Pazartesi, Mart 4, 2024

Ali Poyrazoğlu Kimdir?

Ünlü oyuncuların başında gelen Ali Poyrazoğlu kimdir? Sorusunun cevabını birlikte inceleyelim. 9 Temmuz 1946 yılında dünyaya gelen Poyrazoğlu. İstanbul’da doğuş ve kariyerinin büyük bir bölümünü de burada gerçekleştirmiştir.

Ali Poyrazoğlu Hayatı

Ali Poyrazoğlu yılların deneyimi ve bilgi birikimi ile hayatına sine ve tiyatro sektörüyle yön vermiştir. İstanbul’da Asal Lisesi’ni bitirdikten daha sonra üniversiteye İstanbul Konservatuvarı Tiyatro bölümü ile devam etmiştir. Hayatının neredeyse tamamını sinema sektörüne vermiş ve sektöre de büyük ölçüde katkı sağlamıştır. Birçok başarılı projeye imza atmış ve bu sektörde hayatına devam etmiştir.

Ali Poyrazoğlu Kaç Yaşında

Ünlü sanatçı ve doğayen 1946’da İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Birçok dizi, film, tiyatroda hem oyunculuk hem de yapımcı olarak görevler üstlenmiştir. İşinin en iyisi olan Ali Poyrazoğlu dönemin en iyi sanatçılarından biridir. Şuan 73 yaşında olup daha sakin bir hayat ile yaşamına devam ediyor.

Sanat Hayatı

Sanatçı hemen hemen hayatının tamamını sanat hayatına adamış biridir. Birçok başarılı projesi ile dönemin gündemine de defalarca damga vurmuştur. Ali Poyrazoğlu sanat hayatına İstanbul Şehir Tiyatrolarında başlamış olup burada uzun süre tiyatro ile ilgilenmiştir. İlk olarak oynadığı tiyatro oyunları ise Dormen Tiyatrosu, Kent Oyuncuları, Ulvi Uraz Tiyatrosu, Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu gibi deneyimli ve ileri gelen sanatçılarında içlerinde olduğu başarılı projelerdir.

Kendisi 1972 yılında Poyrazoğlu tiyatrosunu kurarak sektöre tam anlamıyla hem oyuncu hem de bu işi yönetmek adına büyük ölçüde giriş yapmıştır. 70’li dönemlerde kısa süreler içerisinde birçok başarılı film ve tiyatro oyunlarında oynadı. O dönemde 20 den fazla filmde oyuncu olarak yer aldı.

1970 ile 1980 arası oynadığı filmlerden başlıcaları ise şunlardır;

Hop Dedik Kazım, Kadınlar Hayır Derse, Çapkın Kızlar, Canavar Cafer, Deli Deli Tepeli, Çukulata Sevgilim, Kazım’a Ne Lazım, Beş Atış Yirmibeş, Bir Baba Hindi, Çılgın Gençlik, Çilli Yavrum Çilli, Çin İşi Japon İşi, Elma Şekeri, Kokla Beni Melahat, Bulunmaz Uşak, Kayıkçının Küreği, Çifte Kavrulmuş, Mahallede Şenlik Var, Namus Belası, Ne Alsan İki Buçuk gibi filmlerde hem başrol hem de yan rol olarak rol aldı. Oynadığı filmlerle Yeşilçam sinemasına da bomba bir düşüş yakaladı.

1986 yılından sonra yeşilçam sinemasını bırakıp 1986’da “Asiye Nasıl Kurtulur?” adlı filmde rol aldı. 1988 yılında ise Arkadaşım Şeytan adlı filmde Mazhar Alonson ile başrolleri paylaştı. Buradaki şeytan rolü ile 1989’da 2. Ankara Film Şenliği’nde ise en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülüne layık görüldü. Dokuz filmindeki canlandırdığı karakter ile 2003 yılında 8. Sadri Alışık ödülünü almaya hak kazandı.

1986’lı yıllarda da Asiye Nasıl Kurtulur? Adlı filmde Müjde Ar ile başrolleri paylaştı.

Sanat hayatını başarılı bir şekilde sürdürmeye yıllarca devam etti. Ve Ali Poyrazoğlu’na 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca Devlet Sanatçısı unvanı verilmiştir. Ali Poyrazoğlu deneyimi ve birikimleri ile sinema ve tiyatro sektörüne de adeta yön vermiş sektörü geliştirici düzeyde roller oynamıştır.

Aile Hayatı

Ali Poyrazoğlu aile hayatı hakkında pek bir bilgiye sahip olunmamak ile birlikte ailesi okumuş, kültürlü ve çocuklarını da kendi kültürleri ile yetiştirmeye çalışan tiyatroya, sinemaya ve kitap okuma gibi alışkanlıklara küçük yaşlarda hazırlayıp Ali Poyrazoğlu’nu yönlendirmeye çalışan bir aileye sahip olması onun için en büyük avantajlardan biridir. Yıllar öncesinden Londra’ya yerleşerek orada hayatını sürdürdüğü dönemde tanıştığı Ingrid adlı kadından 1989 doğumlu bir oğlu vardır. Hayatına Londra’da bir müddet devam eden sanatçı o dönemde oğlu daha 3 yaşında iken Londra’yı terk edip İstanbul’a dönmüştür.

Umarız “Ali Poyrazoğlu Kimdir?” adlı yazımızı beğenmişsinizdir. Ayrıca dilerseniz sanat alanında bulunan diğer değerli dahilerimize de bakabilirsiniz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler