Perşembe, Mayıs 16, 2024

Yoros Kalesi

Ceneviz Kalesi olarak da bilinen Yoros Kalesi İstanbul’un Beykoz ilçesinin Anadolu kavağı sırtlarında bulunur. Oldukça fazla ziyaret edilen bu tarihi kalenin geçmişi bir hayli eskidir.

İstanbul’un manzarası bol, sessiz bölgelerinden olan Beykoz ilçesine, sadece meraklıları değil yurtdışından da ilgi gösterilir. Estetik anlamda birçok tarihi mekana ev sahipliği yapan Beykoz’da Yoros Kalesini tanıyalım.

Yoros Kalesi
Yoros Kalesi

Yoros Kalesi Tarihi

Yoros Kalesi, Ceneviz Kalesi olarak pek bilinmese de tarihine baktığımızda sebebini anlayabiliriz. Doğu Roma dönemine at olan bu kale, bir dönem oldukça düşüşe geçmiştir. Bu zayıflama döneminde, Cenevizliler, imparatorluğun düşüşünden faydalanıp uzun süre hakimiyet kurmuşlar.

Beraberinde Yoros Kalesini de ele geçirildikten sonra, kale uzun bir süre Cenevizlilerin elinde kalmıştır. Uzun süre kaleyi ellerinde tutan Cenevizliler, insanlara kaleyi kendilerinin inşa ettiğini düşündürmüşler. Bu yüzden kalenin ismi, aynı zamanda Ceneviz Kalesidir.

Yoros Kalesi Hakkında Az Bilinenler

Yoros Kalesi birçok turist tarafından merak edilse de bilinmeyen birçok özelliği vardır.

Bunlar;

 • Yoros Kalesinin en önemli özelliklerinden biri İstanbul’un diğer tüm kalelerinin yüz ölçümünden çok daha fazlasına sahip olmasıdır.
 • Kale, geniş ve estetik bir İstanbul Boğaz manzarası ve Karadeniz manzarasına sahiptir.
 • Kaleye sonbahar döneminde gidildiğinde, balık sezonuna denk gelinir, kale çevresindeki restoranların balık ziyafeti oldukça meşhurdur.
 • Yoros Kalesine çıkmak isteyen misafirlerin, çocuklar ve fazla eşyayı yanına almaması önerilir. Özellikle yaz aylarınla fazlasıyla sıcak olduğundan, Kaleye gidenler yokuşu çıkarken zorlanılabilir.
 • Tuvalet ve yemek ihtiyacı için, yalnızca kale ve çevresinde bulunan restoranlarda ihtiyaç giderilir.
 • Beykoz’a kadar geldikten sonra, kısa mesafe kaldığından ufak bir miktarla taksi kullanılabilir.

Yoros Kalesine gelmeden önce yeterince araştırma yapılmalıdır. Böylelikle çeşitli zorluklarla uğraşmadan kolaylıkla gezilebilir.

Yoros Kalesinin İsmi

İki bilinen isme sahip olan Yoros Kalesi’nin ( Ceneviz Kalesi ) isminin anlamları tartışılan bir konudur. Bu yüzden kesin olarak adının anlamı ve nereden geldiği bilinmemektedir.

Yapılan tartışmalar arasında en kabul görülen anlamı ‘ Kutsal Yer ‘ fikridir. İçinde bulunan yazıtlarda Yunanca sözlerinin olması, kalede Antik Çağ etkilerinin olduğunu da gösterir. Zeus ile bağlantılı olduğu düşünülen Yoros Kalesi hakkındaki bilgiler net ve doğru bilgiler olmayabilir.

Bunun bir diğer sebebi ise 2013-2014 yılları arasında yapılan kazılarda çıkarılan birçok eser sonra ki yıllarda çalınmıştır. Bu yüzden birçok bilim insanın konu hakkında düşünceleri öğrenilmeli ve gerekli araştırma yapılmalıdır.

Başka Bir Rüya: Beyaz Büyü - Pamukkale

Yoros Kalesi Nerede?

İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı olan Yoros Kalesi, Beykoz’un sınırında yer almaktadır. Anadolu Kavağı mahallesi içerisinde bulunan kale, ulaşılması kolay bir yerleşime sahiptir.

Beykoz turizm, balıkçılık anlamında gelişmiş bir ilçe olup, Yoros Kalesi gibi bir tarihe sahip olduğundan birçok insanın ilgini çeker.

İstanbul’un uzak semtlerinden gelecekler, özellikle Anadolu Kavağı deniz seferleri mevcuttur. Otobüs ile gidecekler, şehir içinden geçen otobüslerle Yoros Kalesine ulaşabilir.

Yoros Kalesi’nde Neler Yapılır?

Öncelikle Beykoz ilçesinin kendine özgü boğaz manzaraları ile meşhur olmasına rağmen Yoros Kalesinin olduğu alanlar, yüksek olduğundan daha güzel bir manzara ile karşılaşılır.

Buraya gelenlerin, en çok tercih ettiği Yoros Cafe Ve Restorant, manzarası ve yemekleriyle oldukça beğeniliyor. Kalabalık ve gürültülü alanlarda yaşayanlar için, Yoros Kalesi düşünülmeden gidilmesi gereken turistik ve tarihi bir mekandır.

Aynı zamanda eşsiz bir manzaraya sahip olan Yoros Kalesi’nde, piknikte yapılır. Buna uygun birçok alanı mevcut olan kalenin çevresi, küçük ve kısa tatiller için kültürel bir gezi olabilir.

Yoros Cafe Ve Restoran düğün, nişan, toplantı vb. aktiviteler içinde kullanılıyor. Hem yaz hem kışın için farklı alanlara sahip Yoros Cafe, birçok turist tarafından beğeniliyor.

Yoros Kalesine Nasıl Gidilir?

Yoros Kalesi, İstanbul ilinin Anadolu Yakası bölümünde olup, Beykoz ilçesine bağlıdır. Fakat Beykoz’un sınırına yakın bir konumu olduğundan, birçok kaynak Anadolu Kavağı’nı adres olarak gösterir.

 • Otobüs: 15A Anadolu Kavağı otobüsü ile gidilebilir.
 • Vapur : Eminönü, Sarıyer, Üsküdar, yaz aylarında Bostancı’dan kalkan vapurlar ile ulaşım sağlanır.
 • Özel Araç İle : Yoros Kalesine kendi aracınız ile gelmek isteyenler, TEM otoyolu üzerinden Kavacık Beykoz sapağına girdikten sonra yeni yapılan yoldan ilerleyerek, trafiğin olmadığı düşünülürse yaklaşık 15 dakika içerisinde ulaşabilir.

İstanbul’da yaşayanlar, şehrin kaos ortamından uzaklaşmak adına Yoros Kalesini tercih ederler. Bunun dışında yurtdışından gelen turistlerin de birçok özelliği sayesinde ilgi odağıdır.

Yoros Kalesi
Yoros Kalesi

Yoros Kalesinde Ne Yenir?

Yoros Kalesinde ne yenir sorusunun cevabı olarak ilk alan gelen şey balıktır. Beykoz özellikle sonbahar mevsimi için oldukça lezzetli balık menüleri sunmaktadır. Yoros Kalesi ve çevresinde bulunan restoranlarda ilk olarak balık tercih edilir.

Sabah erken saatlerde gidecek olanlar ise boğaz manzaraları, içinde birçok çeşit bulunan, isteğe bağlı ekleme ve çıkarma yapılan kahvaltı menülerine bakmalıdır.

Yoros Kalesine Neden Gidilmeli?

Farklı ülkelerden veya Türkiye’nin uzak bölgelerinden gelen gezginler için ilgi odağı olan Yoros Kalesine gitmek için birçok sebep vardır.

İlk akla gelen ve tercih edilme sıralamasında öncelikli olanlar şunlardır;

 • İstanbul’un diğer kaleleri arasında en büyük genişliğe sahip olan Yoros Kalesi, bu özelliğiyle görülmesi gereken bir yerdir.
 • Beraberinde Beykoz ilçesinin de görülmesi gereken mekanlarına uğranılabilir.
 • Özellikle balık konusunda büyük bir üne sahiptir. Hem İstanbul’un en güzel yerlerinden birinde nefis bir balık yemeği yemek hem de Yoros Kalesini gezerek kültürel bilgiler edinmek için gidilmelidir.
 • Boğaz manzarası ve Karadeniz’in bir kısmını en güzel yerinden görme fırsatı yakalanabilir.
 • Yoros Kalesi, İstanbul birçok şehre yakın olduğundan, farklı şehirlerden gelen misafirlerin değerlendirmesi gereken tarihi öneme sahip bir kaledir.
 • İstanbul’da yaşayan bireylerin, şehrin gürültüsünden kurtulmak için nefes alabileceği yakınlıkta ve güzelliktedir.

Yoros Kalesi gezilip görülmesi gereken tarihi bir eser olmanın yanında, aynı zamanda geçmişi ile de oldukça ünlüdür. Gezmek isteyenler, kısa da olsa tarih okumaya merak sarabilir.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler