Cuma, Aralık 1, 2023

Propolis Nedir? Propolis Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Propolis nedir diye merak ediyorsanız; şu anda dünyada en bilinen, en güçlü antioksidanlardan biridir diyebilirim. Antioksidan etkisi nar suyu ile karşılaştırıldığında, nar suyundan 80 kat daha güçlü antioksidan etkiye sahip olduğu söylenebilir.

Propolis Faydaları Nelerdir?

Doğru işlendiği takdirde insan vücudundaki virüs ve bakterileri yok ederek vücudun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olunarak propolis faydaları görünür. Bu ürün hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Günlük antioksidan ihtiyacınızı karşılamanız ve hastalıklara karşı bağışıklığınızı sürekli güçlü tutabilmeniz için sağlıklı bir çözümdür. Aynı zamanda solunum sistemi hastalıklarına, ağızda çıkan yaralar, aftlar, uçuklar, mide-bağırsak rahatsızlıklarına ve kansere karşı iyileştirici etkilerinin olduğu yapılan bilimsel çalışmalarla ortaya konulmuştur.

Propolisin Zararı ya da Yan Etkisi Var Mıdır?

Alerjen olduğu yönündeki söylemler, Çin’den gelen propolislerden kaynaklanıyor. Bala alerjisi olmayan herkes bu ürünü rahatlıkla tüketebilir.

propolis faydaları

Ne Sıklıkla Tüketilmesi Uygundur?

Yaz-kış düzenli şekilde kullanılabilir. Her gün düzenli olarak yetişkinlerde 20 damla, çocuklarda ise 10 damla tüketildiğinde propolis faydaları görülür. Propolisin herhangi bir besin, ilaç veya gıda takviyesiyle etkileşimi yoktur. Birlikte kullanabilirsiniz.

Arı Sütü ile Propolisin Farkı Nedir?

Arı sütü, anne sütü gibidir aslında. Arılar bu ürünü, yavru arıları beslemek için kendi vücutlarından salgılar. Arı sütü, doğal bir enerji ve zindelik kaynağı gibi düşünülebilir.

Düzenli arı sütü tüketiminin çocuklarda bedensel ve zihinsel gelişmeyi desteklediği kanıtlanmıştır. Özellikle, spor öncesi kullanıldığında etkilerini kendiniz gözlemleyebilirsiniz.

Propolis, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve hastalıklara karşı korunmalarına yardımcı olurken; arı sütü ise bedensel ve zihinsel gelişime, iştahın düzenlenmesine ve gün içinde daha enerji ve zinde hissetmenize yardımcı olur.

Umarım bu yazımdan memnun olmuşsunuzdur. Ayrıca yayınlamış olduğum diğer tüm yazılarıma buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Diyetisyen Meltem Arslan
Diyetisyen Meltem Arslanhttp://www.diyetisyenmeltemarslan.com/
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

3 YORUMLAR

  1. Bahtiyar ÜÇLER

    Polenlerin ve balın kime zararı olmuş ki, Faydalı ve şifa kaynağı bir ürünün zararı olduğunu sanmıyorum. Ancak her şey de olduğu gibi birşeyin çoğu zarardır. Az kullanım ve bilinçli tüketimle hayatınızı bile uzatabilirsiniz.

  2. Merhabalar Bahtiyar Bey, öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Ben de sizin gibi propolis ve balın çok yararlı olduğunu düşünüyorum ve birçok çalışmada da bu kanıtlanmıştır. Yazıda ise sadece Çin’den gelen propolislerin zararlı olabileceğini belirttim. Çünkü allerjen etkileri olabiliyor. Sağlıkla kalın.

  3. Merhabalar kızıma almıştım öksürük ve geniz akıntısı problemi var sonrasından bundan mi bilmiyorum ama yabanlardan başlayan kızarıklık kollarında da basladi. Etki edebilir mi

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler