Pazar, Nisan 14, 2024

Zeka Geliştirecek En İyi 4 Oyun

Zeka geliştirecek oyunları oynayarak zekamızı daha doğru ve kolay bir şekilde geliştirebiliriz, oyun oynayarak geliştirmemiz bilimsel olarak da kanıtlanmış ve doğrulanmıştır. Herkes her zaman zekasını geliştirebilir. Sizlerde zeka oyunları oynayarak zekasını daha ileriye taşıyıp, geliştirebilirsiniz. Zekanızı ne kadar geliştirirseniz bir o kadar hayatınız kolaylaşır ve rahatlarsınız, yaşayabileceğiniz sorunları daha kolay atlatır ve daha net doğru adımlar atabilirsiniz. Sizlerde hem eğlenip hemde zekanızı geliştirmek istiyorsanız bu makale tam anlamıyla sizlere göre demektir.

Zeka Geliştirecek Oyunlar

1.Satranç

satranç

Benimde en çok sevdiğim oyunlardan bir tanesidir. Satranç zeka oyunların en başında gelen ve çok önemli bir zeka oyunudur. Satranç oyununu zeka oyunların en kıymetli mücevheri olarak görüyorum. 🙂 Satranç kişini bakış açısını ve kendisini geliştirmesine çok büyük bir katkı sağlar. Kesinlikle herkesin satranç oynamasını tavsiye ediyorum ve bunun bir ders haline getirilmesi ve eğitim hayatımızda dersin verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Görsel zekamızın gelişmesine faydası olur.

Satranç oynamak sorumluluk duygusunu aşılar.

Kişiye özgüven duygusu aşılar.

Kişiliğimizin olumlu yönde gelişmesine faydası vardır.

Sahip olduğumuz beynimizi, zekamızı kullanmamızda ve geliştirmemizde bize kolaylık sağlar. 🙂

Sayısal ve sözel zekamızı geliştirebilmek içinde çok önemlidir.

Motivasyonumuzu yükseltir.

Planlı, düzenli ve disiplinli çalışmaya yardımcı olur.

Dikkat dağınıklığının oluşmamasını sağlar.

Başarısızlık karşısında durmayı ve mücadele etmeyi duygusunu aşılar.

Sosyal hayatımızda da kurallara ve çevremizde kişilerle uyum içerisinde olmayı öğretir.

2. Puzzle

puzzleZeka oyunların arasında hem görsel zekayı güçlendirecek hemde stratejik plan yapmaya yarayan oyunlardan bir tanesidir. Puzzle kişinin yaşına göre zorluğu büyüklüğü belirlenir. Her yaşta oynanabilecek bir oyundur.

3. Jenga

jenga

Çocukların için zeka gelişimini sağlayacak hem eğlenceli hem güzel bir oyundur. Anne ve babanın da sıkılmadan oynayabileceği bir oyundur. Jenga 54 parçadan oluşur ve bu parçalardan dikdörtgen yapılarak üst üste konur ve aralardan tek tek tahtalar çekilip tekrar en üstüne düşürmeden koymaya çalışılır. Planlı hareket etmemize yardımcı. Hızlı ve doğru kararlar alabilmemize yardımcı olur. Aile bağlarını kuvvetlendirir. Çocukların kendilerine güvenleri artmasını sağlar.

4. Solo Testi

solo testSolo test oyunu strateji oyunudur. Sizlere hafifte olsa satranç oyununu da anımsatabilir. Hayatınızda önemli kararlar verirken daha dikkatli olmamıza sağlar. Çok uygun bir fiyata alabileceğiniz bir oyundur.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

3 YORUMLAR

  1. Mahsum Çetintaş

    Hocam bence Sudokuyu unutmussunuz. Bu arada yazı harika olmuş.

    • Haklısınız hocam, Sudoku da Zeka geliştiren oyunlardan bir tanesi 🙂

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler