ARAÇ SATIŞ VE TESCİLDE VAKİT KAYBINA SON

784
araç satış tescili

Mevcut düzenleme öncesi araç satış ve tescil için günler harcanmaktayken yapılan yeni düzenleme ile araç satış ve tescil işlemleri çok kısa bir sürede gerçekleştirilecektir.  Araç tescil ve satışına ilişkin olarak 31.01.2018 tarihinde yayınlanan Araçların Satış, Devir ve Tescil Hizmetlerinin Yürütülmesi Hakkında Yönetmelik kapsamında getirilen yenilikle araçların satış ve tescil işlemleri  01.02.2018 tarihi itibariyle noterlerden yapılmaya başlanmıştır. Bu düzenleme ile ruhsat ve plaka değişikliği işlemleri artık noterde yapılmaya başlanmıştır.

Düzenleme öncesi dönemde araçların noterde yapılan  satış  veya devir işlemi sonrası vatandaşların araçlarının ruhsatını alabilmesi  için il veya ilçe Emniyet Müdürlüklerinin ilgili birimlerine  araç tescili için başvurmaları gerekiyordu.  Emniyet Müdürlüklerindeki yoğunluk nedeniyle araç ruhsatla aynı gün içersinde  verilemediğinden  kargo ile adrese gönderiliyordu. Yapılan düzenleme ile  aynı gün içerisinde vatandaş 181,00 TL karşılığında  noterde ruhsatlarını alabilecekleridir. Bu düzenleme ile vatandaşlar Emniyet Müdürlüğüne ödemiş oldukları 117,00 TL Trafik Belgesi Ücreti ile 14,50 TL Kargo Ücreti yükünden kurtulmuş olup, aynı gün içerisinde araç ruhsatlarını alma imkanına sahip olacaklar. Getirilen yenilikle hem maddi kaybın hem de zaman kaybının önüne geçilmiştir.

blank

Yönetmelik her ne kadar büyük bir kolaylık sağlamışsa da araçların devir ve satışı sırasında  devir veya satış yapılabilmesi için belirli şartların sağlanması gerekmektedir. Yayınlana yönetmelik kapsamında noterlerin hangi şartlarda tescil edilmiş araçların satış veya devrilerini yapacakları belirtilmiş olup, bu yönetmelik kapsamında satış veya devir yapılabilmesi için  ilgili maddede belirtilen Tescil edilmiş araçların her çeşit satış ve devirleri, satış veya devri yapılacak araçtan dolayı motorlu taşıtlar vergisi, gecikme faizi, gecikme zammı, vergi cezası ve trafik idari para cezası, idari para cezaları ile geçiş ücreti borcu ve taşıt üzerinde satış ve/veya devri kısıtlayıcı herhangi bir tedbir veya kayıt bulunmadığının ve trafikten çekilmiş veya çekilecek araçlar hariç olmak üzere aracın geçerli muayenesi ile zorunlu mali sorumluluk sigortasının bulunması şartlarının sağlanması gerekmektedir.  Kısaca belirtmek gerekirse  devir veya satışı yapılacak arabanın geçerli  tescil edilmiş muayenesi ile zorunlu mali sorumluluk sigortasının bulunmasının yanında tescile engel adli veya idari borcunun bulunmaması gerekmektedir

5000+ ABONE ARASINA KATILIN

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz