Pazar, Mayıs 19, 2024

Tumblr Nedir? Nasıl Kullanılır?

Günümüzde eskisi kadar popüler olarak kullanılmadığı için Tumblr nedir? Sorusuyla karşılaşmak oldukça mümkün. Tumblr bir blog sitesidir. Amerikalı iki kişi tarafından 2007 senesinde kuruldu. Y ve Z kuşağının internetle haşır neşir olduğu yıllarda Tumblr en popüler zamanını yaşadı. 2013 senesinde Tumblr Yahoo tarafından satın alındı.

Tumblr Nedir? Nasıl Kullanılır?
Tumblr Nedir? Nasıl Kullanılır?

Tumblr Nedir?

Tumblr efor sarf etmeden herhangi bir şeyi paylaşmanızı sağlar. Metin, fotoğraf, alıntı söz, link, müzik ve video gibi bir sürü şeyi Tumblr üzerinden telefonunuzla ya da bilgisayarınızla paylaşabilirsiniz. Facebook gibi sosyalleşmenize olanak sağlar, hem de blog gibidir. Bu sebeple Tumblr için ikisinin karışımı diyebiliriz. Facebook gibi uygulamalarla kıyaslandığında Tumblr kullanıcılarının çoğunlukla gençlerden oluştuğunu görebiliriz. Tumblr’a kaydolmak için 13 yaş alt sınırı vardır.

Tumblr Hesabımızla Ne Yapabiliriz?

Gençler sevdikleri ve ilgilendikleri her şeyi toplayabileceği bir platform olarak Tumblr’ı kullanıyorlar.

 • Hoşunuza giden şeyleri -fotoğraflar, klipler, metinler- post atabilir ya da başkalarının paylaştığı şeyleri “re-blog” yapabilirsiniz.
 • Blogunuzu kendi zevkinize göre özelleştirebilir ve kendi kişiliğinizi yansıtacak şekilde düzenleyebilirsiniz.
 • Başkalarının postlarını paylaşarak yaygınlaşmasına yardımcı olabilirsiniz.
 • İnsanlarla iletişim kurabilirsiniz.

Bütün bu seçenekler Tumblr’dan keyif almanızı sağlayacak.

Tumblr’ın Olası Tehlikeleri

Tumblr nedir? dendiğinde Tumblr’ın diğer yüzü de unutulmamalı. Pornografik video ya da fotoğraflarla karşılaşmak olası bir durum. Aynı zamanda tetikleyici, intihar ya da kendi vücuduna zarar vermeyi özendiren postlar da sık sık Tumblr üzerinden paylaşılıyor. Yaşı küçük kullanıcılar için Tumblr tehlikeli bir yer olabilir.

Bu durumda aileler daha gelişim çağında olan çocukları için Tumblr’ın tehlikeli bir yer olabileceğini unutmamalı. Bazı çocuklar bu tür postlardan etkilenmemekle birlikte bazı çocuklar ciddi derecede etkilenebilir.

Sigara içmenin, alkol tüketmenin, kendisine ya da başkasına zarar vermenin havalı gibi gösterildiği postlar bir çocuğun gelişiminde çok kötü etkiler bırakabilir. Özellikle, Tumblr genç yaş grupları tarafından sıklıkla kullanıldığı için bu durumdan bahsetmek büyük önem taşıyor. Elbette Tumblr’ın kişiyi sanatsal açıdan geliştirici yönü de bu konudan ayrı tutulmalı.

Tumblr Hesabı Nasıl açılır?

Tumblr hesabınızı kolayca açabilirsiniz.

Hesabını Oluştur

Tumblr sitesine girin ve hesap oluşturmaya başlayın. E-mail adresinizi yazın ve bir şifre belirleyin. Son olarak da hoşunuza giden bir kullanıcı adı belirleyin. Eğer kullanıcı adınızdan memnun değilseniz daha sonra değiştirebilirsiniz. Hesabı tamamlamak için profil resmi ekleyin ve hesabınız hazır. Tanınmak istemiyorsanız kendi fotoğrafınızı koymamanız gerekiyor.

Blogunu Zevkine Göre Ayarla

Blogunuzun ne hakkında olacağını ya da temasını seçin. (Blogunuz sevdiğiniz her şeyin bir karışımı da olabilir, sürekli aynı şeyler hakkında paylaşım yapmak zorunda değilsiniz.) Kendi hayatınızdan hobilerinizi, fotoğrafladığınız anları paylaşabilirsiniz.

Önceden hazırlanmış bir tema seçebilirsiniz ya da ayarlama yapabileceğiniz Premium -ücretli- temalardan seçebilirsiniz. Sonra da arka plan resmi, başlık, font gibi kısımları ayarlayabilirsiniz. Pespembe bir arka plan ya da siyah bir arka plan seçebilirsiniz. Tamamen kendi zevkinize kalmış. Bu iki adımı yaptıktan sonra bloğunuz neredeyse hazır demektir.

Pinterest Nedir? Nasıl Kullanılır?

Dashboard Nedir?

Dashboard ana sayfanızdır. Kullanımı çok kolay. Başka hesapları takip ederek ana sayfanızda onların paylaşmış olduğu postları görebilirsiniz. Kendi ilgi alanlarınıza göre olan hesapları takip etmeniz bu açıdan çok önemli. Başkalarının paylaşmış olduğu bu postları sağ alttan başkasına gönderebilir, yorum yapabilir, yeniden bloglayabilir, ya da beğenebilirsiniz.

Profil fotoğrafınızın yanında ise 7 tane seçenek göreceksiniz.

 • Birincisi sade metinler eklemenizi sağlar. Metinleri fotoğraf, link ya da videoların yanına da yazabilirsiniz.
 • İkinci seçenek fotoğraf yüklemenizi sağlar. Fotoğrafı bir açıklama ile yükleyebilirsiniz.
 • Üçüncü seçenek alıntı paylaşmanızı sağlar. Başkasından alıntı yapıp kaynağı belirtmelisiniz.-
 • Dördüncü seçenek link paylaşmanızı sağlar. Bir web sitenin linkini paylaşabilirsiniz.
 • Beşinci seçenek ise chat kısmıdır. Burada diğer bloggerlar ile sohbet edebilirsiniz.
 • Altıncı seçenek mp3 dosyası paylaşmanızı sağlar.
 • Yedinci seçenek ise video paylaşmanızı sağlar.

Postunuzu hemen paylaşabilir ya da kaydedip daha sonra paylaşabilirsiniz.

Diğer Kullanıcılar Nasıl Bulunur?

Diğer kullanıcılar sizin bloğunuzun takipçisi olabilir. Sağ yukarıda bulunun mektup şeklindeki kısım kullanıcıların size soru sormasını sağlar. Onun sağındaki gülen yüzlü kısım ise başkalarıyla muhabbet etmenizi sağlar. Başka kullanıcılara mesaj yollayabilir hatta arkadaşlık kurabilirsiniz.

Tumblr Nedir? Nasıl Kullanılır?
Tumblr Nedir? Nasıl Kullanılır?

Keşfet

Keşfet kısmına basarak çeşit çeşit ilgi alanlarınıza göre düzenlenmiş postları bulabilirsiniz. Sanat, müzik, moda, yemek gibi bir sürü alanda postları keşfet kısmında bulacaksınız.

Hashtag’lerin Önemi

Hashtagler aşırı önem taşıyor çünkü hashtaglar sayesinde postlarınız başkalarının karşısına çıkar. Bir sürü tag kullanarak bulunmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Attığınız post ile ilgili aklınıza gelen bütün tagleri deneyin. Pinterest’de daha spesifik tagler kullanılması önerilirken Tumblr’da daha geniş tagler kullanılması önerilir. Hashtagler aynı zamanda bloğunuzun düzenli kalması için önemlidir.

Aktif Kalmanın Önemi

Birçok platformda olduğu gibi Tumblrda da aktiflik büyük önem taşıyor.

Tumblr Üzerinden Para Kazanılır mı?

Tumblr üzerinden para kazanılabilir. Yaptığınız işin reklamını tumblr üzerinden yapabilirsiniz. Tumblr’ı kullanarak işinizi daha geniş kitlelere yayabilir ve markanızın tanınırlığını arttırırsınız. Para kazanabilmek için önce araştırma yapmalısınız. Rakiplerinizin bloglarına bakın.

Onların hesaplarını inceleyip başarılı olup olmadıklarına, neyi doğru yaptıklarına, sizin neler yapabileceğinize bakın. Direkt markanızı paylaşmak yerine estetik bir fotoğrafın arkasına markanızı sıkıştırabilir ve hem göze hitap etmesini arttırabilirsiniz hem de re-bloglanma ihtimalinizi arttırabilirsiniz. Tek yapmanız gereken fotoğrafları zekice kullanmak.

Klavye Kısaltmaları

Klavyeden birkaç tuşa basarak zaman kazanabilirsiniz. Nasıl yapılacağı aşağıda belirtilmiştir.

 • J’ye basarak aşağı kaydırırsınız.
 • K’ye basarak yukarı kaydırırsınız.
 • L’ye basarak gördüğünüz postu beğenebilirsiniz.
 • Shift ve R’ye basarak re-blog yapabilirsiniz.
 • Z ve C’ye basarak yeni post oluşturabilirsiniz.

Bu kısaltmalar hayatınızı kolaylaştıracak.

 

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler