Perşembe, Mayıs 16, 2024

Faruk Eczacıbaşı Kimdir?

İş dünyasında ismi sıkça duyulan Faruk Eczacıbaşı kimdir? Hangi işi yapar merak edilir. Ünlü iş adamı hakkında genel ve özel bilgiler şunlardır;

Faruk Eczacıbaşı Hayatı

İş adamı 1954 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İstanbul’da dünyaya gelen ünlü iş adamı ilkokul eğitimi sonrasında İstanbul Alman Lisesi’nde eğitim alır.

1973 yılında lise eğitimini tamamlayan iş adamı sonrasında ise Berlin Teknik Üniversitesi’nde eğitim alır. İşletme üzerine eğitim alan Eczacıbaşı aynı üniversitede yüksek lisansta yapar. 1980 yılında eğitimini tamamlayan Faruk Eczacıbaşı eğitimi sonrasında da Eczacıbaşı Holding’te iş hayatına başlar.

Faruk Eczacıbaşı Kaç Yaşında

İstanbul’da dünyaya gelen iş adamı 66 yaşındadır. Her ne kadar iş dünyasının başarılı ve tanınmış isimlerinden birisi olsada aynı zamanda spor dünyasının da tanınmış isimlerindendir. Çünkü 1999 senesinden beri Eczacıbaşı Spor Kulübü’nün kulüp başkanlığını yapmaktadır.

Türkiye Bilişim Vakfı için çalışmalar yapan Faruk Eczacıbaşı’nın Daha Yeni Başlıyor isimli bir kitabı vardır. 2019 yılında çıkardığı kitapta iş dünyasındaki deneyimlerinden, bilişim dünyasının gelişiminden, dünyadaki teknoloji ve geleceğe dair gelişmelerden bilgilerden bahsetmektedir. Kendisi aynı zamanda bir dönem Açık Radyo’da Dünyanın Cazı isimli program yapmıştır.faruk eczacıbaşı

İş Hayatı

Faruk Eczacıbaşı iş hayatı oldukça aktiftir. İş adamı babası Nejat Eczacıbaşı ve kardeşleri tarafından kurulan Eczacıbaşı Holding’in sahiplerinden birisidir. Faruk Eczacıbaşı iş hayatına 1980 tarihi itibariyle Eczacıbaşı Topluluğu’yla başlar. İlk görevini planlama bölümünde yerine getirir. Daha sonra Amerika’da tecrübe edinerek Eczacıbaşı bünyesinde aktif olarak görev almaya başlar.

1984 yılında Padeko şirketinde genel müdürlük ve Eczacıbaşı İlaç Sanayi’nde ise proje ve plan genel müdürlüğü görevlerini yerine getirir. Başarılı çalışmalar yürüten Faruk Eczacıbaşı 1996 yılında ise Eczacıbaşı Holding’in yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevini üstlenir.

Hala başkan yardımcılığı görevini yerine getiren Eczacıbaşı aynı zamanda 1995 yılında kurulan Türkiye Bilişim Vakfı’nın da başkanıdır. Başkanlığı sayesinde Türkiye için çeşitli bilimsel araştırmaların yapılması, raporlanması ve projelerin hazırlanmasını sağlar.

Türkiye Bilişim Vakfı bünyesinde çalışan iş adamı vakıf tarafından kurulan e-dönüşüm icra kurulunda görev alır. Ayrıca e-Türkiye ödüllerinin oluşturulması için Tüsiad’la birlikte çalışır. Bunun dışında e-ticaret üzerine de çalışmalar yaparak Türkiye’de eticaretin tanınmasına aracı olur.

Bunlar dışında holdinge bağlı olan Eczacıbaşı Bilgi İletim şirketinin de yöneticisidir. Ayrıca Tüsiad yönetim kurulu bilişim konseyi üyeliği ve Dijital Türkiye Platformu başkanlığı görevlerini de yerine getirmektedir. TBV öncülüğünde 2016 yılında kurulan Blockchain Türkiye Platformu’nun da yönetim kurulu başkanıdır. Günümüzde de Faruk Eczacıbaşı ülkenin teknoloji haritasının çıkartılabilmesi için çalışmalar yürütmektedir

Aile Hayatı

Faruk Eczacıbaşı, Eczacıbaşı Holding’in kurucusu Nejat Eczacıbaşı’nın küçük oğludur. Annesinin ismi ise Beyhan Eczacıbaşı’dır. Ayrıca Bülent isminde birde abisi vardır. Aile hayatı ise 1989 yılında Füsun Eczacıbaşı ile evlenmesiyle başlar. Bu evlilikten Murat ve Sinan isimli iki oğlu vardır.

Füsun Eczacıbaşı mimardır ve aynı zamanda SAHA Çağdaş Sanatı Destekleme girişiminin kurucusu ve yönetim kurulu başkanıdır. Aile bayram tatillerinde yaz turizmi merkezlerini tercih etmeyen aile daha çok adrenalin içeren tatilleri tercih eder. Aile 2018 yılında Afrika’nın en yüksek dağı olan Kilimanjaro’ya tırmanmıştır. Bu tatilde Faruk ve Füsun çiftinin yanında oğulları Murat’ta yer almıştır.

Türkiye’nin sayılı zenginlerinden birisi olan Faruk Eczacıbaşı’nın serveti 2020 yılı itibariyle 1.4 milyar dolardır. Bu servet ile ünlü iş adamı Forbes tarafından yayınlanan 2020 Dünya listesinde 1737.sırada Türkiye listesinde ise 16.sırada yer almaktadır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler