Çarşamba, Nisan 24, 2024

Pinterest Nedir? Nasıl Kullanılır?

Pinterest diğer popüler uygulamalar arasında yavaş yavaş yerini alıyor. Avrupa’da kullanımının Türkiye’ye oranla daha fazla olduğu bu sosyal medya ağı artık Türkiye’de de oldukça yaygın kullanılıyor. Kullanıcıların farklı ilgi alanlarına göre video ve görsel paylaşmasına ve diğer kullanıcılar ile etkileşim içerisinde olmasına imkan tanıyan bir sosyal medya platformu olarak kullanılıyor. Peki, daha detaylı şekilde bahsedeceğimiz Pinterest nedir? Nasıl kullanılır? Bu yazıda Pinterest hakkında tüm detaylara yer vereceğiz.

Pinterest Nedir?

Pinterest görsel olarak geniş bir havuz olarak düşünülebilir. Pinterest; kullanıcıların kendi ilgi alanlarına cevap veren görselleri diğer sosyal medya platformlarında paylaşma imkanı sunan ve ayrıca diğer kullanıcılarla etkileşim içinde olan bir sosyal medya platformudur.

Pin kelimesi bu sosyal medya platformunu bir pano olarak düşünebilmemize yardımcı olur. Kullanıcılar kendi ilgi alanlarından oluşturdukları panolara kendi görsellerini ekleyebileceği gibi diğer kullanıcıların panolarını da ziyaret ederek yeni içerikleri keşfedebiliyorlar. Keşfettikleri görselleri kendi panolarına ekleyebiliyorlar. Bu duruma Pinterest üzerinde ”pinlemek” adı veriliyor.

Pinterest’teki görseller ve videolar web tabanlı olduklarından üzerlerine tıklandığında direkt olarak bulundukları orijinal siteye erişilebiliyor. Paylaşılan içerikler kategorilere ayrıldığı için kullanıcılara ilgi alanlarıyla ilgili çok kolay bir şekilde fazla içerik sunulabiliyor. Bunlar yemek tarifleri, moda, sanat, kendin yap ürünler, ev eşyaları gibi farklı konular olabiliyorlar.

Pinterest Nedir? Nasıl Kullanılır?
Pinterest Nedir? Nasıl Kullanılır?

Pinterest Nasıl Kullanılır?

Pinterest’i kullanmaya başlamak için öncelikle üyelik oluşturmak gerekiyor. Üyelik oluştururken e-posta ve şifre bilgileriyle bir hesap oluşturulabileceği gibi Facebook ile bu platforma bağlanmak da mümkün. Pinterest için üyelikler tamamen ücretsiz yapılıyor. Adınız, yaşınız, cinsiyetiniz gibi bilgileri de hesabınıza ekledikten sonra ilgi alanınız olan en az beş tane konuyu seçmeniz gerekiyor. Seçmiş olduğunuz ilgi alanları ile Pinterest size içerik sunmaya hazır hale geliyor. Diğer sosyal medya hesaplarınızı da Pinterest hesabınıza bağlayarak içeriklerinizi orada da paylaşabilir ve çok daha fazla kişiyle etkileşim kurabilirsiniz. Pinterest üzerinden de panolarını ve içeriklerini beğendiğiniz kişileri takibe alabilirsiniz.

Pinterest Pano Ne İşe Yarar?

Pinterest Pano; kategorisel olarak içeriklerin gruplara ayrıldığı ve bir arada toplandığı yere verilen isimdir. Panolar kişilerin kendi adlandırmaları ile oluşturulabiliyor. Kişiler kategorilere ayırdıkları içerikleri, yeni içerikler keşfederek panolarında toplamaya devam edebiliyorlar. Oluşturulan panolar diğer kullanıcılar tarafından da kaydedilebiliyor.

Pin ve Repin Nedir?

Pinlemek; Pinterest’teki hoşunuza giden görsel ve videoları kendi panonuza ekleme işlemine verilen addır. Görselin yanında bulunan ”panoya ekle” seçeneği ile görseli kategorilendirdiğiniz panolarınızdan birine ekleyebilirsiniz. Repin özelliği ise takip ettiğiniz kişilerin veya beğendiğiniz yeni hesapların gönderilerini tıpkı Twitter’daki retweet özelliği gibi yeniden kendi bloğunuzda paylaşmak anlamına geliyor. Repin yaparak karşılıklı olarak takip ettiğiniz hesaplarla daha fazla iletişimde olduğunuzu göstermiş olursunuz.

Bunu da okuyabilirsiniz: Gmail Gizli Mod Nedir? Nasıl Kullanılır?

Pinterest Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Özellikle kadın kullanıcıların daha fazla kullanıldığı, erkeklerin %33 gibi bir orana sahip olduğu Pinterest kendine özgü bir platformdur. Ortak ilgi alanlarına sahip kişiler birbiri ile kolayca etkileşim kurabiliyor. Pinterest diğer sosyal medya ağlarına göre çok yaygın olmasa da son zamanlarda kullanımı artan bir sosyal medya ağı haline geldi.

kullanıcılara sağladığı avantajları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kendinize özgü bir blog oluşturarak ortak ilgi alanına sahip kişilerden oluşan bir hayran kitlesine sahip olabilirsiniz.
  • Pinterest hesabınızı diğer sosyal medya platformlarına da ekleyerek imajınızı güçlendirebilirsiniz.
  • Yeni ilgi alanları keşfedebilirsiniz.
  • Kendi çektiğiniz video ve fotoğraflardan oluşan orijinal içerikler ürettiğiniz bir hesap açabilirsiniz.
  • İlgi alanlarınızla alakalı bilmediğiniz yeni noktaları keşfedebilirsiniz.
  • Aktif kullandığınız diğer sosyal medya ağlarından Pinterest’e içerik yükleyerek zengin içeriklere sahip bir hesap oluşturabilirsiniz.
  • Pinlerinize anahtar kelimeler ekleyerek hesabınızın trafik akışını arttırabilir ve pek çok kişi tarafından etkileşim alarak daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

Pinterest; bu avantajları ile özellikle hobilerinizle ilgili birçok bilgiye kolayca ulaşabilecek pek fazla platform olmamasının yanı sıra en iyi platformdur diyebiliriz.

Pinterest’i Aktif Kullanmanın Yolları

Pinterest’teki popülerliğinizi arttırmak hedefindeyseniz aktif bir kullanıcı olmanız faydalı olur. Diğer kullanıcıları takip ederek beğendiğiniz içerikleri kendi panolarınıza ekleyebilir ve etkileşim içerisine girebilirsiniz. Aynı şekilde yorum yaparak da Pinterest’teki varlığınızı göstermeyi unutmayın.

Sizinle benzer ilgi alanlarına sahip insanlara aramalarda kolayca erişilebilir olmak için anahtar kelime kullanımını doğru yapmalısınız. Pinlerinizin açıklama kısmında anahtar kelimelere mutlaka yer verin. Pinterest görselliğin ön planda olduğu bir site olduğu için paylaşımlarınızın göze hitap etmesi gerektiğini unutmayın. Facebook, Twitter gibi diğer sosyal medya ağlarından içerikleri Pinterest’e aktararak paylaşımlarınızı arttırabilirsiniz.

Pinterest Nedir? Nasıl Kullanılır?
Pinterest Nedir? Nasıl Kullanılır?

Pinterest Nasıl Ve Nereden İndirilir?

Pinterest’i mobil uygulamadan kullanmak için App Store veya Google Play Store’dan indirmeniz gerekiyor. Mobil uygulamada platforma 7/24 bağlı olarak kolayca erişebiliyorsunuz. Oluşturduğunuz e-posta ve şifre ile web sitesi üzerinden de giriş yapabiliyor ve bilgisayardan da kullanabiliyorsunuz. Mobil uygulama hafızada çok fazla yer kaplamaz ve senkronize bir şekilde kullanılır.

Pinterest’e İçerik Yükleme Nasıl Yapılır?

Pinterest’te kendi özgün içeriklerinizi oluşturmanız hesabınızın popülerliği ve imajı açısından da çok önemlidir. Orijinal içerikler pinlerinizin ilgi çekiciliğini arttırır. İçerik yüklerken öncelikle ana sayfada sağ alt köşede bulunan artı işaretine tıklayarak ‘pin oluştur’ seçeneğini seçmelisiniz. Yüklemek istediğiniz içeriği yön simgesi ile sürüyerek ya da direkt tıklayarak bu alana bırakabilirsiniz.

Pininizin daha geniş kitlelerce bulunması ve kaydedilmesi için açıklama kısmına mutlaka etiket eklemeyi unutmayın. Doğru anahtar kelime analizi yapıp bunları kullanarak daha üst sıralarda kolayca bulunabilirsiniz. Pininizi kaydet seçeneğine tıklayarak daha önce oluşturduğunuz panolara kaydedebilir ya da yeni pano oluşturabilirsiniz. İçeriğinizi ‘kaydet’ butonuna basarak yüklemeyi tamamlamış olursunuz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler