Pazar, Nisan 14, 2024

Isaac Newton Kimdir?

Isaac Newton kimdir? Sorusunun en iyi cevabı şu şekilde olmaktadır: Newton, 1687 yılında yayınlanan “Doğal Felsefenin İlkeleri” kitabı yazarıdır. Ayrıca bu kitap klasik mekaniğin temelini atmış ve tarihin en önemli bilimsel kitaplarından biri haline gelmiştir. Newton, bu çalışmada yerçekimi ve üç hareket yasasını dünyaya tanıtmış olup bu görüş, önümüzdeki üç yüzyıl boyunca bilim camiasına egemen olmuştur.

Newton, dünya nesnelerinin ve gökyüzü nesnelerinin hareketlerinin aynı doğal yasalara tabi olduğunu kanıtlayan ve yerçekimi yasaları ile Kepler’in gezegen hareket yasaları arasında tutarlılık olduğunu savunan bir bilim adamı olmasının yanında, Newton ilk yansıtıcı teleskopu geliştirmiş ve bir renk teorisi oluşturmuştur. Bu teoride beyaz ışık prizmaya tutulduğunda farklı renklerden oluşan bir spektrum ortaya çıktığı tespit edilmiştir.

Newton, bilim adamları tarafından tarihin akışını değiştiren en etkili insanlarından biri olarak kabul edilir. 1999 yılının sonlarında en iyi 100 fizikçiyle yapılan Binyıl Oyunu’nda Newton, Einstein’dan sonra gelmiş geçmiş en iyi fizikçiler arasında ikinci sırada yer almıştır.

Isaac Newton Hayatı

Isaac Newton kimdir? Sorusu ile gündeme gelen Newton, Noel sabahı gece yarısından bir veya iki saat sonra, 25 Aralık 1642’de doğdu (Gregoryen takvimine göre, 4 Ocak 1643). Doğumu, İngiltere’nin Grantham yakınlarında Woolsthorpe’un kasabasında gerçekleşti. Newton doğduktan sonra çok zayıf bir çocuktu ve ilk yıllarında hayatta kalmasını bile beklenmiyordu bunun yanında Newton doğmadan önce babasını kaybetmişti. 4 yaşındayken annesi Hannah başka adamla evlendi ve yeni kocasının yanında yaşamaya başladı. Annesi Hannah, Newton’u yedi yıl onunla birlikte kalan büyükannesine bıraktı.

7 yıl sonra annesinin yeni eşi öldü ve annesine çok büyük bir miras kaldı. Bu mirası alarak hemen annesinin ve oğlunun yanına gelen Hannah oğlunu, Isaac 12 yaşına ulaşmış ve Grantham’da King’s School’da (Kralın Okulu) okuduğunu görmüştü. Annesi Newton’u zorlayarak okulu bırakmasını ve çiftçi olmasını istedi ve buna karşın Newton kısa bir süreliğine çiftçilik yaptı. Çiftçilik yaparken gökyüzünü inceleyen ve öğrenimine devam etme hayali kuran Newton sonunda annesini ikna etti ve okuluna dönüp üniversiteye hazırlandı.

Newton 19 yaşında iken bir eczacının üvey kızı ile nişanlandı fakat Newton’un yoğun ders çalışma programı yüzünden bu ilişki uzun sürmedi. Bu ilişki dışında hayatı boyunca başka ilişkiler kurmayan Newton, hayatı boyunca evlenmemiş olup bekar olarak yaşamıştır.

Isaac Newton’un Öğretim Yılları

Yüksek öğrenim hayatına Cambridge’de girmeyi başaran Newton okulda hem öğrenci olarak hem de çalışan olarak görev yapmıştır. Üç yıl Cambridge’de hem çalışıp hem öğrencilik yapmasının yanında cebir, geometri ve trigonometri dersleri aldı ve Latin ve Eski Yunanca dillerini iyice öğrendi. Newton, bu dönemde Galileo ve Kepler’in eserleri ile tanışma fırsatı buldu ve bu eserler üzerinde derin bir izlenim bıraktı. Ayrıca Descartes, Gasendi, Hobbes ve özellikle Boyle’nin felsefi eserlerini titizlikle inceledi.

Newton Cambridge’de üstün zekası sayesinde diğer öğrencilerden sıyrılmıştır ancak ortaya çıkan veba salgını nedeni ile tam iki yılını çiftlikte geçirmiştir.

Çiftlikte geçirdiği yılları en değerli şekilde geçiren Newton, ışık teoremi ve kütleçekimi hakkında buluşlar yapmış ve dünyada Isaac Newton kimdir? Sansasyonu başlatmıştır.

1667 yılında Cambridge’ye geri dönen Newton burda 30 yıl matematik profesörlüğü yaptı ve ‘ Principia ‘ kitabını hazırladı. Kütleçekimi’ni en kapsamlı şekilde ifade ettiği bu eser Newton’un en önemli eseri sayılır.

Isaac Newton Ölümü

1669 yılında Londra’da Kraliyet Darphanesi Müdürlüğü görevine getirilen Isaac bu işini çok sevdi ve ölünceye kadar bu işi yaptı. Yeni işi ile birlikte akademik çalışmalara ara veren Newton 1705’te Şövalyelik unvanı aldı ve 31 Mart 1727’de hayatını kaybetti. Newton’un cansız bedeni Westminister Manastırı’nda gömüldü. Günümüzde insanlar halen bu değerli bilim insanını Isaac Newton kimdir? diyerek araştırıyor ve hayatından dersler çıkarıyorlardır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler