna mozaik ya da 3D efektli duvar kâğıtları ile süslenebilir.

Mutfak

Mutfağın düzeninde durumun, hoş bir eğlenceye sahip olması, pratik ve işlevsel olması gerektiğini anlamak önemlidir. Mutfağın alışılmamış iç mekânları, dekoratif yüzeyler ve yemek alanı olarak ifade edilmektedir. Ruh halini iyileştiren, olumlu duygulara neden olan ve iştah uyandıran son kat malzemelerinin parlak ve sulu renklerini birleştirin. Standart olmayan formdaki masa ve sandalyeleri tercih edin, yere bir patchwork halı koyun. Mutfak seti sadece durumu vurgular. Çünkü tasarımın fazlalığı yiyecekleri pişirmeyi zorlaştırabilir. Ev aletleri, dolapların kapılarının arkasına gizlenmiştir.

Banyo

Banyoların olağandışı iç kısımları; her şeyden önce (zemin, duvar ve tavan malzemesinin temini pahasına) neme karşı dayanıklı malzemelerden oluşur.

Sonuç – Nerede Uygulanmalı?

Mevcut stillerin öngörülen normlarının ötesine geçmeye ve sıra dışı bir iç tasarım yapmaya karar verirseniz, tesislerin düzenlemesi için standart olmayan çözümlerde uzmanlaşmış deneyimli bir tasarımcının hizmetlerini kullanın. Fikirlerinizi, hayallerinizi ve evdeki dileklerinizi somutlaştırmaktan korkmayın. Çünkü bu size olumlu bir atmosfer oluşturarak ilham verecek ve ruh halinize katkıda bulunacaktır. 🙂

 

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Leyla N Jabbarly
Leyla N Jabbarly
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler