Turgay Ciner Kimdir?

2069
turgay ciner

Türkiye’nin sevilen televizyon kanallarından birisi olan Show tv’nin sahibi olan Turgay Ciner kimdir? Kendisine ait holding var mıdır? İş hayatı ve aile hayatı nasıldır? Gibi bilgiler şunlardır;

Turgay Ciner Hayatı

Turgar Ciner laz kökenlidir. Artvinli olan iş adamı yıllar önce Artvin’de bulunan topraklarını satarak İstanbul’a yerleşir. 1970’li yıllardan beride İstanbul’dadır. Lise eğitimini Artvin’de tamamlayan iş adamı lise sonrası eğitimine devam etmeyerek abisiyle birlikte iş hayatına atılır.

Ciner Kaç Yaşında

Ciner Grubu’nun sahibi ve yönetim kurulu başkanı olan Turgay Ciner 1 Mart 1956 yılında Hopa’da dünyaya gelir, şu an 64 yaşındadır. İş hayatına lise sonrasında başlayan Ciner yıllar içinde ülkenin en zengin isimlerinden birisi haline gelmiştir.

Ciner Grubu sayesinde binlerce kişiye istihdam sağlamasının yanı sıra eğitime de destek vermektedir. Günümüzde iş adamının yapımını sağladığı 14 okul ve eğitim kurumu vardır. Bu kurumlar özellikle doğu illerindedir.

İlkokulu ise babası adına memleketi Hopa’da 1999 yılında yaptırır. Yaptırdığı okulları Milli Eğitim’e sunar. Eğitim dışında cami yapımı, tamiratı, sulama kanalları ve yol çalışmaları vardır. Ayrıca çevrenin korunması için ağaçlandırma çalışmaları da vardır. Biz Türkiyeyiz sloganıyla projelerini yürütür.

Bunlar dışında Beypazarı evlerinin restorasyonunu yapar. Aynı zamanda Microsoft ile ortak olarak güvenli internet projesine destek verir. Eğitim alanında verdiği hizmetlerden dolayı 1999 yılında Süleyman Demirel tarafından üstün hizmet madalyası ile ödüllendirilir.blank

Turgay Ciner İş Hayatı

Ciner iş hayatı lise yıllarında çay ocaklarında çalışmasıyla başlar. Lise eğitimi sonrasında ise abisiyle birlikte İstanbul’da otomobil yedek parça işi yapmaya başlar. İş hayatı aktif olarak devam eden Turgay Ciner’in iş hayatında yaptıkları yatırımlar ve sektörler şunlardır;

  • Turgay Ciner 1978 yılında Park Grubunu kurar.
  • Abisi ile 1984 yılında Almanya’dan Mercedes marka otomobilleri ithal eder.
  • 1988 tarihinde Anadolu Endüstri ile ortaklık kurar. Bu dönemde Anadolu Endüstri’nin Irak’ta yaptıkları müteahhitlik işlerini devralır.
  • 1990 senesine kadar Irak için çeşitli işler yapar. Ancak Körfez krizi sebebiyle Irak’taki işleri sona erer.
  • Tekstil sektörüne geçiş yapan Turgay Ciner Penyelüks, Mencusat ve Ceytaş şirketlerini satın alır.
  • Havaş’ın ise ilk olarak 1995’te %60’lık kısmını 1998 yılında ise tamamını alarak sahibi olur.
  • İş adamının medya grubuna girişi ise 1998 yılında Sabah’a ortak olmasıyla olur.
  • Park Grubu’n adını 2004 yılında Ciner Grup olarak değiştirir.
  • Medya grubu atılımları Sabah’la sınırlı kalmaz 2009 yılında Habertürk kanalını ve gazetesini satın alır. Daha sonra 2013’de Tmsf tarafından satışa çıkarılan Show tv kanalını satın alarak en büyük medya gruplarından birisi haline gelir.
  • 2011 yılında ise Kasımpaşa Spor Kulübünü satın alır. 2011 yılından beride kulübün yönetim kurulu başkanıdır.

Turgay Ciner günümüzde enerji, madencilik, inşaat, hotel, sigorta, taşımacılık, denizcilik ve cam işlerinde de hizmet veren büyük bir grubun sahibidir. Bu alanda çalışan gruba bağlı birçok şirketinde yönetim kurulu başkanıdır. Şirketlerinde 10 bin üzerinde çalışan vardır.

Turgay Ciner Aile Hayatı

Turgay Ciner aile hayatı hakkındaki bilgiler şöyledir; İş adamının annesi Naciye babası ise Hüsnü Ciner’dir. İş adamının Tuncer isminde bir abisi vardır. Turgay Ciner iki defa evlilik yapar. İlk evliliğini Ayşe Nevhibe Çağlayan’la yapar ve bu evlilikten Atilla isminde bir oğlu olur. İkinci evliliğini ise 2006 yılında Didem Özkan ile yapar. Didem Özkan siyasetçi Hüsamettin Özkan’ın kızıdır. Oğlu Atilla Ciner ise oyuncu Gözde Türkpençe ile evlidir.

5000+ ABONE ARASINA KATILIN

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz