Pazartesi, Nisan 8, 2024

EBA, Eğitime Yepyeni Bir Boyut Kazandıran Portal Nedir?

EBA Nedir? EBA, ülkemizde eğitim öğretimde fırsat eşitliğini sağlamak ve okullarda teknoloji iyileştirmek amacıyla uygulanan FATİH projesinin temel bileşenlerinden biri de elektronik içerik sağlayan eğitim bilişim ağıdır. Eğitim Bilişim Ağı, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından herkese ücretsiz olarak sunulan bir eğitim ağıdır.

Öğretmen ve öğrenciler başta olmak üzere eğitimin tüm paydaşları için tasarlanan EBA; farklı, zengin ve eğitici içerikler sunmak, bilişim kültürünü yaygınlaştırarak eğitimde kullanılmasını sağlamak, içerikle ilgili ihtiyaçlarınıza cevap vermek, sosyal ağ yapısıyla bilgi alışverişinde bulunmak, zengin ve gittikçe büyüyen arşiv ile derslere katkı sağlamak, bilgiyi öğretirken aynı zamanda yeniden yapılandırabilmek ve bilgiden bilgi üretmek, farklı öğrenme stillerine(sözel, görsel, sayısal, sosyal, bireysel, işitsel öğrenme) sahip öğrencileri kapsamak, bütün öğretmenleri ortak bir paydada buluşturarak eğitime el birliğiyle yön vermelerine ön ayak olmak ve teknolojiyi bir amaç değil bir araç olarak kullanmak amacıyla tasarlanan bir eğitim platformudur(MEB,2015). Derslerde de kullanılmakta olup, öğretmenler etkinlik, oyun, grafik, harita gibi öğrencinin derse olan ilgisini arttırıp daha iyi öğrenmeyi sağlayan görsel içeriklerden faydalanmaktadırlar.

Sistem; ders, içerik, yarışma, uygulamalar, kurs, uzaktan eğitim ve HBÖTV bölümlerinden oluşmaktadır. Bu bölümleri kısaca açıklayalım;

EBA DERS: Öğretmen ve öğrencilerin paylaşım yapabildiği, tartışma ve oylama başlatabildiği bölümdür. Öğretmenler etkinlik veya çalışma oluşturabilmekte ve bunları öğrencilere duyurabilmektedir. Aynı zamanda çalışma takibi de yapılabilmektedir.

EBA İÇERİK: Bu bölüm yedi ayrı başlık altında toplanmıştır.

· Haber: Eğitimle ilgili haberler, öğretmen ve öğrencilerin çalışmaları, okullarda yapılan etkinlikler yer almaktadır.

· Video: Her türlü eğitsel videoların bulunduğu bölümdür. Uzman kişiler, öğretmenler ve öğrencilerin hazırladığı videolar bulunmaktadır..

· Görsel: Eğitsel amaçla hazırlanan görsel içeriklerin yanında öğretmen ve öğrencilerin yaptığı etkinlik fotoğraflarını, düzenlenen yarışmalarda sergilenen çalışmaları görmekte mümkündür.

· Ses: Şarkılar, masallar, hikayeler, kitaplar, yabancı dil metinleri, ders anlatımları gibi bir çok içeriğin ses dosyaları bulunmaktadır.

· Kitap: Ders kitaplarının PDF hali bulunmaktadır.

· Dergi: Eğitsel bir çok dergi elektronik ortamda sunulmaktadır.

· Doküman: Öğretmenlerin paylaşmış olduğu ödevler, yazılı soruları, ders sunuları gibi birçok doküman bulunmaktadır.

EBA YARIŞMA: Bu bölümde aktif yarışmalar yer almakta olup kullanıcılar bu yarışmalara başvuru yapabilmektedir.

EBA UYGULAMALAR: Eğitim, sanat, eğlence ve daha bir çok konuda uygulamalar yer almaktadır. Ayrıca işitme engelli kullanıcılar için de uygulamalar mevcuttur.

EBA E-KURS: Öğretmenler ve öğrenciler, destekleme ve yetiştirme kurslarına bu bölümden başvuru yapmaktadır. Ayrıca kazanım testlerine, ders programlarına ve e-sınavlara buradan ulaşabilmektedirler.

EBA UZAKTAN EĞİTİM: Adından da anlaşılacağı gibi öğretmen ve öğrencilere ağ üzerinden eğitimin verilmesini kapsamaktadır.

EBA HBÖTV: Hayat boyu öğrenmeyi sağlamak amacıyla hazırlanan HBÖTV bölümünde birçok eğitici ve öğretici video yer almaktadır.

Umarım “Eba Nedir? Eğitime Yepyeni Bir Boyut Kazandıran Eba Portal Nedir?” adlı makalemi beğendiniz. Ayrıca dilerseniz diğer makalelerim için de profilime bakabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Matematik Öğrt Özge Gün
Matematik Öğrt Özge Gün
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

1 Yorum

  1. İnternet çağında bu tür gelişimleri görmek güzel. PDF formatında birçok site gerekli ders notlarını paylaşım yapıyorlar, ancak anlatım ve gösterim olmayınca öğrenciler sadece ezber yapıyordu. Yazdığınız gibi bir sistem olması veliler olarak bizleri mutlu etti. Teşekkürler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler