Pazar, Haziran 16, 2024

Küçük Odaları 11 Adımda En İyi Şekilde Değerlendirmenin Yolu

Maksimum rahatlık ile küçük bir odada mobilya nasıl düzenlenir? Dâhili ve ayarlanabilir eşyalar size yardımcı olacak. Alan ne kadar küçük olursa, bunu yapmak o kadar zor olur.

Küçük bir odada mobilya düzenleme konusunda 11 fikir sunuyoruz. Bunların arasında küçük alanların en iyi şekilde kullanılmasına yardımcı olacak ayarlanabilir tablolar, mobil raflar, yerleşik ve sürmeli mobilyalar yer alıyor.

 • Yüksekliği Ayarlanabilir Masalar

Küçük bir oda için oturma grubu seçmek zordur. Ancak imkânsız değil. Ayarlanabilir bir masa, oturma odasını kahve içip gazete okumak için tam bir yemek odasına çevirmeyi mümkün kılacaktır. Yumuşak kanepe önüne böyle bir masa koyarsanız, hem kullanışlı hem de istediğiniz zaman dinlenerek film izleyebileceğiniz bir ortam yaratmış olursunuz.

 • Kitap Rafları
 • Bu çözüm herkes için uygun değildir. Ancak alanınız varsa, mobil rafları organize edin. Onları bir kenara iterek daha fazla yer kazanırsınız ve onlara ihtiyaç duyduğunuzda raflar kolayca geri taşınabilir. Örneğin, koridorda veya merdiven basamaklarında (fotoğraftaki gibi) küçük bir alan bırakın.
 • Kaldırma Yatağı

Küçük oda için mobilya, kompakt olmak zorunda değildir. Kaldırma yataklar koltukların üzerine oturacak şekilde tasarlanmıştır ve indirmek için boş alana ihtiyaç duymaz. Bu nedenle mobilyaları taşımanıza gerek kalmaz. Yastıkları kanepeden kaldırın, yatağı indirin. İşte yatak odanız hazır. 🙂

 • Genişletilebilir Masa

Misafirlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir odayı düzenlemede kullanılabilecek basit bir yöntem. Ek bir masa kullanılarak, basit bir masa 6 kişilik yemek masasına dönüştürülebilir.

Bonus: Küp şekilli bir puf, 6 sandalyeye ayrılabilir.

 • Geri Çekilebilir Mutfak Masası

 

Çoğu kez mutfaklarda sürgülü masa bulabilirsiniz. Uzatılmış bir masada dizüstü bilgisayar için yeterli alan vardır. Eğer alanı daraltmak istiyorsanız geri itebilirsiniz.

 • Duvarda Asılı Katlanabilir Masa

Bu sağlam ahşap panel kaldırıldığında mutfakta ekstra bir alan görünür. İndirilmiş durumda, dört kişilik yemek masasına dönüşür. Boş beyaz koltuklar, ilave bir depolama sistemi olarak kullanılabilir.

 • Dâhili Ofis

 

Ofis, işyerini ve depolama sistemini küçük bir alana sığdırmanızı sağlar. Depolama için raflarla uğraşmak istemiyorsanız, katlanabilir bir masa kullanabilirsiniz. Bu işlem oldukça basittir ve herkes yapabilir.

 • Sehpa ve Koltuk Takımları

 

Fotoğrafta olduğu gibi kompakt bir iş yerinin tasarımını, bir oturma odasına dönüştürmek oldukça kolaydır. Bunun için masayı kapatmak, kanepenin altından bir sehpa seti ve birbirine konulan birkaç koltuk dışarı çekmek yeterli olacaktır.

 • Asma Yatak

Asma yataklar belirli bir yüksekliğe asılır ve böylece aşağıdaki alanın kullanmasına izin verir. Merdivenler sayesinde yatağa tırmanabilir, rafları başucu dolabı olarak kullanabilirsiniz. Aslında bu madde, 3. sırada bahsedilen kaldırma yatağının bir versiyonudur. Tek fark asma yatakların belli bir montaj yüksekliğinde olmasıdır.

 • Podyum Altında Toplanan Yatak
Bu çözüm, yatağın üst kısmının altındaki yatağı kısmen iterek bir yastığı kanepeye çevirmenizi sağlar. Yatak kaldırıldığında, dahili raflar küçük rahat oturma odasının önemli bir parçası haline gelir.
 • Sihirli Aynalar

Aynalar, alanı fiziksel olarak genişletemez. Ancak onları iyi bir şekilde değerlendirmek mümkündür. Tam duvara monte edilen aynalar sayesinde, küçük bir daire daha büyük görünecek ve oda alanı görsel olarak genişleyecektir.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Leyla N Jabbarly
Leyla N Jabbarly
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler