Çarşamba, Nisan 24, 2024

Gmail Gizli Mod Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google aracılığıyla meydana getirilmiş olan bir e-mail merkezi olarak birçok niteliği bir arada bulunduran Gmail, yepyeni bir nitelik ile birlikte ismini duyurmayı becerdi. Bütün G Suite kullanıcıları adına kullanıma sunulan Gmail gizli mod nedir? Nasıl kullanılır? Özelliğin çalışma şekli son derece pratik olarak belirtildi. E-mail iletiminin yapılmasının akabinde mailin kaybolma niteliği gizli modu harekete geçiriyor.

Gmail Gizli Mod Nedir?

Gmail uygulaması dâhilinde yeni olarak kullanıma sunulan gizli mod ile beraber, son kullanma tarihleri belirlenerek veyahut daha evvelden gönderilmiş olan mesajları iptal edebilmek olanaklı olmaktadır.

Alıcıların yazdırma, kopyalama, iletim ve indirme gibi seçeneklerini meydandan kaldıran gizli mod ile birlikte e-postalarda yer almakta olan hassas içeriği muhafaza etme işlemi daha kolay bir biçimde sağlanır. E-postalara son kullanma tarihinin ilave edilmesini sağlayan bu nitelik ile e-postanın bundan sonra alıcı vasıtasıyla görüntülenmediği gösterilmektedir. Bu sayede gmail gizli mod nedir sorusuna açık ve anlaşılır bir cevap vermeye çalıştık.

Gmail Gizli Mod

Gmail Gizli Mod Nasıl Kullanılır?

Gmail uygulamasına dâhil edilmiş olan gmail gizli mod özelliğini kullanabilmek adına öncelikli olarak kullanıcı kişilerin e-posta yazma seçeneğini işaretlemesi gerekmektedir. Gönderilmek istenen mailin alıcı tarafı ve içeriği yazıldıktan sonra ‘Gönder’ butonunun sağ tarafında bulunmakta olan saat ve kilit simgesine basılması gerekmektedir.

Açılmış olan bu gizlilik modu sayfasında geçerlilik sonu ismi verilen bir nitelik bulunmaktadır. Burada bulunmakta olan e-postanın açılabilmesi adına şifre belirleme özelliği de gönderici vasıtasıyla uygulanabilmektedir.

Ne Sunar?

Google aracılığıyla yaşama geçirilen bir özellik olarak Gmail gizli mod kullanımı;

  • Kullanıcı kişilerin iletiler adına son kullanma tarihi tayin edebilmeleri
  • Arzu ettikleri zaman e-postaya erişim müsaadesini ortadan kaldırabilmeleri
  • E-posta bünyesinde ve eklerinde indirme, kopyalama ve yazdırma benzeri özellikleri devre dışı bir hale getirebilmeleri
  • Gizli mod vasıtasıyla gönderilmiş olan e-postaya erişim sağlayabilmeleri adına kısa mesaj aracılığıyla gelen kodun yazılması
  • Kullanıcıların son kullanma tarihini tayin etmeden önce erişim iptal etmeyi seçmelerine müsaade edilmesi tarzında pek çok avantaj sunulmaktadır.

Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Gmail uygulamasının gizli modunu devre dışı bırakabilmek için şimdi bahsedeceğimiz adımları izlemeniz gerekmektedir.

  • İlk olarak Google Apps’in ‘Yönetici Konsolu’ kısmına gitmeniz gerekmektedir.
  • Bunun ardından Uygulamalar > Google Apps > Gmail Ayarları > Kullanıcı Ayarları seçeneklerine sırasıyla gitmeniz gerekmektedir.
  • Bu alanda ‘Gizli modu etkinleştir’ onay kutucuğuna bakın.

Faal kullanıcılar, sadece tek bir e-postanın gizli modunu açmak adına bir düğmeyi (mesaj gövdesinin alt kısmındaki araç çubuğundaki ‘resim ilave et’ kısa yolunun sağ tarafında) gördükleri zaman son kullanma tarihi ayarını yapabilecekleri ya da bir şifre lüzum gerektirebilecekleri açılır bir pencere açmaktadır.

Gmail Gizli Mod Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Apps Gizli Modu Vault ve eDiscovery ile Nasıl Çalışmaktadır?

Gizli Mod dâhilinde bir mesaj gönderildiği takdirde, Gmail mesaj bünyesini ve eklerini bir link ile değiştirmektedir. Bu özellik, bir kullanıcı Google Apps gizli modunu kullanmak yoluyla bir mesaj gönderdiği zaman, Vault gizli mod mesajlarını tutmanın yanı sıra muhafaza eder, arar ve verir.

Mesaja sadece mesajın gönderen tarafı kuruluşun içerisinden olduğunda erişim sağlanabilmektedir. E-posta alırsanız hata mesajı sonlandırıldı, e-posta ulaşımının son kullanma tarihinden evvel kaldırılma ihtimali bulunmaktadır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler