Salı, Mart 5, 2024

Eğitime Teknoloji Entegrasyonu Nedir?

Eğitim, asırlardır her yönüyle tartışmalara konu olmuş ve üzerinde sayılamayacak derecede araştırma yapılmış bir olgudur. Eğitimi tek başına bir bütün olarak değerlendirmek ve incelemek bizleri oldukça yüzeysel sonuçlara itecektir. Zira, eğitim kendi içinde birçok dala ve bu söz konusu dallar da kendi içinde disiplinlere ayrılmış durumdadır. Bu disiplinleri tek tek ele alıp değerlendirmek bizler ve elde etmek istediğimiz sonuçlar için daha doğru olacaktır. Bugünkü yazımızda sizlerle eğitime teknoloji entegrasyonu özelinde eğitimin etkinliği konusunu inceleyeceğiz.

Verdiğimiz eğitimin ne kadar etkili olduğunu birçok unsurla ilişkilendirebiliriz. Bu soruyu kendimize eğitimin hazırlık aşamasında sormalı ve planlarımızı yapmalıyız. Eğitimi verdiğimiz ortamdaki ışık, renk, gürültü, hava gibi çevresel aktörlerin eğitimin etkinliği ile doğrudan ilgili olduğu gibi öğretmen motivasyonu, bilgi seviyesi, öğrenci motivasyonu gibi içsel faktörler de oldukça etkilidir. Tüm bunların dışında öğretmenlerin veya eğiticilerin, eğitim vermeye hazırlanırken oluşturduğu içerik ve bu içeriğin nasıl aktarılacak olduğu konusu oldukça önemli bir husustur. Mükemmel bir içerik mi yoksa mükemmel bir sunum mu? Sizin tercihiniz hangisi olurdu? Hepimizin kulağına en az bir kere çalınmış olduğunu düşündüğüm Clark – Kozma tartışmasını anımsadınız sanırım. Anımsamayanlarınıza da araştırmanızı tavsiye edeceğim bir konu olduğunu söylemek isterim. Çok iyi bir içerik kötü bir sunumla mahvedilebilir evet. Peki içeriğin çok kötü olduğu bir durumda bunu medya etkinliğiyle tolere edebilir miyiz? Kendi fikrimi burada belli etmek isterim ki, iki durumun da etkinliği konusunda büyük soru işaretlerim var.

Medya gücünü eğitimde nasıl kullanabiliriz? Bu konu yıllardır ciddi araştırma ve çalışmalara içerik olmuştur. Medya gücünü kullanmak için öncelikle teknolojiyi kullanmak gerekir. İyi bir teknoloji kullanıcısı olmadan medyayı da etkili biçimde eğitime entegre edemeyiz. Bu hususta FATİH projesinin başarısız olma nedenlerinden birinin de teknolojiyi kullanmak konusundaki başarısızlığımız olduğunu düşünüyorum. Medya okuryazarlığına tam anlamıyla vakıf olmadan teknolojiyi kullanma çabamız her seferinde bizi hüsrana itecektir.

Eğitimde teknolojiyi kullanmamız bize üst seviyede olumlu etkiler getirebilir. Teknolojiyi eğitime doğru şekilde entegre ettiğimiz takdirde, öğrencilerin çok daha fazla özelliklerine hitap ederek çok daha etkin bir eğitim vermiş oluruz. Her öğrencinin farklı öğrenme stiline sahip olduğunu unutmayıp iyi bir öğretmenin bu farklılıkların bilincinde olup ulaşabildiği maksimum öğrenciye dokunabilmesi asıl başarı olacaktır. Teknolojinin ve dolayısıyla medyanın etkin biçimde kullanımı bizi bu başarıya götüren ciddi bir unsurdur. Peki teknolojiyi eğitime doğru entegre edebilmek için ne yapmalıyız?

Öncelikle yetiştirdiğimiz öğretmen adaylarına verdiğimiz eğitimde teknolojinin yerini azımsamadan programlara yerleştirmeli ve öğretmen adaylarımızı aynı zamanda iyi birer medya okuryazarı ve teknoloji kullanıcısı olarak yetiştirmeliyiz. Mevcut öğretmenlerimize ise vereceğimiz hizmet dışı eğitimler ile teknolojinin eğitimde kullanılmasını teşvik edebilir ve öğrencilerimize daha faydalı eğitim programları uygulayabiliriz. Ancak bu amaç için öğretmenlere eğitim vermeden teknolojiyi eğitime entegre etmeye çalışmamız durumunda isteğimizin dışında verimin düşmesi söz konusu olabilir. Bu yüzden öncelikle eğitimcilerimizi teknoloji konusunda bilinçlendirmeli ve bundan emin olduktan sonra teknolojiyi eğitime entegre ederek başarıyı artırmalıyız.

Teknolojinin gücünü eğitimde kullanmak için geç kalmamalı ve bir an önce harekete geçmeliyiz. Geleceğimiz için eğitimin önemi ne kadar fazla ise emin olun iyi bir eğitim için de teknoloji büyük yardımcımız olacaktır. Yapılan araştırmalara baktığımızda, ülkemizin geleceği olan öğretmenlerimizin bu konunun bilincinde olduğunu görmek hepimiz için umut vericidir. Türkiye eğitimle yükselecektir, eğitim ülkeyi ilgilendiren bütün unsurların temelini oluşturur. Eğitimle gelecek bir geleceği yaşamak üzere, bir dahaki yazımızda görüşürüz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Alakalı İçerikler

1 Yorum

  1. Eğitimde teknoloji çok önemli bir etken bence, teknolojinin nimetlerinden faydalanmalı öğrenciler. Gelişimlerinde büyük etken olacak teknoloji. 🙂

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler