Salı, Mart 5, 2024

Tavan Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Mekânlara veya evlere odalarda ve salonlarda görsellik katmak amacı ile çeşitli tavan dekorasyonları yapılır. Asma tavan modelleri olarak adlandırılan tavan dekorasyonu nasıl yapılır? Sorusunu sizlere bu yazımızda açıklayacağız. Tavanlarda kullanılan asma tavanlar kendine has özellikleri ile bilinir ve istenilen her mekânın tavanında kullanılır. Tavanlara tavan dekorasyonu yaparken ışıklandırma sistemleri ile de farklılık katabilir ve görselliği en ön plana çıkarabilirsiniz.

Tavan Dekorasyonun Yapım Aşaması

Tavan dekorasyonunu yaparken çeşitli aşamalardan geçilir. Bunları sırasıyla özetleyecek olursak;

 • Öncelikle tavan için bir dekorasyon örneği çıkarmalısınız.
 • Tavanda alçı işlemeleri sökülür.
 • Tavanın tamamen ham beton haline gelmesi sağlanır.
 • Seçtiğiniz tavan modelinin kalıpları hazırlanır
 • Kalıplar odanın ölçüsüne göre ızgaralarda hazırlanmalıdır.
 • Izgara tavana monte edilir ve alçıpandan hazırlanmış levha ile üzeri kapatılır.

Bu arada yapılırken ışık ve spotları unutmamalı uzman bir ekip yardımı ile çalışılmalıdır. Elektrik ustası bu uğurda sizlere yardımcı olacak ve spot ışıklarını yerleştirme de sizlere yardımcı olacaktır.

Renkli Tavan Dekorasyonları

Renkli tasarımları ile asma tavanlar evlerde ve çeşitli mekanlarda kullanılır. Tavan dekorasyonu 2020 yılında çok tercih edilerek hemen hemen bütün mekanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Renkli spot ışıkları ve ısı yalıtımı yapılarak da birçok avantaja sahip olunan tavanlar evlerde sıcaklık için gerekli materyallerdir. Tavan dekorasyonu modelleri oldukça geniş olup istediğiniz modellerin hepsini uygulayabilir ve dilediğiniz tavana uygulayabilirsiniz. Bütün ölçüler alındıktan sonra çok basit bir işlem olarak karşınıza çıkacaktır.tavan dekorasyonu

Tavan Dekorasyonlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tavan dekorasyonlarını yaparken seçtiğiniz materyallere göre dikkat edilmesi gereken konular mevcuttur.

Bu konulardan bazıları şöyledir;

 • Işık sistemleri kuracaksınız alçıpanla beraber kurulması gerekmektedir.
 • Alçıpandan hemen sonra boyasının yapılması gerekmektedir.
 • Asma tavan en az 4-5 cm olması gerekir.
 • En az 4-5 cm olan asma tavanın en fazla 7-8 cm olması gerekmektedir.
 • Monte edilen alçıpan levhanın vidalama işlemi en fazla 30 cm aralıklarla yapılması gerekmektedir.

Bütün bunlara dikkat edildiği takdirde asma tavanlarınız yıllarca kullanılacak ve dilediğiniz uygulamayı rahatlıkla kullanabileceksiniz.

Tavan Dekorasyonu Aydınlatma İşlemleri

Uygulamaya başladığınız tavan dekorasyonunda aydınlatma işi oldukça önemlidir. Tavanın aydınlatmasının mekâna uyması ve spot ışıkları kullanıyorsanız yeterli olmasına dikkat etmeniz gerekir. Her mekân için farklı şekillerde olan asma tavanlar mekanın klasik ve spor uyumuna bağlı olarak seçilebilir ki bu da aydınlatma için oldukça önemlidir.

Aydınlatmanın ev içerisine uygun olması ve ferah bir görünüme sahip olması aydınlatmanın önemini daha da ortaya çıkarır. Asma tavanların genel hatlarını keskinleştiriyor olmanız klasik ev yapısı için daha güzel bir görünüme sahip olmasını sağlayacak ve etrafa ferah bir ışık yayılmasını sağlayacaktır.

Asma Tavanlarda Özel Projeler

Mekanlarda tavanların özel bir dekorasyona sahip olmasını istiyorsanız özel projelendirme ile işe başlayabilir ve evin ölçülerine göre hareket edebilirsiniz. Özel bir aydınlatma tasarımı yapılabilen tavan dekorasyonlarında şık bir ortam yaratabileceğinizi unutmayın. Uzman ekip ile yapacağınız asma tavanlarınız evin bütün görüntüsünü değiştirecek ve sıcak bir ortam yaratabileceksiniz. Isı ve ışık yalıtımı ile de evinizde tasarrufu sağlayabilir ve kışın gerekli sıcaklığı odalarda elde edebilirsiniz.

Evin Orantısına Göre Seçilen Tavanlar

Renkli bir eve sahipseniz asma tavanların kalınlığı da değişmektedir. Böylece daha şık bir görüntüye sahip olabilecek ve eşyalarınıza yansıyan ışıkla ferah ortamlar elde edebileceksiniz. Olduğunuz mekanı değiştirmek için hemen araştırmaya başlanmalı ve sizlere sunulan çeşitli tavan dekorasyonlarına bakarak karar verebilirsiniz. Her eve uyum sağlayacak asma tavanlar şıklığın ve zarifliğin bir göstergesi olarak kalacaktır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler