Pazar, Mayıs 19, 2024

Diyetten Sonra Kilonuzu Nasıl Korursunuz?

Diyet sonrası kilo koruma birey için ne kadar önemli ise uyguladığı diyet de o kadar önemli olmalıdır.

Kişi şok diyetler yaparak, günlük rutin hayatının oldukça dışına çıkarak, yanlış diyetler yaparak kilo veriyorsa normal hayatına döndüğünde o kiloyu korumasını pek bekleyemeyiz. Belki durumların daha da vahim olmasına sebep olabiliriz. Bu sebeple diyet süreci ile diyet sonrası kilo koruma süreci oldukça iç içe bir konudur.

1. Yavaşça Zayıflayın!

Kişi çok düşük kalorili diyetlerle hızlı kilo verimi sağlayabilir. Fakat vücut açlığa alıştığı için bir süre sonra metabolizma yavaşlar ve o ağır beslenme şekline alışmaya başlar.

Aynı zamanda psikolojik olarak kişi canının çektiği besinlere, yemeklere açlık duyarak bu süreci geçirir. Kiloyu verip süreci bitirdiğinde eski yediklerini, canının çektiklerini yemeğe başladığında yavaşlayan metabolizmayla verilen kilo ne yazık ki çok daha hızlı bir şekilde alınmaya başlanır.

Bu sebeple, yapılan diyet kilo korumada en önemli faktördür.

Diyetin kişinin günlük alması gereken kalori miktarına uygun olması gerekmektedir.

Birey, diyet süreci bittikten sonra aniden kalorisi yükselen beslenme şekline geçmemelidir.

2. Fiziksel Aktiviteyi Bitirmeyin!

Birey, diyet sürecinde sadece kilo vermek için her gün fiziksel aktivite yapıyor ise diyet bittikten sonra da bundan tamamen uzaklaşmamalıdır.

Kişinin yedikleri aynı olsa dahi fiziksel aktiviteyi bıraktığı için harcanan enerji azalacak ve bir süre sonra yenilenler vücuda fazla gelecektir.

Bu sebeple, kilo korumadaki ilk kural da göz önüne alınarak bazı alışkanlıklar kalıcı hale getirilmelidir.

Her gün fiziksel aktivite yapılmasa dahi düzenli bir şekilde devam ettirilmeye çalışılmalıdır.

3. Belli Aralıklarla Tartılmaya Özen Gösteriniz!Diyet Sonrası Kilo Korumada 4 Altın Kural

Kişi, diyet bittikten sonra tartıdan tamamen uzaklaşmamalıdır. Ara sıra tartılarak kendilerini kontrol altında tutmalı, ipin ucunu kaçırmamalıdır.

Keza tartıdaki artan kilo, kişinin kendisini durdurmasını sağlayan en güçlü faktördür. Böyle bir durumda bireyin, geç olmadan beslenmeye dikkat etmeye başlayıp birkaç günü hafif beslenerek geçirmesi gerekir.

4. Edindiğiniz Alışkanlıkları Asla Terk Etmemelisiniz!Diyet Sonrası Kilo Korumada 4 Altın Kural

Kişi, yaptığı diyetteki kurallardan bir kısmını hayatına yerleştirebilmelidir. Örneğin; bol su içmek, yatmadan 2 saat önce bir şey yememek, masada ortadan yemeyip kendinize tabak hazırlamak gibi belli kuralları hayatınıza yerleştirebileceğiniz diyet şekillerini tercih etmeniz gerekiyor.

Bir nevi bu yöntem, kişiye kilo aldıran faktörün ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Diyet bırakılsa dahi edinilen alışkanlıklar sayesinde kilo koruma daha da kolaylaşacaktır. O nedenle bu alışkanlıklar hiçbir zaman bırakılmamalıdır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Diyetisyen Sabahat Rümeysa Bilici
Diyetisyen Sabahat Rümeysa Bilici
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

4 YORUMLAR

  1. Bu tür yazılara imreniyorum bazen çünkü ben kilo alamama problemi yaşıyorum. Hali hazırda diyet listelerinin aksini yapıyorum ama neden se hiç değişim yok. Kilom hep aynı 57 ara sıra bir iki kilo çıkıyor.

  2. İlk yazdığınız madde çok önemli yavaş zayıflamak hem insan fizyolojisi için hem de sağlık açısından çok önemli. Teşekkür ediyoruz güzel yazı ve gerçek bilgileri sunduğunuz için.

  3. Bir zamanlar dukan diyeti çok moda idi. Herkes dukan diyetine yöneliyordu. Her yıl farklı bir diyet programı çıkıyor. Aslında biraz gırtlağımız tutsak sorun kalmayacak.

  4. Ögünlerinize kefir eklemeyi ve düzenli olarak kalori takibi yapmayı asla unutmayın.

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler