Cumartesi, Mayıs 18, 2024

Rasim Öztekin Kimdir?

Rasim Öztekin kimdir ve hayatı nasıldır? Rasim Öztekin dizi, sinema ve tiyatro dünyasının sevilen yüzlerinden birisidir. Yıllardır televizyon dizilerinde sevilen karakterlere can veren oyuncu hayatı şöyledir;

Rasim Öztekin Hayatı

Seksenler isimli dizide yer alan oyuncunun hayatı oyunculukla şekillenmiştir. Oyuncu 14 Ocak 1959 yılı İstanbul doğumludur. İstanbul’da yaşam süren oyuncu eğitimini de İstanbul’da alır. Liseyi İstanbul Galatasaray Lisesi’nde okur. Liseden sonra ise İstanbul Üniversitesi’nin Basın Yayın bölümünde eğitim alır.

Üniversiteden sonra ile önce acemi olarak tiyatro çalışmalarına başlar. Daha sonra da Ferhan Şensoy tarafından kurulmuş olan Orta Oyuncular da tiyatro hayatına profesyonel olarak başlar. Tiyatro hayatına devam eden Öztekin aynı zamanda dizi projelerinde ve sinema filmlerinde rol alır. Günümüzde de Seksenler isimli diziyle ekranlarda hala yer almaktadır.

Oyuncu kalp rahatsızlığı olan bir oyuncudur ve 2009 yılında tiyatro oyununda rahatsızlanmıştır. Rahatsızlığı sonrasında da kalbine pil takılmıştır. Oyuncu o tarihten beri kalp hastalığıyla yaşamaktadır. Ayrıca 2018 yılında kalbindeki pil için tekrar ameliyat olmuştur.

Rasim Öztekin Kaç Yaşında?

1959 yılında doğmuş olup günümüzde 61 yaşındadır. İlerleyen yaşına rağmen oyunculuğa devam eden oyuncu ayrıca sergilediği başarılı oyunculuk performanslarından dolayı pek çok ödülünde sahibidir.

Öztekin’in aldığı ödüller şunlardır;

 • Yılın Hasrettin Hocası Ödülü (2011)
 • En İyi Oyuncu (Altan Erbulak Ödülleri-1988)
 • En İyi Kaliteli Sanatçı (KALDER-2010)
 • Müzikalde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Afife Jale Ödülleri-2003)
 • Yılın En Başarılı Oyuncusu (İsmail Dümbüllü)

Ayrıca Rasim Öztekin günümüzde tiyatro duayeni Hasan Efendi’den kalma kavuğun sahibidir. Kendisinden önce İsmail Dümbüllü ve Münir Özkul’da olan kavuğu 2016 yılından beri taşımaktadır.

Rasim Öztekin Hayatı

Sanat Hayatı

61 yaşında olmasına rağmen tiyatro oyunlarında yer alan Rasim Öztekin aynı zamanda sinema filmi, televizyon dizisi ve müzikallerde de yer almaktadır.

Oyuncunun içinde bulunduğu yapımlar ve sanat hayatına dair diğer gelişmeler şöyledir;

 • Üniversite eğitiminin ardından 1977 senesinde tiyatroya adım atan oyuncu ilk deneyimini Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde ve İstanbul Akademik Sanatçılar Topluluğu’nda yaşar.
 • Yıl 1980’i gösterdiğinde ise Ferhan Şensoy’a ait olan Orta Oyuncular ile profesyonel anlamda tiyatroya başlar.
 • Sanat hayatı 1986 yılında hazırlanan Muzur Müzikal ile müzikal oyunculuğuna da kayar. Ayrıca bu müzikal dışında 1994 yılında 2071 Türkiye ve 2005 yılında Yıldızların Altında müzikallerinde de yer alır.
 • 1992 yılında ise Mega Show ve Müzikomedi isimli televizyon programlarının sunuculuğunu yapar.
 • Tiyatro yanı sıra televizyon dizilerinde ve sinema filmlerinde de oynar. İlk dizi 1988 yılında yayınlanan Eğrisiyle Doğrusuyla isimli dizidir.
 • Rasim Öztekin’in yer aldığı dizi ve sinema filmleri arasında Düğün Dernek, Pardon, Geniş Aile, Seksenler, Acemi Cadı, Vay Arkadaş, Hırsız Polis ve Mandıra Filozofu isimli yapımlardır.
 • Oyuncu son olarak 2020 yılında Para Babası isimli sinema filminde yer almıştır.

Rasim Öztekin hala Seksenler isimli dizide Fehmi karakteriyle TRT 1 ekranlarında izleyicisiyle buluşmaktadır.

Rasim Öztekin

Aile Hayatı

Seksenler ismindeki diziyle unutulmayacak bir karaktere hayat veren Rasim Öztekin aile hayatı da merak edilenler arasındadır. Kendisi Atilla Fazlı ve Şükran Öztekin çiftinin oğlu ve Bülent Öztekin’in kardeşidir.

Oyuncu iki evlilik yapmıştır. İlk evliliğini Zeynep İşbay’la yapmıştır ve bu evlilikten 33 yaşında oyunculuk yapan Pelin isminde bir kızı vardır. Oyuncu daha sonraki evliliğini ise 2005 yılında yapmıştır. Öztekin’in gazeteci olan eşinin ismi Esra Kazancıbaşı’dır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler