Pazar, Nisan 14, 2024

Snapchat Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sosyal medya denilince akla birçok uygulama geliyor. Zamanla sosyal medyaya birçok yeni uygulama eklenir. Geçici olmakla birlikte, eklenen bu gmail uygulaması milyonlarca insan için eğlencenin odağı haline geldi. Bu durum da snapchat nedir? Nasıl kullanılır? Sorularını akıllara getirmektedir.

Snapchat Nedir?

Snapchat, piyasaya sürüldüğünden beri yeni gençlerin favorisi ve bir anlık fotoğraf mesajlaşma ağı. Videolar ve fotoğraflar 24 saat içinde silinebildiği için arkadaşlarınız arasında mutlu vakit geçirebilirsiniz. Snapchat, kullanıcıların çektikleri fotoğraf ve videoların kısa notlarını kaydedip belirli bir süre paylaşabildikleri bir sosyal mesajlaşma uygulamasıdır.

Snapchat’in önemli bir özelliği, diğer kullanıcıların kullanıcılar tarafından paylaşılan fotoğrafları ve videoları yalnızca 24 saat içinde görüntüleyebilmesidir. Kısa sürede bir gönderi yayınlamak mümkün olsa da diğer kullanıcılar ekran görüntüsü alarak bunu engelleyebilir ancak elbette bunu yapmanın dezavantajı eldivenlerin ekran görüntüsü gönderecek olmasıdır.

Snapchat Nedir? Nasıl Kullanılır?
Snapchat Nedir? Nasıl Kullanılır?

Snapchat Ne İşe Yarar?

Anlık görüntülü chat uygulaması olan Snapchat ile paylaştığınız video veya fotoğraflarınız kısa bir süreliğine görüntülenebilmekte ve ondan sonra silinmektedir. Kullanıcılar bu tatbik ile karşılıklı olarak yazılı metinler, ses, resim veya video gönderebilmektedir. Daha evvelinde belirlenmiş süreler süresince görüntülenebilen paylaşımlar Snapchat sunucusu ile kullananların cihazlarından silinmektedir.

Uygulamayı oluşturulduğunda ve en oldukça İngiltere ve ABD’de tercih edilmektedir. Snapchat yapı olarak öteki mesajlaşma uygulamalarına benzemektedir. Android ve iOSlarda parasız biçimde indirebileceğiniz uygulamada ilk önce rehberinizde kayıtlı olan kişileri ekleyebilir yada çayır yollayabilirsiniz. Fakat günümüzde toplumsal ağlar o şekildeki bir hal almış durumda olan insanlar adeta birbirleriyle mücadele içindeler.

Snapchat Uygulaması Nasıl İndirilir?

İOS ve Android üzerinde çalışan Snapchat, kullanıcılarına ücretsiz olarak hizmet veriyor. Snapchat’i Google Play Store ve App Store’dan indirebilirsiniz ve yapısı diğer mesajlaşma uygulamalarına benzer.

Snapchat Nasıl Kullanılır?

İOS ve Android üzerinde çalışan Snapchat, kullanıcılarına ücretsiz olarak hizmet veriyor. Snapchat’i Google Play Store ve App Store’dan indirebilirsiniz ve yapısı diğer mesajlaşma uygulamalarına benzer. Ayrıca diğer mesajlaşma uygulamalarındakine benzer bir arkadaşlık listesine sahiptir. Ekleme isteği, hesabınızdan eklediğiniz kişiye gönderilecektir. Kabul etseler bile onlara videolar, fotoğraflar, metinler, sesler gönderebilirsiniz.

Gerektiği gibi içerik çekmek için sağ üst köşedeki arka veya ön kamerayı kullanabilirsiniz. Snapchat kullanımı ilk bakışta karmaşık görünebilir, ancak aslında çok basit. Uygulamayı ilk kez açtıktan sonra kayıt ekranı bizi karşılayacaktır. Buradan bir kayıt oluşturduktan sonra uygulamayı kullanmaya başlamak için ana ekrana gidebiliriz. Snapchat’te bir grup oluşturmanız gerekmez, ancak kolayca sıralanabilmeleri için Snapchat’e özel mesaj gönderen kişinin adının önüne geçebilirsiniz.

Başlangıçta uygulamada oturum açtığınızda rehberinizdeki kişilerden Snapchat kullanan kişilerinizden öneri halinde karşınıza çıkacaktır. Bu öneriler içerisinden takip etmek istedikleriniz varsa aktif etme butonuna tıklayabilirsiniz. Eğer hiç kimseyi takip etmezseniz başlangıçta paylaşım yapılması asla mümkün olmayacaktır. Bu durum da Snapchat’in etkileşime verdiği önemi göstermektedir. Kişi ekleme / takip etme işlemi bittikten sonra telefonun ortasındaki yuvarlak bölüme dokunulması halinde fotoğraf çeker.

Kamerayı ise aktif hale getirmen gerekmektedir. Yuvarlak kısıma bir defa veyahut kısaca dokunulması durumunda fotoğraf, uzunca bastığınızda ise video çekiyorsunuz. Fotoğraf veyahut video kaydı yapıldıktan sonra ise paylaşımı görmesini istediğiniz arkadaşlarınızın bu paylaşımı kaç saniye görebileceğini (1 ile 10 saniye arasında) ayarlıyorsunuz. Bu arada tekrar oynatma seçeneğini kaldırırsanız takipçilerinize paylaştığınız snapi sadece bir defa görebilme hakkı vermiş oluyorsunuz.

Snapchat Nedir? Nasıl Kullanılır?
Snapchat Nedir? Nasıl Kullanılır?

Snapchat İle Fotoğraf Video Çekimi

Giriş yaptıktan sonra kamera ekranınız doğrudan görünür. Video çekmek için bu ekranın altındaki daireye basın. Hızlıca tıklayıp çekersek fotoğraf çekebiliriz. Sol üst köşede flaşı açıp kapatmak için bir simge var. Sağ üst köşede kamera geçişi için bir simge var. Kamera değiştirme simgesi ile ön ve arka kameralar arasında seçim yapabilirsiniz. Sol alt köşedeki küçük kare şeklinde bir simge vardır. Bu simge arkadaşlarınız tarafından gönderilen özel mesajların anlık görüntüsünü görüntülemenize izin vermek için tasarlanmıştır. Sağ alttaki üç çizgili simge, arkadaş listenizdeki kişilerin hikayelerinin listesine erişmenizi sağlar. Ortadaki hayalet şeklindeki eldiven logosu sizi özel hesap menüsüne götürecektir.

Snapchat Yüz Değiştirme Özelliği Nasıl Kullanılır?

Giriş yaptıktan sonra kamera ekranınız doğrudan görünür. Video çekmek için bu ekranın altındaki daireye basın. Hızlıca tıklayıp çekersek fotoğraf çekebiliriz. Sol üst köşede flaşı açıp kapatmak için bir simge var. Sağ üst köşede kamera geçişi için bir simge var. Kamera değiştirme simgesi ile ön ve arka kameralar arasında seçim yapabilirsiniz. Sol alt köşedeki küçük kare simge, arkadaşlarınız tarafından gönderilen özel mesajların anlık görüntüsünü görüntülemenize izin vermek için tasarlanmıştır. Sağ alttaki üç çizgili simge, arkadaş listenizdeki kişilerin hikayelerinin listesine erişmenizi sağlar. Ortadaki hayalet şeklindeki eldiven logosu sizi özel hesap menüsüne götürecektir.

Snapchat İçin Bazı İpuçları

Her uygulamada olduğu gibi birçok ipuçları mevcuttur. Snapchat’te de bu durum mevcuttur.

Bunlar şöyledir:

  • Karanlık bir ortamda resim çekinirken, sol üst köşede bulunan flash hususi durumunu etkinleştirerek bu sorundan kurtulabilirsiniz.
  • Ekrana süratli bir biçimde iki kez üst üste tıklamanız kameralar içinde geçiş yapmanızı sağlayacaktır. Ön kameranız açıksa tıkladığınızda arka kameraya, arka kameranız aleni ise ön kameraya geçiş yapabilirsiniz. Fotoğraf görüntülenme süresini, şu demek oluyor ki kullananların sizin paylaşımınızı göreceği 1- 10 saniye bir sürede arasındaki süreyi ayarlamak için sol alt köşedeki saat simgesi kullanılabilir.
  • Fotoğrafı oldukça beğenip telefonunuza da kaydetmek isterseniz ekranın sol alt köşesinden fotoğrafınızı kolayca kaydedebilirsiniz.
  • Bu yöntemler sayesinde çektiğiniz resim ve videoları hikaye haline getirip arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz.

Bunlar sizin kullanım veriminizi artıracaktır.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler