Doğru Konuşma Nedir Ve Nelere Dikkat Edilmedir?

606
Doğru Konuşma Nedir Ve Nelere Dikkat Edilmedir

Doğru bir şekilde konuşmanın hayatımızda çok büyük bir önemi vardır. Kendimizi anlatabildiğimiz, insanlarla anlaşa bilmemiz için en önemli “konuşma” diye tabir ettiğimiz anlaşma aracıdır.

Doğru Konuşma Nedir Ve Nelere Dikkat Edilmedir

Doğru bir şekilde konuşmak, aktarmak istediğimiz tüm bilgileri doğru bir şekilde aktarmamızda çok büyük bir yol oynar. Duygu ve düşüncelerinizi eksiksiz ya da farklı anlamlar çıkarılmaması için doğru bir konuşma sizin kariyerini açısından da çok önemlidir. İyi olduğunuz konuda insanları bilgilendirmek ya da insanlara farklı yollar düşünecek ilhamları verebilmeniz için; doğru, anlaşılır ve güzel bir şekilde konuşmanız gerekiyor.

Doğru Konuşma Nedir Ve Nelere Dikkat Edilmedir

Birçok alanda birçok konu için konuşmalarda bulundum ve sürekli başlarda yaptığım hatalardan dolayı bazı konuşmalarım verimli geçmedi. Daha sonra doğru konuşmanın inceliklerini kavramaya ve istediğimi doğru bir şekilde lanse etmeye öğrenmeye başladım. Üniversitede konferanslar salonlarında konuşmalar yaparken. Organizasyon işlerinde belli bir topluluğa konuşmalar yaparken, güzel konuşma ve etkili konuşmanın inceliklerini öğrendikten sonra aktarmak istediğimi tam anlamıyla aktarıp ve yaptığım işlerde çok büyük bir katkı sağladı. Profösyenel bir şekilde konuştuğunuz sürece yaptığınız işleri fazlasıyla doğru bir şekilde pazarlayabilirsiniz.

Peki, doğru bir konuşmacı olmaya en çok kimlerin mi dikkat etmesi gerekiyor?

Liderler

Siyasetçiler

Yöneticiler

Müdürler

Pazarlamacılar

Satış Müdürleri ( Personelleri)

Danışmanlık Servisleri

Psikologlar

Sunucular

SpikerlerDoğru Konuşma Nedir Ve Nelere Dikkat Edilmedir

Hayatınız her noktasında hemen hemen çok önemlidir. Benim için aslında en önemli nokta İş hayatıdır. İş dünyasının kapıları aralandığında sizlerde fark edeceksiniz ki doğru bir konuşmacı olmanın önemini. Kariyeriniz iyi bir noktaya gelebilmesi için çok önemlidir. Unutmayın yaramaz çocuklar gibi ya da sürekli boş konuşup ve gevezece konuşmadan kaçınmanız gerekiyor.

Doğru bir konuşmacı olmak için nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Argo sözlerin kullanılmaması gerekiyor.

Konuşurken ağızda herhangi bir şeyler olmamasına dikkat edilmesi gerekiyor

Sesininiz tonunu ayarlamanız gerekiyor.

Konuşma esnasında bir şeyler isterken “rica,lütfen” tarzı kelimeler kurmanız gerekiyor.

İstanbul ağzıyla konuşmaya özen gözterilmesi gerekiyor.

Önemli noktalara ses tonunuzu ve vurgulamak istediğiniz noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Diksiyonunuzu geliştirmeniz gerekiyor.

Vücut dilinizi doğru kullanmanız gerekiyor.

Öncelikle insanların istedikleri tarz bir konu üzerinden konuşmayı hazırlayınız.

Samimi bir dil kullanın.

Konuşmaya başlamadan önce hazırlık yapılmalıdır.

Konuşmayı yapacağınız yerin konseptine uygun bir şekilde hareket ediniz.

Doğru Konuşma Nedir Ve Nelere Dikkat Edilmedir? Makelleyi okuduğunuz için teşekkür ederim. Sizlere bundan sonra tavsiyede bulunacağım diğer makale ise “Diksiyon Nedir?”

15 YORUMLAR

  1. Yazinizi cok begendim, emeginize saglik. Yalniz dogru konusmanin dogru dinlemekten gectigine de inananlardanim. Bundan da birkac yerde bahsetseydiniz tek kelimeyle mukemmel olurdu.

  2. Diksiyon konusuna değindiğin ve bizi bilgilendirdiğin için teşekkür ederiz. Girdiğimiz her ortamda, kariyerimizin her noktasında önümüze çıkan en önemli etkendir. ??

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here