Cuma, Aralık 1, 2023

Türkan Şoray Kimdir?

Türkan Şoray Kimdir? Sorusu internette en çok tıklanan ünlü aramalarından biridir. Ünlülerin ve tanınan insanların artmasıyla ve internet olanağı sayesinde kolay bilgi edinilmesiyle herkes sık sık ünlülerle ilgili aramalar yapar.

Türkan Şoray da bunlardan biridir. En eski ve yetenekli oyunculardan olan Şoray, aynı zamanda senarist, yönetmen ve yazarlık da yapmıştır. Hem güzelliği hem de yeteneği ile kariyerinin ilk günlerinden itibaren dikkat çeken Türkan Şoray, oldukça başarılı işler ortaya çıkarmıştır. Kariyeri boyunca birçok yapımda yer alan Şoray, birçok ödüle de sahip olmuştur.

Türkan Şoray Hayatı

28 haziran 1945 senesinde doğan ve 77 yaşında olan Türkan Şoray, İstanbul’da doğdu. Memur bir aileye sahip olan Şoray, ailenin de en büyük çocuğu olarak dünyaya geldi. Baba tarafı Çerkez, anne tarafı Selanik göçmeni olan Şoray’ın iki kız kardeşi daha vardır.

Annesi Meliha Sav’ın desteği sayesinde ilk sinema dünyasına adım atmıştır. Yalnızca bir evlilik yapan Türkan Şoray, şu anda oyunculuk yapmamaktadır. 2018 senesinde aktif kariyerini sonlandıran Şoray, kariyeri boyunca birçok yapımda yer almış ve ödül kazanmıştır.

Türkan Şoray Kimdir?
Türkan Şoray Kimdir?

Yeşilçam Dönemi

Daha ortaokulda okuyan bir çocukken, film setlerine ilk adımını atmıştır. Panter Emel olarak anılan Emel Işık, o dönemde Türkan Şoray’ın ailesinin ev sahibiydi. Onunla birlikte film seti sayesinde ilk defa adımını erken yaşta böylece atmış oldu.

Türker İnanoğlu’nun etkilemesi ve teşvik etmesiyle yeşilçam dünyasına adım atar. Kariyerinin başlangıcı olan film, 1960 senesinde çekilen Köyde Bir Kız Sevdim adlı filmdir. 1964 senesinde oynadığı Acı Hayat filmi de kariyerinde önemli bir basamak olmuştur. Aynı zamanda ilk altın portakal ödülünü de bu yapım sayesinde almıştır.

Yeşilçam Sonrası

Türkan Şoray yeşilçam döneminden sonra sinema filmlerine ve 1990’lardan itibaren de tv dizilerine de yönelmiştir. İkinci Bahar ve Tatli Hayat en çok ses getiren tv dizilerinden olmuştur. Kariyeri boyunca birçok popüler ve tanınan oyuncuyla bir araya gelen Türkan Şoray, bu konuda da oldukça şanslı olduğunu dile getirir.

Yer aldığı filmlerde artık kalıplaşmış olan Türkan Şoray kurallarının da dışına çıkmayarak prensipli bir çalışma düzenini devam ettirdi. 18 maddeden oluşan bu kurallar, film çekim yeri, çalışma saatleri, diğer oyuncular ve yönetmen, açık sahneler gibi konuları kapsar. O dönem çok ses getiren bu kurallara kendisi kariyeri boyunca harfiyen uymuştur. Aynı zamanda yapım şirketi kurallara uymadığı durumda da tazminat öder.

Tv Programı

Kariyerinin ilk gününden bugüne kadar toplam 222 filmde rol alan Türkan Şoray, ilk tv programını NTV’de yapmıştır. Konuklarının eşliğinde kendisinin sinema dönemi konuşulan bu program, Sinema Benim Aşkım’dır ve 2010 – 2011 seneleri arasında yayınlanmıştır. Kariyeri boyunca oldukça aktif olan Türkan Şoray aynı zamanda zaman zaman bazı açılışlarda da konuk olarak yer almıştır.

Ödüller

Kariyeri boyunca birçok yapımda yer alan ve defalarca kez ödüle layık görülen Türkan Şoray, her defasında gururlanmıştır. Bu ödüllerinden bazıları:

  • 1964, 1968 yıllarında Altın Portakaldan en iyi kadın oyuncu ödülünü,
  • 1972 yılında iki farklı en iyi kadın oyuncu ödülünü,
  • 1991 yılında Türkiye Cumhuriyeti devlet sanatçısı ödülünü,
  • 1994 yılında emek ödülü ve en iyi kadın oyuncu ödülü,
  • 1996 yılında yaşam boyu onur ödülünü de almıştır.

2000’den itibaren yaklaşık 6 ödül daha alan Türkan Şoray, kariyerinin ilk yapımlarından itibaren layık görüldüğü bu ödüller sayesinde de oldukça gururlanmıştır. Aynı zamanda Sinemam ve Ben isminde kendi yazdığı bir otobiyografisi de vardır.

Türkan Şoray Hakkında Yazılan Eserler

Türkan Şoray hakkında, kendi yazdığı otobiyografisi dışında 7 eser daha vardır. Belgesel roman niteliğinde olan Bir Yıldız Böyle Doğdu başta olmak üzere birkaç biyografisi ve diğer eserleri basıldıktan sonra da ciddi bir ilgi duyularak satılmıştır.

Kariyeri boyunca ekranlarda severek izlenen Türkan Şoray, hem seçtiği yapımlarla hem de kendi canlandırdığı ve hayat verdiği karakterlerle her zaman unutulmaz kadın oyuncular ve efsaneler arasında yer aldı. Hala unutulmayacak oyuncular arasında yer almaya da devam eder. Aynı zamanda yönetmenliğe de adım atan Şoray’ın yönettiği filmler de ödül almaya hak kazanmıştır.

Türkan Şoray Şu An Ne Yapıyor?

Başarılı oyuncu, yönetmen, senarist ve yazar olan Türkan Şoray, yakın zamanda böbrek ameliyatı geçirerek 20 kilo verdi. Vücudunda fazla kortizon üretilmesi sebebiyle aldığı aşırı kilolarından da böylece kurtulan Şoray ardından sağlığına kavuştu.

2018 senesinde verdiği bir röportajda artık kendisine gelen senaryoları beğenmediğini ve bu yüzden de oyunculuğu bıraktığını belirtmiştir. Ekranlarda yer almaya başladığı ilk günden beri severek izlenen hem güzel hem de yetenekli olan usta oyuncu, kariyeri boyunca birçok başarılı işe imza atmış olmaktan da gurur duyuyor.

Türkan Şoray Kimdir?
Türkan Şoray Kimdir?

Türkan Şoray Evli Mi?

1962 senesinde Galatasarayın eski başkanlarından olan Rüçhan Adlı ile birlikte olan Şoray’ın bu birlikteliği oldukça uzun sürdü. Henüz genç bir kızken birlikte olduğu Rüçhan Adlı’nın eşinden bir türlü boşanmaması sebebiyle 20 yıl sonunda yollarını ayırdılar.

Bu süreçte de sık sık ayrılıp barışsalar da bu ilişki yürümedi. 1995 senesinde hastaneye kaldırılan ve son anlarını yaşayan Anlı’yı yine de yalnız bırakmadı. Tiyatro ve dizi oyuncusu Cihan Ünal ile 1983 senesinde evlenen Şoray, 1987 senesinde bu evliliğini sonlandırdı.

Türkan Şoray Çocuğu Var Mı?

Yalnızca bir kez evlenen ve 4 sene evli kalan Türkan Şoray’ın, tiyatro oyuncusu Cihan Ünal’dan olan bu evliliğinden Yağmur isimli kızı vardır. 1985 senesinde dünyaya gelen Yağmur, babasının soyadını kullanmakta ve oyunculuk yapmaktadır.

 

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler