EĞİTİMDE FATİH PROJESİ NEDİR?

eğitimde fatih projesi

FATİH projesi, eğitim-öğretimde fırsat eşitliğinin sağlanması ve okullarda teknoloji kullanımının artırılması amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2010 yılında imzalanan protokolle hayata geçirilmiştir. Ulaştırma Bakanlığının desteğiyle yürütülmektedir. Adını amacının baş harflerinden alan FATİH projesinin açılımı Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi’dir.

FATİH projesi, bilişim teknolojileri araçlarının öğrenme-öğretme sürecinde daha fazla duyu organına hitap edecek şekilde derslerde etkin kullanımı için tüm düzeydeki okullarda tablet, dizüstü bilgisayar, etkileşimli tahta ve internet ağ yapısının sağlanmasını kapsamaktadır. Projeyle birlikte kitaplı ve defterli yapılan eğitim, yerini bilişim teknolojilerinden faydalanan yeni bir şekle bırakmış oldu. FATİH projesi ile okullarda teknoloji yardımı ile eğitim yapılması beraberinde eöğrenme ve de bu ortama uygun ders içeriklerinin gerekliliği ortaya çıkmıştır . Eğitim öğretim içeriklerinin uygun ortamda sunulması ve bunun etkin kullanılması amaçlanarak EBA(Eğitim Bilişim Ağı) oluşturulmuştur. EBA sayesinde öğrenciler bilgiye aktif bir şekilde kendi başlarına ulaşabilmektedir.

egitimde-fatih-projesi-nedir EĞİTİMDE FATİH PROJESİ NEDİR?

FATİH projesinin bilgiye hızlı ulaşma, öğrenciyi aktif hale getirme, yaparak yaşayarak öğrenme, farklı duyu organlarına hitap ederek öğrenmeyi kolaylaştırma gibi olumlu yanları bulunsada olumsuz yanları da mevcuttur. Asosyallik, kendini ifade edememe, derse katılımın ve kitap okumanın azalması olumsuz yönlerinin başlıcalarıdır.

2012 yılında pilot uygulamasına başlanmış olan FATİH projesi halen tamamlanmamıştır. Öğrencilere ve öğretmenlere tablet/dizüstü bilgisayar verilmesi, her sınıfa akıllı tahta getirilmesi öngörüldüğü sürede tamamlanamasa da devam etmektedir.Ayrıca bu uygulamanın etkin ilerleyebilmesi için öğretmenlere hizmet içi eğitim kapsamında uzaktan ve yüz yüze eğitimler de verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Her Şeyin Başı Çocukluk Ve Çocuk başlıklı makalemizde Çocuk, Her Şeyin Başı Çocukluk ve Her Şeyin Başı Çocukluk Ve Çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

2 YORUMLAR

  1. Fatih projesi büyük bir çalışma oldu bence. Teknoloji resmen okullarda yerini aldı. Ancak yeterli düzeyde devam etmedi sanırım. Akıllı sınıflar ve akıllı kütüphaneler fatih projesinin planlamalarında yer alıyordu. Allah ülkemize ve milletimize zeval vermesin. Eğitim her şeyin başıdır.

  2. Hamiyet İÇLİ

    Bence başlatılan en güzel proje idi. Ancak sonuçlandırılmadan bitirilmesi pek iyi olmadı. Daha ilçe okullarda bile akıllı sınıfların yerleşimi yeni yapılmışken hemen bitmemeliydi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here