Pazartesi, Mart 4, 2024

Beyaz Büyü: Pamukkale

Gezi listemdeki bir diğer şehir beyaz örtüsü ile turistleri kendisine çeken Pamukkale! Pamukkale travertenleri, Büyük Menderes havzasında deprem sonucunda oluşmuştur. İçerisinde çökelmiş karbonat mineralleri vardır. Ülkemizin en çok turist çeken yerlerin başında gelen Pamukkale, UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.

Beyaz Büyü: Pamukkale

Kocaeli’den yaklaşık 500 km yol kat ettikten beyaz cennete ulaşıyorsunuz. Kendi aracım ile yola çıktığım için navigasyon sayesinde rahatça ulaşımımı sağladım. Pamukkale’ye gelir gelmez bir dağın tepesinin bembeyaz olduğunu görüyorsunuz. Giriş için 35 tl ücret ödedikten sonra belirli bir sınırda ayakkabı, terliklerinizi çıkarmanız gerekiyor. Bunun sebebi ise doğal yapının korunmasıdır. Pamukkale’yi rahatça gezmek istiyorsanız sırt çantası almanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde ayakkabı, terliğinizi çıkardığınız için elinizde tutmak zorunda kalabilirsiniz. Güneşli bir mevsimde gittiyseniz şapka takmayı unutmayın.Beyaz Büyü: Pamukkale

Pamukkale de yokuş yukarı tırmandıkça, mineralli suların bulunduğu havuzlar sizi karşılayacak. Yerli ve yabancı turistler bu mineralli su da yüzmeyi tercih ediyor. En tepeye ulaştığınızda sizi cafe tarzı yerler karşılayacak. Turistlerin yoğun ilgisinden olsa gerek, su almak istediğinizde 5 tl ücret ödüyorsunuz. Sırt çantası almayı tavsiye etmemin ikinci sebebi de yanınızda mutlaka su bulundurun. Tepeden girişe doğru inmeye başladığınızda tüm şehri ayaklarınızın altında hissediyorsunuz. Bazı yerlerde akan mineralli sudan geçiyor ayaklarınız.

Pamukkale’de alışveriş yapacağınız birçok küçük, sevimli dükkânlar bulunuyor. Ayrıca Pamukkale’yi tepeden seyretmek isteyenler içinde yamaç paraşütü tercihi mevcut.

Düğün Dış Çekimi İçin Kıyafet Önerisi

Beyaz Büyü: Pamukkale

Düğün fotoğrafınızın farklı olmasını isteyenlerdeniz mutlaka yazımı sonuna kadar okuyun.

Her çift, düğün fotoğraflarının en unutulmaz biçimde olmasını ister. Bunun için farklı mekânlar araştırmaya başlar. Pamukkale, ülkemizin en güzel doğal yapılarından birisi. Yeşil ve maviyi bir kenara bırakıp, beyaz büyüde kendinizi bulmak istemez misiniz?

Bir fotoğrafçı olarak Pamukkale’de elbette tarlatanlı gelinlik ile çekim önermem. Bunun sebebi, bir dağa tırmanarak mineralli suların bulunduğu havuza ulaşıyorsunuz. Ayrıca tarlatan, fotoğraflarda düşünüldüğü gibi güzel bir görüntü yaratmamaktadır. Ayrıca poz verirken daha rahat olmanızı sağlayacaktır. Pamukkale de gelinlikten ziyade elbise tercih etmenizi öneririm. Elbise renk seçimi olarak gelinlere tavsiyem; beyaz, kırmızı, mavi renk tonları.

Şapkam

Pamukkale beyaz olmasına rağmen ben beyaz elbise tercih ederek, el buketimde renk kullanmayı tercih ettim. Lavanta ve mavi çiçekli buketim ile fotoğrafta renk oluşmasını sağladım. Makyajım ile de renk katmayı sağladım. Çekimlerde aksesuar seçiminiz oldukça önemli. Beyaz elbiseye en iyi aksesuarın şapka olacağını düşünerek çekimde şapka detayı tercih ettim. Eğer sizin elbisenize şapka uymayacaksa büyük küpe, kolye detayı kullanabilirsiniz. Buket tercihinizde elbisenize uygun olduğunda fotoğraflarınız oldukça güzel çıkacaktır.

En Güzel Poz Nerede Çıkar? Pamukkale Travertenleri?

En güzel poz

Gelelim nerede en güzel fotoğrafın çekileceğine. Pamukkale, turistlerin yoğun olduğu mekânlardan birisi olduğu için, ilk etapta mekânı gözlemlemenizi öneririm. Su da en güzel pozlar çıktığını düşünenlerden iseniz biraz yorulmanız gerekecek. Havuzlara ulaşmak için mesafe kat etmeniz gerekiyor. Su detayı kullandıktan sonra oturarak da pozlar çekilebileceğiniz yerler mevcut.

 

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Gezgin Ayşegül Şen
Gezgin Ayşegül Şen
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

5 YORUMLAR

  1. Bu yaz gittim pamukkale’ye ilk gidişimde değil, seneler önce yine gitmiştim. Ama inanın Pamukkale mahvolmuş durumda. Sular çekilmiş, oteller ve dükkanlar ile doldurulmuş. O pamuk gibi yerler pislik içinde idi. Yazık hiçbir değerimize sahip çıkamıyoruz

  2. Pamukkale’ye yıllar önce gitmiştim. O resimlerdeki güzellik yoktu. Etrafına yapılan moteller, travertenlerin renklerinin atması gibi birçok problem vardı. Korunmaya alınması güzel olmuş. Eski pamuk beyazlığını almaya başlamıştır en azından.

  3. Selahattin ÖNCÜ

    Küçüklüğümden beri buranın görünümüne hastayım. Birgün mutlaka gideceğim.

  4. Furkan DİŞLİ

    Eşimle birlikte gitti. Hemen girişte kaplıcalı güzel bir otel var. İlerleyerek aşağı doğru iniyorsunuz ve pamuktan dağ karşınızda. Pamukkale gerçekten çok hoş ve inanılmaz güzellikte bir görüntüye sahip. Belirli bir kısma kadar giriş serbest ama ilerlere gidemiyorsunuz. Çok güzel bir yer kesinlikle tavsiye ederim. Pişman olmayacaksınız

  5. Yazı için teşekkürler. Bu sene kararımız Denizli’ye gidip Pamukkale’yi görmek olacak. Her zaman kartpostallarda görürdüm. O beyazlığın nasıl oluştuğunu merak ediyorum. Gidip yakından göreceğim inşallah

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler