Eğitim ve Öğretim Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

eğitim ve öğretim arasındaki farklar

ve birlikte çok kullanılan iki kavram olmasına rağmen, insanlar ve öğretimin farkını tam olarak kavrayamamakta, çoğu zaman bu iki kavramı birbiriyle karıştırmakta ve hatta bu iki kavramın birbiriyle aynı olduğunu sanmaktadır. Aradaki farkların bilinmesi ve kavram karmaşasının ortadan kalkması için öncelikle ve öğretim kavramlarının tanım ve içeriklerinin bilinmesi gerekir.

Eğitim, bireyin davranışlarında kendi yaşantıları yoluyla, kasıtlı olarak istendik yönde davranış değişikliği meydana getirme sürecidir. Kısaca eğitim, bireyi kültürleme sürecidir. Eğitim birey doğduğu andan itibaren başlar; aile, okul ve çevre etkileşimiyle yaşam boyu devam eder. Eğitim bir yandan bireyi yaşama hazırlarken bir yandan da bireyin gelişmesini sağlar. Bu gelişim içsel ya da dışsal yaşantılar sonucu oluşur. Eğitim sonucunda belli bir davranış değişikliği olmalı ve bu davranış değişikliği de istendik yönde amaca uygun olmalıdır.

Öğretim, eğitimin okullarda planlı programlı yapılan kısmıdır. Öğretim, belirlenmiş olan müfredatı öğrenmek ve bu aşamadan sonra da uzmanlık kazanmak anlamında kullanılır. Anaokulu ya da ilkokuldan başlayan öğretim süresi üniversiteye kadar devam eder ve bu aşamadan sonra da kişiler istedikleri öğretimi alarak hayata atılıp öğrendikleri bu öğretimleri işlerinde kullanırlar.egitim-ogretim-nedir-aralarindaki-farklar-nelerdir-1 Eğitim ve Öğretim Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Şimdi eğitim ve öğretim kavramları arasındaki farkları inceleyelim.
 1. Eğitim, öğretime göre daha kapsamlıdır. Çünkü eğitim, formal ve informal boyutu; öğretim ise formal boyutu kapsar.
 2. Eğitim, her türlü bilgi ve deneyimi kapsarken; öğretim, önceden belirlenmiş hedeflere ulaşmak için düzenlenmiş etkinlikleri kapsar. Yani öğretim, eğitimin bir parçasıdır.
 3. Eğitim, plansız ve programsız da olabilir. Fakat öğretim, planlı programlıdır.
 4. Eğitim, yaşamın tümünü kapsayan bir süreçken; öğretim, belirli bir dönemde yapılır. Eğitim her yerde olabilir. Zaman ve mekân sınırı yoktur. Oysaki öğretim belirli ortamlarda (öğretim kurumlarında) gerçekleşir. Zaman yönünden de kesitli ve kısıtlıdır.
 5. Her eğitim, öğretim değildir. Fakat her öğretim, eğitimdir.
 6. Eğitim sonunda istenmedik davranışlar da ortaya çıkabilir. Öğretimde ise istendik davranışlar kazandırmak esastır.egitim-ogretim-nedir-aralarindaki-farklar-nelerdir-2 Eğitim ve Öğretim Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Öğretim sadece öğretim kurumlarında belirli bir plan dâhilinde ve belirlenen sürelerde gerçekleşirken, eğitim hayatın her anında ve her alanında insan ile beraberliğini sürdürmektedir. Bu yönüyle eğitim, insan hayatında öğretime göre daha çok önem arz etmektedir. Zaten ülkemizde de eğitim öğretimi sürdüren bakanlığın ismi milli öğretim değil, Milli Eğitim Bakanlığı’dır. Bizler de bu düşünceyle hareket ederek çocuklarımızın geleceği için salt öğretime değil eğitime de hak ettiği önemi göstermeliyiz.

Bir önceki yazımız olan Çocuklar İçin Altın Değerinde Zeka Oyunu Resfebe başlıklı makalemizde Çocuklar İçin Altın Değerinde Zeka Oyunu Resfebe, Resfebe ve Resfebe’nin nasıl çözüleceğini hakkında bilgiler verilmektedir.

7 YORUMLAR

 1. Eğitim ve öğretim hakkı diğer sosyal ve ekonomik haklar gibi değildir. Devletin belirli aşamada yaptığı kısıtlamalar yine eğitim ve öğretim hakkında da görülebilir.

 2. Maalesef bizim okullarımızda hep öğretim yapıldığı için eğitim seviyemizde düşük oluyor. Diplama demek iyi insan olmak anlamına gelmiyor. Bunun bilincinde gençlerin yetişmesi sonucunda ileri medeniyetler seviyesine tekrar ulaşabiliriz.

 3. Eğitim aile ile başlar. Öğretim ise okulda başlar. Ancak okuldaki öğretmenler hep işin öğretim kısmına bakınca müfredat gibi saçmalıklar çocukların gelişimini engelliyor bence

 4. Eğitim ve öğretim bir milletin en önemli gelişimlerinin başında gelmektedir. Genel kültür olarak demiyorum ancak eğitim kısmı yazıda da belirtildiği gibi informal boyutu ile ele alınmalıdır. Ben bir öğretmen olarak eğitim ve öğretimin ülkemizde tam hakkı ile yapılmadığını düşünüyorum. Diyebilirsiniz ki sen öğretmensin yap. Her iş göründüğü kadar kolay olsa herkes yapar.

 5. Öğretim dünyasında bu kadar geri kalmamızın sebebi bence işimize geldiği gibi davranmak. Öğretmenler velileri, veliler öğretmenleri suçluyor. Kimse taşı elin altına sokmak istemiyor. Herkes yapıcı olmak yerine birbirini suçlar tavırlı sistem değişim gerekiyorsa. Fikirlerimiz birleştirip en iyi olanı bulalım. Birileri yapsın biz eleştirelim devri geçti artık. Uyanalım arkadaşlar

 6. Eğitim ve öğretim bir milletin can damarıdır. Ama bizim ülkede her yıl değişen bir oyuncak oldu. Bu kadar çok değişim olur mu? Öğrencilerde şaşkın velilerde

 7. Eğitim ve öğretim hakkı her yıl yeni değişikliklere uğruyor. Sonuç olarak eğitmenler de eğitilenler de bunlardan etkileniyor. İşin aslı öğretmenlerin de bu tür bunalımlardan çıkması hem eğitimi hem de öğretimi belirli bir düzeye getirecektir diye düşünüyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here