Ayla Algan Kimdir?

2100
ayla algan

İsmi tv programlarında sıkça duyulan Ayla Algan kimdir? Ayla Algan dizi ve sinema oyuncusu, tiyatrocu, eğitmen ve ses sanatçısıdır. Pek çok işi bir arada yapan usta sanatçı ilerleyen yaşına rağmen oyunculuk ve oyunculuk eğitimleri vermekten vazgeçmeyen birisidir. Ayrıca yurt dışında Yunus Emre şiirlerinin tanınmasını sağlayan kişidir. Devlet sanatçısı ve Unicef onur ödüllerinin sahibidir. Aynı zamanda oynadığı oyunlar ve katıldığı yarışmalar sebebiyle çok sayıda ödülün sahibidir.

Ayla Algan Hayatı

Girit göçmeni bir ailenin tek evladı olan Ayla Algan İstanbul’da dünyaya gelir. Küçük yaşlarda sanata ilgi duyar ve ailesinin de teşvikiyle bale ve şan eğitimleri alır. Kardeşi olmadığı için kendini yalnız hisseder ve bunun etkisiyle yalnızlık temalı şiirler yazar. Piyano üzerine ise 11 yıl boyunca eğitim alır.

İlkokul ve ortaokulu İstanbul’da tamamlar. Lise eğitimini ise Fransa’da bulunan Versailler Lisesi’nde alır. Lise devam ederken evlenen usta sanatçı eşiyle birlikte gittiği Amerika’da tiyatro üzerine eğitim alır. 1960 yılında da Türkiye’ye dönerek oyunculuk hayatına atılır.

Algan Kaç Yaşında?

Başarılı tiyatrocu Algan 29 Ekim günü dünyaya gelir. Doğum yılı ise 1937 yılıdır. Usta sanatçı şu an 82 yaşındadır. Oyunculuk ve müzik sanatçılığı alanında başarılı işlere imza atan Ayla Algan yaptığı kendine has olan şarkılarıyla dikkatleri üzerine çekmiştir. Sanatçının en fazla beğenilen ve dikkat çeken şarkıları Hamsi Balığı ve Koca Öküz isimli eserlerdir.blank

Ayla Algan Sanat Hayatı

Başarılı tiyatrocu Ayla Algan sanat hayatı Amerika’da aldığı eğitimin ardından tiyatrolarda sahne almasıyla başlar. Muhsin Ertuğrul’un çağrısıyla Türkiye 1960 yılında dönüşüyle de Türkiye’de aktif sanat hayatı başlamış olur.

Adile Naşit Kimdir?

Algan’ın sanat hayatındaki gelişmeler şunlardır;

 • Türkiye’de ilk sahneye çıkışı 1961 yılında Tarla Kuşu oyunuyla olur. Aynı yıl Hamlet oyununda yer alır. Bu oyunda Hamlet’i canlandırması dikkat çeker.
 • İlk sinema deneyimi 1964 yılında Karanlıkta Uyananlar filmiyle olur.
 • İlk başrolünü ise Ah Güzel İstanbul isimli filmle gerçekleştirir.
 • 1966 yılında Muhsin Ertuğrul’la birlikte yer aldığı Şehir Tiyatrolarından Ertuğrul’un istifası sebebiyle ayrılır.
 • LCC isimli tiyatro okulunda tiyatro üzerine eğitimler verir ve bu eğitimlerle Rutkay Aziz, Cezmi Baskın, Meral Çetinkaya ve Macit Koper gibi isimlerin tiyatroya kazandırılmasını sağlar.
 • 1972 yılında Yunus Emre için şiir albümü hazırlar.
 • 1973 yılında Bulgarista’da katıldığı müzik yarışmasında ikinci olur.
 • Paris ve Berlin’de bulunan tiyatrolarda çalışarak tiyatro oyunlarında yer alır.
 • Macit Koper, Ahmet Levendoğlu ve Erol Keskin gibi tiyatrocuların yer aldığı bir grupla 1984 yılında Bilsak Tiyatro Atölyesi’ni kurar.
 • 1988 senesinde ise tiyatrocu arkadaşlarıyla Tiyatro Araştırma Laboratuvarı’nı tiyatro dünyasına kazandırır. Bu laboratuar tiyatro alanında araştırmalar yapar.
 • 1999 ve 2001 yılları arasında İstanbul Şehir Tiyatroları’nda çalışan Algan 2001 yılında tiyatrodan emekli olur.
 • 1971 yılından itibaren belirli aralıklarla albüm ve plak çıkaran sanatçı müzik dünyasına unutulmayacak eserler kazandırır.
 • Tiyatro dışında sinema filmi ve dizilerde de yer alır.
 • Algan’ın rol aldığı film ve diziler arasında Aliye, Kurtlar Vadisi Pusu, Binbir Gece, Şöhret Okulu, Yüreğine Sor ve Ayda isimli yapımlar vardır.
 • 2010 yılı itibariyle genel sanat yönetmenliği yapmaktadır.

Algan günümüzde hala aktif olarak dizi ve film projelerinde yer alır. Ayrıca yeni oyuncuların yetişmesi için oyunculuk eğitimleri verir.

Suna Selen Kimdir?

Ayla Algan Aile Hayatı

Başarılı tiyatrocunun babası Girit göçmeni olan Vedat Kasman’dır. Annesi ise Nevzat Kasman isimli bir ressamdır. Oyuncu ailenin tek çocuğudur. Lise eğitimi sırasında tanıştığı Beklan Algan 1952 yılında evlenir.

Beklan Algan’da oyuncu, yönetmen ve yazardır. Bu evlilik 2010 yılında Beklan Algan’ın ölümüyle sona erer. Çiftin evliliklerinden Sevi Algan isimli bir kızları olur. Ayla Algan 1975 yılında dünyaya gelen kızına Sevi ismini Yunus Emre’den esinlenerek verir.

Umarız “Ayla Algan Kimdir?” adlı yazımızı beğendiniz. Ayrıca dilerseniz, “Sanat” alanında kendini ispatlamış diğer değerli dahilere de bakabilirsiniz.

5000+ ABONE ARASINA KATILIN

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz