Pazar, Nisan 14, 2024

Sosyal ve Ekonomik Haklar Nelerdir?

Toplumda yaşayan her vatandaşa, insanlık onuruna yaraşır bir yaşam düzeyi oluşturmak, eşitliği ve toplumsal dengeyi sağlamak amacıyla sosyal ve ekonomik haklar tanınmıştır. Ailenin korunması, eğitim ve öğrenim hakkı, sağlık, çevre ve konut hakkı, gençliğin korunması ve sporun desteklenmesi, tarih, kültür ve tabiat korunması, çalışma hakkı, tüketici hakları gibi haklar; vatandaşların sağlıklı bir ortamda çalışmalarını sağlamayı ve çalıştıklarının karşılığını almasını amaçlayan haklardır. Sosyal ve ekonomik haklar, bize bu özgürlükleri sağlamasının yanı sıra başkalarının haklarına saygılı olma ve bu hakları çiğnememe zorunluluğu da getiren en önemli haklardandır.

Sosyal ve Ekonomik Haklarımız Şunlardır:
 1. Ailenin korunması,sosyal-ve-ekonomi-haklari-kopya
 2. Eğitim ve öğrenim hakkı,
 3. Çalışma hakları,
 4. Toplu iş sözleşmesi,grev hakkı ve lokavt,
 5. Ücrette adalet sağlanması,
 6. Sağlık,çevre ve konut hakkı,
 7. Gençliğin korunması ve spor hakkı,
 8. Sosyal güvenlik hakları,
 9. Tüketici hakları,
 10. Tarih, kültür ve tabiat varlıklarının korunması.
  sosyal-ve-ekonomi-haklar• Ailenin Korunması

Aile, toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır.

• Eğitim Ve Öğrenim Hakkı

-Kimse, hiçbir vatandaşı eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakamaz.

Çalışma Hakkı

-Çalışma hakkı, vatandaşlara özgürce edinebilecekleri bir işle yaşamlarını sağlama fırsatı sunar.

• Konut Dokunulmazlığı

– Herkes evinde ailesi ile birlikte rahatsız edilmeden bir yaşam sürme hakkına sahiptir. Kanunda, ”Kimsenin konutuna dokunulamaz. Kanuna bağlı hakim kararı olmadıkça; gecikmesinde sakınca bulunan hallerde de kanunla yetkili kılınan mercinin emri bulunmadıkça, kimsenin konutuna girilemez, arama yapılamaz ve buradaki eşyaya el konulamaz.” ifadesi yer almaktadır.

 • Eğitim Hakkı

-İnsanların en önemli özelliklerinden birisi de eğitilebilen bir varlık olmasıdır. İnsanın bu özelliğinin geliştirilmesi eğitim hakkının olmasına bağlıdır. Hiç kimse eğitim hakkından yoksun bırakılamaz.
– Hiçbir kimse eğitim hayatımıza engel olamaz. Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz. Eğitim ve öğretim ülkemizde Atatürk İlke ve İnkılapları’na göre düzenlenir. Bu esaslara aykırı eğitim ve öğretim yerleri açılamaz.

 • Sağlık Hakkı

– Sağlık hakkı, insanların temel haklarından biridir. İnsanların sağlıklı yaşayabilmeleri için, öncelikle koruyucu önlemlerin alınması gerekir. Kaynak: SGK

Temel vatandaşlık haklarımızdan olan  sosyal ve ekonomik haklar, insanların ekonomik ve sosyal gelişme konusunda kendilerini daha kolay ve daha güvenilir bir şekilde geliştirmelerine büyük bir katkıda bulunacaktır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

7 YORUMLAR

 1. Yaşam hakkı ana rahmine düşme ile başlar ve her birey için ilerleme sağlar. Sosyal haklar ise doğumdan sonra başlar ve her bir bireyin devlet tarafından korunmasına yönelik bir uygulamadır. Sosyal devlet olmayı yeni öğreniyoruz henüz. Millet olarak inşallah haklarımıza sahip çıkmayı da en kısa zamanda öğreniriz.

 2. Sosyal haklar kanunla belirli çizgiler içinde insanlara verilmiş en özel haklardır. Bu tür hakların savunulması ve karşı konulması anayasal düzenle korunmaktadır.

 3. Bu kadar hakkımız olduğunu bilmiyordum. Boşa yaşıyormuşuz sosyal haklar deyince ben bir tek çalışma ve maaş aklıma geliyordu. Teşekkürler bilgilendirmeler için

 4. Tarafımıza yapılan sosyal yardımların bilgi verilmeksizin kesilmesi ne kadar doğru olabilir.
  Bu nedenle 1 aydır 2 çocuğumu okula yollayamıyorum.Ne arayan var ne soran.Çok üzücü bir durum.

 5. Kemal Ege Aktaş

  İnsanlar doğumdan itibaren bir çok hakka sahip olurlar. Dünyaya gelen her insan eşit haklara sahiptir. Maalesef günümüzde insanlar kendisine doğar doğmaz sunulan hakların farkında değil. Eminim ülkemizdeki insanların çoğu Birleşmiş milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi nden bir haberdir.

 6. İbrahim Kardaş

  Pandemi döneminde zorla maske taktirilmasi, sokağa çıkma yasağınin 3 ay gibi uzun bir süre uygulanması yaşam hakkına müdahale değil midir. Bir genelge ile insanların yaşam, seyahat ve diğer özgürlüklerinin elinden alınması Anayasa’ya aykırı değil midir.

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler