Pazartesi, Mart 4, 2024

Suna Pekuysal Kimdir?

Lüküs Hayat müzikalinde 14 yıl boyunca izleyiciyle buluşan tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu Suna Pekuysal kimdir? Oyuncu hakkında tüm bilinmeyenler

Suna Pekuysal Hayatı

Ünlü tiyatrocu Suna Pekuysal hayatı 24 Ekim 1933 ile 22 Temmuz 2008 yılları arasında geçer. Sanatçının asıl ismi Adile Suna’dir. Oyuncunun annesini ismi Hadiye babasının ismi ise İlhami’dir. Babasını henüz 7 aylıkken kaybeden sanatçı annesinin soyadını kullanır. İstanbul’da doğan sanatçı İstanbul Belediyesi’ne bağlı konservatuvarda bale ve şan eğitimi alırken çocuk tiyatrosuna geçiş yapar. Bu tarihten sonrada tiyatro, sinema ve dizi dünyasında unutulmayacak çok sayıda yapıma imza atar. Aynı zamanda dizi ve filmlerde seslendirme yapar. Türk sinemasının ve tiyatronun huysuz ve tatlı kadını olarak anılır.

Oyuncu hayatı boyunca 400’e yakın sinema, dizi ve film projelerinde yer alır. Başarılı performansları sebebiyle de çok sayıda ödülün sahibi olur. Suna Pekuysal’ın aldığı ödüller arasında İsmail Dümbüllü ödülü, Ulvi Araz ödülü, Muhsin Ertuğrul ve Belkıs Dilligil ödülleridir. Sanatçıya ödül kazandıran yapımlar ise Tırpan ve Lüküs Hayat’tır.

Pekuysal Kaç Yaşında?

Pekusyal 74 yaşında hayatını kaybeder. Evinde düşerek kalça kemiğini kırması sebebiyle hastaneye kaldırır. İstanbul Tıp Fakültesi hastanesinde tedaviye alınan usta sanatçı 22 Temmuz 2008 tarihinde hayatını kaybeder. Sanatçı için 54 yıl boyunca çalıştığı İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda tören yapılır. Tören sonrasında da sanatçı eşi Ergun Köknar’ın yanına defnedilir.

Suna Pekuysal Kimdir?
Suna Pekuysal Kimdir?

Suna Pekuysal Sanat Hayatı

Türk sinemasının başarılı yan karakterlerini canlandıran Pekuysal sanat hayatı bale eğitimiyle başlar. Ardından ise tiyatro ve sinema gelir. Usta sinema oyuncusunun yer aldığı yapımlar ve sanat hayatındaki gelişmeler şunlardır;

  • İlk tiyatro oyunu 1949 yılında çocuk tiyatrosunda oynanan Artist Aranıyor isimli tiyatro oyunudur.
  • 1952 yılına kadar çocuk tiyatrosunda yer alan sanatçı 1952 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu’nun dram bölümüne geçiş yapar.
  • 1984 yılından itibaren tiyatroda Lüküs Hayat isimli müzikalde 14 yıl boyunca yer alır. Pekuysal müzikalde Zihni Göktay ile birlikte oynar. Oyuncu müzikal sonunda tiyatrodan 1998 yılında emekli olur.
  • Suna Pekuysal tiyatro oyunlarından daha çok yer aldığı sinema filmleriyle tanınır. Özellikle Keloğlan filmlerinde keloğlanın annesi olarak gönüllere taht kurar.
  • Genellikle yardımcı karakterlere hayat veren sanatçı 54 yıllık sanat hayatı boyunca 100’e yakın sinema filminde yer alır.
  • Sanatçının yer aldığı tiyatro oyunlarının sayısı ise 250 üzerindedir.
  • Oyuncunun televizyon dizilerinde tanınması ise atv kanalında 2002 yılında yayınlanan Yeter Anne isimli diziyle olur. Oyuncu dizide anne karakterini canlandırır.
  • Yeter Anne dizisi dışında Avrupa Yakası, Ekmek Teknesi, Yalancı Yarim, Çapkın ve Hayat Bilgisi isimli ünlü dizilerde yer alır. Sanatçının son rol aldığı yapım ise 2007 yılında çekilen Yalancı Yarim isimli televizyon dizisidir.

Oyunun yer aldığı Türk sineması filmlerinin isimlerinden birkaçının isimleri şunlardır; Ben Bir Garip Keloğlanım, Kınalı Keklik, Hayat Sevince Güzel, Keloğlan ile Can Kız, Kezban Roma’da, Yaprak Dökümü, Hasret ve Kiralık Koca filmleridir.

Suna Pekuysal Aile Hayatı

Komedi ve Türk filmlerinin vazgeçilmeyen oyuncuları arasında yer alan Suna Pekuysal aile hayatı gazeteci ve tiyatro oyuncusu Ergun Köknar ile yaptığı evlilikle başlar. İkilinin tanışması şehir tiyatrosu vasıtasıyla olur. Ergun Köknar tiyatronun rejisörüdür. İkili 1964 yılında evlenir. Pekuysal çocuğu olmasını çok ister ve bunun içinde görmediği tedavi ile uğraş kalmaz. Bir süre sonra umudunu keser ve eşiyle birlikte tiyatro çalışmalarına ağırlık verir.

Evliliğin üzerinden geçen 9 yılın sonunda 1973 yılında ise hiç beklemediği bir anda oğlu Sait Ali’yi kucağına alır. Oğlunun doğumu öncesinde omurgasından sakatlanır ve yaptığı doğum omurgasında düzelmeyecek bir hasara sebep olur. Hasarın giderilmesi için ameliyatlar olsa da omurga yamukluğundan kurtulamaz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler