Pazartesi, Mart 4, 2024

Stresten Korunmanın 12 Yolu

Stres, günlük yaşamımızın kaçınılamaz bir parçası. Hem fiziksel, hem de ruhsal açıdan büyük problemlere yol açabilen stres, dolaylı olarak ölüme bile neden olabilir. Trafikte stres yaşamak, kaza ve nihayetinde ölümle sonuçlanabilir. Hele ki kronik stres, kalp rahatsızlıklarına neden olacak derecede tehlikeli bir durumdur.

Yapılan araştırmalar, stresin birçok hastalığa %60 ile %90 arasında doğrudan etki ettiğini, bu hastalıkların bir kısmının ölümle neticelendiğini göstemektedir.
Kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve diyabet gibi önemli hastalıklara neden olabileceği gibi, aynı zamanda baş ve diş ağrılarına, mide ve sindirim sorunlarına, uyku problemlerine ve dolayısı ile bitkinlik ve yorgunluğa, cilt problemlerine, sağlıksız kilo alımı veya kaybına, cinsel isteksizliğe neden olabilecek kadar zararlı olabilir.

stres

Ayrıca stres, depresyon, anksiyete, kafa karışıklığı, huzursuzluk, sinirlilik, güvensizlik, unutkanlık ve diğer olumsuz zihinsel bozukluklara da neden olur.
Stres, kaçınılması zor bir durum olsa da, onun zararlı etkilerinden kurtulmanın çeşitli yolları elbette vardır. Stresinizi yöneterek ve bazı sağlıklı alışkanlıklar geliştirerek onun yol açabileceği muhtemel rahatsızlıklardan korunabilirsiniz.

Stresten Korunma Yolları
1-) Gün içinde kendinizle baş başa kalacağınız, sessiz ve sakin geçirebileceğiniz bir zaman dilimi ayırın. Bu zaman diliminde dilerseniz kitap okuyun (günde 6 dakika kitap okumak, stresi %68 azaltır), dilerseniz kendinizi iç muhasebeye çekin ama zihninizi bir şekilde arındırın. Günlük olaylardan uzaklaşın. Bunun için, temiz havada yarım saatlik bir yürüyüş bile size çok iyi gelecektir.

 

2-) İşlerinizi asla ertelemeyin. Ertelenen ve biriken işler strese neden olacaktır. Bütün işlerinizi belirli bir plan çerçevesinde günü gününe yapın.

ertelemek

3-) Günlük tutarak, başkalarına anlatamadığınız problemlerinizi beyaz sayfalara anlatabilir, içinizi beyaz sayfalara dökebilirsiniz. Düzenli olarak günlük tutmak ya da farklı konularda yazılar kaleme almak stres atmanıza yardımcı olacaktır.

gunluk-tutmak

4-) Sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinin. Sağlıksız trans yağlar içeren işlenmiş gıdalar, strese dolaylı olarak neden olmaktadır. Bu sebeple düzenli ve sağlıklı beslenin.

5-) Ailenize gün içinde mutlaka zaman ayırın. Bu hem aile bağlarınızı güçlendirecek, hem de stres seviyenizi aşağıya çekecektir. Mesela akşam yemeğini, televizyonu kapatıp sohbet ederek ailece yiyebilirsiniz. Ayda bir iki kere ailece piknik yapabilirsiniz.

 

6-) İnsanlarla yaşadığınız sorunları onlarla uygun bir dille konuşarak çözme yoluna gidin. Asla içinize atarak kendinizi şişirmeyin. İçinize atarsanız, çözümlemediğiniz bu problemler, ileride muhtemel duygusal patlamalara neden olabilir.

7-) Öncelik listesi yapın. Ailenize ve arkadaşlarınıza ayıracağınız zamanı, işlerinizin önem sırasını önceliğine göre planlayın.

😎 Bazı rutinleriniz olsun. Uyku ve yemek saatleri, spor saatleri, kitap okuma saatleri gibi. Yılda en az bir kere tatile çıkın ve bunu rutine bağlayın. Planlarınız ve rutinleriniz olursa stres yaşama olasılığınız düşecektir.

9-) Sizi devamlı olarak üzen, sürekli negatif bakış açısı ile moral ve motivasyonunuzu bozan insanlardan uzak durun.

10-) Arkadaşlarınıza zaman ayırın ve sosyal bir hayat yaşayın. Asosyal kimseler, anksiyete, stres ve depresyona daha yatkındırlar.

11-) Düzenli ve sağlıklı uyku alışkanlıklarınız olsun. Hafta sonları bile aynı saatte yatıp, aynı saatte kalkın.

uyku

12-) En önemlisi, hangi durumlarda stres yaşadığınızı tespit edin ve bu durumlardan kurtulmaya çalışın.

 

 

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

4 YORUMLAR

  1. Stres dikkat etmezsek bizleri yaşayamaz hale getirir. Kendimizi stresten uzak tutmak gerek. Bilgi için teşekkürler.

  2. Insanın üzerinde etkili olan en önemli etkendir stres, edindiğim bilgilerin yararını gördüğümü düşünerekten çok teşekkür ederim ? ?

  3. İbrahim kırıcı

    Stres her hastalığın başlangıcı olaraka kabul edilebilir . Bu bilgiler için çok teşekkür ederiz işimize çok yarayacak

  4. Stresten korunmak günümüzde oldukça zor maalesef. Stres atma yolları aramalıyız, ben mesela müzik dinleyerek atıyorum stresi.

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler