Perşembe, Mayıs 16, 2024

Burcu Özsoy Kimdir?

Türkiye’nin en önde gelen araştırmacılarından biri olan Burcu Özsoy kimdir? Sorusu bu günlerde sıkça karşılaşılan bir sorudur. Burcu Özsoy 1976’da Gaziantep’te dünyaya gelen Antartika’da deniz buzu üzerinde araştırma ve çalışmalar yapmış olup Türkiye’nin ilk kutup araştırma merkezi olan İstanbul Teknik Üniversitesi Kutup Araştırmaları Uyg-Ar Merkezi’nin (İTÜ PolReC) müdürü olarak çalışmaktadır.

Burcu Özsoy Yaşam ve Eğitim

Burcu Özsoy 1976 yılında Gaziantep’te doğmuş, Yıldız Teknik Üniversitesi Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuş ve lisans ve yüksek lisans dereceleri almıştır. 2001 yılında İstanbul Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak göreve başlamış olup 2003 yılında Texas San Antonio Üniversitesi (UTSA) Uzaktan Algılama ve Jeoinformatik Laboratuvarı Jeoloji Bilimleri Bölümü’ne katılmıştır. Burcu Özsoy her zaman istatistiksel matematik ve jeofizik bilimleriyle ilgilenmiş ve bu iki alanı uzaktan algılama uzmanlarıyla birleştirmiştir.

2005 yılında UTSA hakkında çalışmış ve bu çalışmda NASA çalışları dahil birçok yabancı bilim insanlarına eşlik etmiştir. Antartika’ya gitmek ve o deniz buzunu daha yakından görebilmek için fırsat kollayan Özsoy, 2006 yılında Antartika’ya gitti ve deniz buzunun uzaktan nasıl algılandığı ile ilgili doktorasını tamamladı. Sene 2007’ye gelince de UTSA’da Amerikan Fotogrametri ve Uzaktan Algılama Derneği (ASPRS) bölümünün kuruculuğunu yapmıştır.

Her işinde yüksek özgüven ve özveri ile çalışan bu bilim insanı tüm dünyaya ismini duyurarak Burcu Özsoy Kimdir? Sorusunun sıkça gündeme gelmesini sağlamış oldu.

Burcu Özsoy Kariyeri

Burcu Özsoy doktora araştırmasında, disiplinler arası ve bilimsel bilgi alışverişinin, insanların iklim değişikliği alanındaki yeni sonuçları, yeni teorileri ve yeni tehditleri anlamalarını sağlayan anahtar olduğu 2011 yılında bulmuş oldu. Türkiye’ye döndükten sonra, kutupsal araştırmanın önemini artırmak için ünlü profesörlerden Türkiye’nin birinci sınıf öğrencilerine kadar, siyasi eskime kavramı üzerine en yüksek çalışmayı gerçekleştirmeye başladı.

Özsoy’un kendi araştırması ve atılımı, halka Arktik bölgesinin önemi hakkında bilgi vermesinin yanında Özsoy iklim değişikliği üzerine dersler açmış ve aynı zamanda birçok öğrenci ile Türkiye’de ilk kez iklim değişikliği ile ilgili araştırmalar yapmıştır. Türkiye’deki İstanbul Teknik Üniversitesi, Polar Bilim’in tüm Arktik Araştırma Merkezi Uygulaması-R’den (ITU polrec) sorumlu olan kurucu ve kadın okul müdürüdür.

Mart-Nisan 2016 arasında lider yardımcısı olarak Antarktika’ya döndü ve Türk araştırma üssünde Antarktika araştırmalarına katkıda bulunmuştur. Ayrıca dünya genelinde bu keşifle uğraşan iki kadından biri olma unvanına sahipken Türk kadınlarının herhangi bir başarı elde edebileceğini kanıtlamıştır. Keşif sırasındaki projelerinden biri iklim değişikliğini içeriyordu ve bu keşfe Uluslararası Polar Gözlem Bilimsel Komitesinde de yer almaktaydı. Özsoy, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve İstanbul Teknik Üniversitesi Polar Araştırma Merkezi’nin Lab-R (ITU polrec) himayesinde birçok kez Arktik bölgesine gitmiş ve araştırma yapmıştır. Dolayısı ile Türkiye’nin en çok Burcu Özsoy Kimdir? Diye aranan bilim insanı olmuştur.

Burcu Özsoy Ödülleri

İnsanların Burcu Özsoy Kimdir? Diye aratıp başarı dolu hayatını öğrenebileceği bu bilim insanının dünya çapında birçok ödülü mevcuttur. Bu ödüllerden bazıları şunlardır:

  • 10 Kasım 2016’da düzenlenen ASPRS-MAPPS Konferansında yaptığı sunum ile ikinciliğe layık görülmüştür.
  • 15 Kasım 2006 tarihinde yüzlerce San Antonio okul çocuğuna yaptığı araştırmalar ile ilgili çalışmaları sergiledi
  • 2014 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu tarafından verilen ödülü aldı.
  • 19 Kasım 2009′ tarihinde ASPRS / MAPPS Sonbahar Konferansı’nda yaptığı sunum ile ASPRS Orta-Güney Öğrenci Ödülü’nde birincilik kazandı.

Şimdiki hayatına kadar tonla araştırma ve ödül katan Burcu Özsoy, çalışmalarına ve ödüllerine devam ediyor.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Kılavuzu
Bilgi Paylaşımı ve Faydalı Bilgiler Sitesi. Türkiye'nin Bilgi Kılavuzu.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler