Salı, Nisan 23, 2024

Egzersize Başlarken İlk Adımlar Ve Perde Arkası

Egzersiz Nedir?

Egzersiz, en basit sekli ile fiziksel aktivitedir. Vücudumuzda ki iskelet kaslarının kasılması sonucunda üretilen, gün içerisindeki düzeyimizin üzerinde enerji harcamamızı sağlayan ve bunu da günlük hareket fonksiyonumuz dışında çeşitli ve daha fazla fonksiyonlar katarak yaptığımız bedensel hareketlerdir.

Egzersiz Başlangıcımız Nasıl Olmalı?

Her birey yürüyüş veya koşu fonksiyonuna sahip olup yürüyebilir ve koşabilir.

Bireylerin egzersiz düzeylerine göre ayrılıp fonksiyonlarının yazılı bir forma dökülmesi egzersiz için atılacak ilk adımlarının güvenli olmasını sağlar.

bunun ilk temel kuralı egzersiz için fiziksel aktiviteye uygun olup olunmadığıdır.

Bu uygunluk bireyin yaşı ne olursa olsun bir doktor kontrolü dahilinde belirlenmelidir.

Herhangi bireyde bulunan kalp-damar sağlık problemi bu bireyin egzersiz düzeyini belirlemesinde yardımcı olur, bu belirleme öncelikle doktoru tarafından ve sonraki safhada egzersiz hakkındaki danışım yaptığı kişi eğitmeni tarafından tüm unsurlar göz önünde bulundurularak dizayn edilir.

Sadece kalp-damar ile sınırlı kalmayan risk faktörleri ‘minimum risk, maksimum performans’ mentalitesiyle sürdürülmelidir.

Tüm bu unsurlardan dolayı bireylerin egzersize başlangıç aşamaları tamamıyla bu şekilde ‘fiziksel aktiviteye uygunluk durumu belirlenmesi ve yapılacak aktivite ile ilgili egzersiz danışmanıyla iletişime geçiş’ evrelerinden oluşmaktadır.

Egzersizin Faydaları Nelerdir? 

Egzersizin bireylere kazanımları genel anlamda yaşam fonksiyonunun artmasının dışında şu şekilde özetleyebiliriz;

kas kuvveti, dayanıklılığı ve esnekliği gelişimi sağlamak, sağlıklı bir düzeyde kilo verme ve korumak, kardiyovasküler sistemin sağlıklı bir şekilde çalışmasını düzenlemek, psikolojik durumu ve uyku kalitesini düzenlemede ve kronik ağrıları azaltmada sınırlanabilir.

Her ne kadar burada sınırlamış şekilde açıklamış olsakta faydaları bununla sınırlı kalmayacağı bilim ışığı altında çok aydınlık.

Egzersiz Herkese Hitap Edebilen Bir Aktivite Midir?

Egzersiz herkese hitap edebilir ancak herkese hitap etme şekli biraz farklı olabilir.

bu fark şu şekilde izah edilebilir;

– genetik faktörler

– bireylerin yaşı

– risk faktörleri

– kalıtsal hastalıklar

– egzersizi önleyici gıda kullanımı ( yapay madde )

Bunların çocuklar için egzersiz, gelişim dönemi yaş grubundaki bireyler, bir üst kısım ebeveyn yaş grubundaki eril bireyler ve daha büyük yaş grubuna sahip bireyler için egzersiz aktivitesi programları dizayn edilebilir.

Bu dizayn edilen programlar tüm bu gruplardaki bireylerimiz için sağlık ana başlığı adı altında günlük aktivitelerinde kendilerine uygun egzersizlerini gerçekleştirebilir.

Egzersiz Risk Faktörü Yaratır Mı? 

Egzersiz risk faktörünü önleyici en büyük aktivitedir.

Ancak bir bireyde risk faktörü bulunuyorsa, bu faktör tıbbi bilim ışığında aydınlanıp elimize sunulmuş bir belge halini aldı ise bu faktöre yönelik bir egzersiz programı dizayn edilmelidir.

Bir bilene danışılması gerektiğinin gerçekliği bu tip risk faktörleri karşısında büyük önem arz etmektedir.

Danışmansız yapılacak bir hamle, bireyleri doğru fonksiyona sürüklemeyecektir.

Aksi halde risk faktörü risk yaratabilir.

Risk Faktörlerine Karşı Egzersizin Önemi Nedir?

Egzersizi kısacası sağlıklı yaşamın temel adımı olarak adlandırabiliriz.

Her ne sağlık problemi olursa olsun, egzersiz ciddi derecede onarıcı etkiye sahiptir.

‘sağlam kafa sağlam vücutta bulunur”dan feyiz alarak, bu bilişim ve etkileşim çağında tüm bilgilere ulaşabilirken bireylerin doğru adım atamaması üzücü ve bir o kadar da adım atan bireyler gördükçe de sevindirici.

Egzersiz ve faydaları adım atılana kadar zor, daha fazla bilinç ve içimizdeki bizi hissedip harekete geçirmeliyiz.

Güvenli Bir Egzersiz Nasıl Olmalıdır?

Güvenli bir egzersiz için öncelikli alanımız sağlık kontrolüdür. Tüm bu kontroller yapıldıktan sonra size en uygun olan program tasarlanmalıdır. Bu güvenli programı tasarlayacak olan, spor kulübünüzdeki fitness eğitmeniniz ya da bireysel destek alıyor- almayı düşünüyorsanız ise  bu kişi bireysel antrenörünüz olacaktır.

Eğer bireysel bir antrenör ile çalışıyorsanız, antrenörünüz sizi amacınıza ve hayallerinizdeki varmak istediğiniz noktaya en güvenilir şekilde taşıyacak kişidir.

Bu güvenli yolculukta yapılacak olan fiziksel uygunluk ölçüm ve testleri, egzersizi en güvenli şekilde yapmanızı ve bunun yanında daha hızlı şekilde hedef noktasına ulaştıracaktır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fitness Eğitmeni Alican Maraş
Fitness Eğitmeni Alican Maraş
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

1 Yorum

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler