Pazar, Mayıs 19, 2024

İletişim Türleri Nelerdir?

Bilindiği üzere insanlar arasında ki her türlü bilgi, duygu ve düşünce alışverişine iletişim denir. İnsan sosyal bir varlıktır. Konuşma ve düşünme yetileri insanların birbirleriyle olan ilişki ve iletişim kurmalarının da anahtarı olmuştur. Konuşma ve düşünme yetileri gelişmiş olan insanlar, diğer insanlarla daha sağlıklı iletişim kurabilen insanlar toplum hayatında daha fazla ön plana çıkmaktadır. Bu tür kişiler okulda, işte, arkadaşlar arasında iletişimleri daha güçlü oldukları için daha başarılı olurlar. İletişim kurma yetisine sahip olmayan kişiler kendi köşelerine çekilirler. İletişim kurmakta zorlanma derecesi ileri boyutlarda olan kişiler de özgüven bunalımı yaşanması kaçınılmazdır. İnsanlar sözlü iletişim, sözsüz iletişim ( beden dili) ve yazılı iletişim olmak üzere üç şekilde iletişim kurarlar. Kişilerin duygu ve düşüncelerini sözlü ve sözsüz olarak başkalarına iletilmesi iletişim çeşitleri alanına girer. İyi bir iletişim için ses tonuna, göz teması kurmaya, aktif dinleyici olmaya, yumuşak dil kullanmaya özen göstermek gerekir. Peki, İletişim Türleri Nelerdir?

İletişim Türleri Nelerdir?
İletişim Türleri Nelerdir?

Sözlü İletişim

İletişimin en yaygın biçimi sözlü iletişimdir. Mesela bir iş görüşmesinde yüz yüze iletişim olacağından sorulan sorulara verilen cevaplar bu iletişim yoluyla gerçekleşir. Dillin kullanımı çok önemlidir. Doğru kullanıldığında karşı tarafla olan ilişki doğru algılanır. Ses tonu, sesin hızı ve şiddetinin yanı sıra hangi kelimelerin vurgulandığı da konuşma esnasında dikkat edilmesi gerekir.

Ses tonu kişinin psikolojik durumunu yansıttığından kızgınlık, sevinç, öfke gibi duygular ses tonundan anlaşılmaktadır. Kişi bilgi sahibi olduğu konuda konuşmayı tercih etmesi yerinde bir davranış olacaktır. Bunu yaparken kibirden, karşıdakini aşağılayıcı tavırdan uzak durulması gerekir. Aksi durumda söyledikleri ne kadar doğru olsa da karşı taraf söylenenleri olumsuz karşılayabilir.

Sözsüz İletişim (Beden Dili)

İnsanlar diğer kişilerle karşılaştıklarında sözel iletişimden önce beden yoluyla sözsüz iletişim kurarlar. Karşıdaki kişiyle iletişime geçmeden beden dili yoluyla verdikleri mesajlar ve fiziksel görünümleri önem kazanmaktadır. Sözsüz iletişim sözlü iletişimi pekiştirmek amacıyla kullanılmaktadır. Örneğin bir iş görüşmesine gitmeden önce ne tür sorularla muhatap olacağınızı tahmin ederek oraya gidersiniz.

Fakat görsel açıdan da kendimize çekidüzen ve özen göstermemiz gerekir. Pejmürde kıyafetle iş görüşmesine gitmemiz bize artı kazandırmayacağı gibi birçok şey kaybettirir. Sözsüz iletişimde yüz ifadeleri, jestler, fiziksel görünüş çok önem teşkil etmektedir. İnsanlar için en önemlisi yüz ifadesidir. İnsan ilişkilerinde ve iletişimde göz teması güçlü bir araç olduğu için çok önemlidir.

Eğer kişi gözlerini çok az kullanıyorsa sinirli ve güvenilmez, çok fazla kullanırsa saldırgan olarak algılanır. Diğer taraftan karşıdakinin gözlerine bakarak o anki ruhsal durumunu anlamak mümkündür. Tıpkı yüz ifadelerinde olduğu gibi insan ilişkilerinde ve iletişimde jestler, el ve kol hareketleri önemlidir. Kişiye doğru mesaj vermemiz mümkün olduğu gibi konuşmayı da pekiştirir.

Yazılı İletişim

Yazılı iletişim sözlü iletişime göre daha rahattır. Fakat daha rahat gözükse de yazacağınız her sözcüğü, cümleyi düşünerek yerinde kullanımına özen gösterilmelidir. Karşı tarafla kuracağınız yazılı iletişim kurumunuzun kültürünü ve iletişimini gösterir. Kuracağınız ve yazacağınız cümleleri uygun ve etkin bir biçimde doğru kullanılması gerekir. Yazılı iletişime örnek olarak makale, tutanak ve gazeteleri verebiliriz.

Bu yazıyı da okumanızı tavsiye ederiz: Doğru Konuşma Nedir Ve Nelere Dikkat Edilmedir?

İletişim Türleri Nelerdir?
İletişim Türleri Nelerdir?

İletişim Şekilleri

İletişim çeşitlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  • İçsel iletişim: Kişini yaşamı boyunca her alanda yaptığı iletişim şeklidir. İçinden düşünmek içsel iletişime verilecek en güzel örnektir.
  • Kişilerarası İletişim: İki kişinin karşılıklı olarak düşünce alışverişinde bulunmalarıdır.
  • Grup İletişimi: İki veya daha fazla kişinin bir araya gelerek yaptıkları konuşma şeklidir.
  • Kitle İletişimi: İletmek istediği mesajı büyük topluluklara iletmektir.

Yukarıda sayılan başlıca iletişim türleri seçeneğine kitle iletişimine televizyon veya miting örnek gösterilebilir.

Güzel Konuşma Yöntemleri

Sizden bir konuşma yapmanız istenildiğinde asla panik yapmamanız gerekir. Yeteneğim yok diye karamsarlığa kapılmamanız gerekir. Konuşmalarınızı kesinlikle ezberlemeyin. Kısa notlar alarak hazırlık yapın. Konuşma öncesinde sizleri kimlerin dinleyeceğini öğrenin ve ona göre hazırlık yapın. Konuşma yapmadan önce cümleleri içinizden tekrar ediniz. Doğru nefes almanızda konuşma esnasında çok önemlidir.

Konuşma yapacağınız yerde mutlaka su bulundurmaya dikkat ediniz. Sesin gerginleştiğinde su içmeniz sizi rahatlatacaktır. Birçok konuşmacı cümleye özür dileyerek başlamaktadırlar. Buda sizi dikkate almakta dinleyici zorluk çekebilir. Cümleye özür dileyerek başlamayınız. Konuşurken dik durmaya ve dinleyiciyle göz teması kurmaya özen gösteriniz. Ses tonunuzu gerekli yerlerde değiştirmeye dikkat ediniz. Konuşmaya başladıktan sonra paniğe kapılmayın ve derin nefes alarak rahatlayın.

İletişimde İlk İzlenim

Birbirini tanımayan kişilerin tesadüfen aynı ortamda karşılaştıklarını düşünelim. Kişilerden biri son derece bakımlı, zarif, şık ve ağzından çıkan cümlelere dikkat ediyor. Beden dilini yerinde ve zamanında kullanarak karşı tarafın ilgisini çekerken diğeri rüküş, saç sakal birbirine girmiş, pejmürde giyimli, el kol hareketi abartılı ve insanların sözünü kesen biri olsun. Bu kişilerin diğer insanların gözünde nasıl değerlendirileceklerini düşünün.

Bir ilişkinin kuruluş aşamasında fiziksel görünüş, ses tonu ve söylenenler etkili olmaktadır. Kişiler birbirlerini daha iyi tanımaya başladıklarında ilk izlenim, imaj belirmektedir. İlk izlenim ve imajın ne kadar sürede oluştuğu konusunda net bir zaman dilimi olduğu söylenemez. Fakat ilk 30 saniye çok önemlidir. Kendisine özen gösteren ve fiziksel açıdan iyi görünüme sahip olan kişiler çevrelerinde ilgi ve itibar sahibi olurlar. Bakımlı ve özenli kişiler yardıma ihtiyaç duyduklarında daha sık yardım alabilmekte ve daha çok sevilmektedir.

İletişimin Etkin Anahtarı ve Empati

Kişinin kendisini başkalarının yerine koyması, olayları başkasının gözüyle bakmasına empati denir. Bir insanı anlamak istediğimizde olayları onun gibi algılamalı ve yaşamaya çalışmalıyız. Empati kuracağımız kişinin hem duygularını hem de düşüncelerini doğru anlamalıyız.

Örneğin, bir arkadaşınız ailesini kaybettiğinde, kendinizi onun yerine koyarak arkadaşınızın duygu ve düşüncelerini anlayabilirsiniz. Bilgi kılavuzu sitesinde iletişim ve iletişim çeşitleri hakkında çok daha fazla bilgiye ulaşılabilir. Sitede ayrıca hayatımızın her döneminde gereken kişisel gelişim, sağlık, dekorasyon, sanat gibi birçok alanda bilgilere makale şeklinde bulabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

1 Yorum

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler