Pazartesi, Ekim 2, 2023

Tuncel Kurtiz Kimdir?

Oynadığı dizi ve filmler ile adını sanat tarihine altın harflerle yazmayı başaran usta oyuncu Tuncel Kurtiz kimdir? Tuncel Kurtiz Nereli? Usta oyuncu Kurtiz, sayısız ödül aldığı sanat hayatında sayısız esere de imza atmayı başarmıştır. Türk sanatına sağladığı büyük katkılar sayesinde birçok kişi tarafından hayranlık beslenen ünlü oyuncunun oyuncu, senarist ve yönetmenlik tecrübesi de bulunuyor.

Tuncel Kurtiz Nereli?

1 Şubat 1936 yılında İzmit’te gözlerini açan Kurtiz, Selanik doğumlu bir baba ve Boşnak bir annenin en büyük çocuğu olarak dünyaya geldi. İki kız kardeşi bulunan Kurtiz, babasının içinde bulunduğu bürokratlık görevi sebebi ile sekiz farklı şehirde eğitim hayatını sürdürdü. Hukuk, filoloji ve felsefe bölümlerine ilgi duymasına rağmen mezun olamayan usta oyuncu, daha sonra İETT müdürlüğünde ışık kontrolörü oldu.

İlk sanat adımını Haldun Dormen Tiyatrosu’nda 1958 yılında atan Tuncel Kurtiz, Şeytan’ın Uşakları isimli filmde ilk kez kamera karşısına geçti. 1981 yılından ”En İyi Senaryo” ödülünü kazanmayı başaran Kurtiz, MenendKurtiz ile aile hayatına başlayarak Aslı ve Mirza isimli iki çocuk sahibi oldu. 2013 yılında vefat ederek hayata gözlerini yuman usta oyuncunun birçok başarısı ve sayısız eseri bulunmaktadır.

Rasim Öztekin Kimdir?

Kurtiz Kaç Yaşında?

1936 yılında İzmit’in Bahçecik ilçesinde dünyaya gelen Tuncel Kurtiz, 77 yaşında olduğu 2013 yılında hayata gözlerini yumdu.

Tuncel Kurtiz kaç yaşında?” sorularının sıkça sorulduğu usta oyuncu; 77 senelik hayatına onlarca ödül, sinema filmi, dizi ve tiyatro sahnesi sığdıran usta oyuncu; geçtiğimiz yıllarda yapılan anma gösterisi sırasında Yeşilçam’ın Ustaları isimli listeye girmeyi başardı. Yazdığı şiirler ile de büyük bir kesimin ilgisini çeken Kurtiz, İstanbul’da bulunan evinde başını çarparak düşmesi sonucunda, 2013 yılında 77 yaşındayken vefat etti.

Tuncel Kurtiz Sanat Hayatı

1958 yılında ilk kez sanat kariyerini başlatan ve Haldun Dormen Tiyatosu’nda sahne alan Kurtiz, daha sonra 1964 yılında ilk sinema filminde rol aldı.

Birçok başarı ve ödülü barındıran Kurtiz sanat hayatı sırasında, ilk ödülünü Gül Hasan filminin senaryosunu yazması üzerine ”Yılın En İyi Senaryosu” ödülünü alan usta oyuncunun rol aldığı eserler arasında unutulmaz olan dizi ve filmler şunlardır;

  • Şeytan’ın Uşakları
  • Konyakçı
  • Sürgün
  • Alacakaranlık
  • Çirkin Kral
  • At Avrat Silah
  • Olay yeri
  • Ezel

Akıllardan silinmeyen dizi ve filmler arasında Kurtiz’in rol aldığı eserler bunlar olurken, usta oyuncunun toplamda 100’den fazla dizi ve film eserinde rol aldığı bilinmektedir. Bununla birlikte bilinen 36 ödülü bulunan Tuncel Kurtiz, sayısız başarıya da imza atmayı başarmıştır.

Ezel filmi ile ülke çapında bir üne ulaşan tecrübeli oyuncu, oynadığı ”Ramiz Dayı” karakterleri ile hafızalara kazınmayı başarmıştır. Birçok kişi tarafından ”Ramiz dayı” karakteri ile bilinen ve bu şekilde hitap edilen Kurtiz, ”Kendimle en çok bağdaştırdığım karakter oldu.” açıklaması ile Ezel dizisinde yer alan karakteri yüceltmiştir.

Ali Poyrazoğlu Kimdir?

Tuncel Kurtiz Aile Hayatı

1967 yılında Menend Kurtiz ile dünya evine giren ve 2013 yılındaki vefatına kadar evliliğine devam eden Tuncel Kurtiz ve Menend Kurtiz çiftinin, Aslı ve Mirza isimli iki çocuğu dünyaya geldi. Verdiği bir röportaj sırasında ”On ömrüm olsa onunu da onlara adarım.” cümleleri ile ailesine olan düşkünlüğünü dile getiren Kurtiz aile hayatı sırasında, eşi Menend Kurtiz’e yazılmış birçok şiir ve denemesi de bulunuyor. 2004 yılında birçok dergide yayınladığı şiirleri karısına ithaf eden usta oyuncu, toplamda 46 senelik bir evliliği vefatına kadar sürdürmüştür.

Umarım “Tuncel Kurtiz Kimdir?” adlı yazımızı beğendiniz. Ayrıca dilerseniz, “Sanat” alanında kendini ispatlamış diğer değerli dahilere de bakabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler