Çarşamba, Nisan 24, 2024

Sizinki Ne Tür Bir Sevgi?

Günümüzde sevgi kavramı, bileşenlerine ayrılarak sınıflandırılmaya başlamıştır. İlk yapılan gruplandırmalar da sevgi, “tutkulu sevgi” ve “arkadaşça sevgi” olarak ikiye ayrıldı.

Tutkulu sevgi kavramı, sevilen kişinin sürekli düşünülmesi, güçlü cinsel duygu ve duygusal tepkileri beraberinde içerir.

Arkadaşça sevgi kavramı ise, hayatı kendi hayatına yakın, paylaşımları benzer bireylerin birbirlerine karşı güvenli ve hassas duygular hissetmesini içerir.

Örnek vererek açıklayacak olursak, birbirine deli gibi aşık olduğunu söyleyen insanların sevgi kategorisi; tutkulu sevgidir. Olgun iki insanın, birbirleriyle beraber olmaktan keyif aldıklarını, ortak birçok paylaşımının olduğunu söylüyorlarsa bu da arkadaşça sevgiye örnektir. Arkadaşça sevgi türü, içerisinde cinsel davranışları barındırabilir ya da barındırmayabilir. Bu da bize, sevgi kavramının düşündüğümüzden daha karmaşık olduğunu gösterir.

Sevgi kavramı ile ilgili en iyi bilinen teorilerden biri olan Robert Sternberg’ in (1999) sevgi üçgeni teorisidir. Bu teori, 3 kısımdan oluşur. Tutku, yakınlık ve bağlılık. Sevgiyi hissetmemize sebep olan şey, tutku bileşenimizdir. Duygusal ve maddi olarak destek olmamız, yakınlık bileşenimizdir. Ciddi bir ilişki kurmak istememiz bağlılık kavramıyla ilgili bileşenimizdir.

Strernberg’ in sevginin 3 bileşeni teorisi, sevgi ile en çok merak edilen sorulara cevap vermemize çalışır. Bu soruları inceleyecek olursak;

İlk görüşte aşk olabilir mi?

İlk görüşte aşk; tutku bileşeninde kaldığımız zaman olur. Sternber bunu, “büyülenmiş sevgi” olarak adlandırmaktadır. Büyük derecede fizyolojik uyarılmaya sebep olan bu sevgi türü aniden ortaya çıkmaktadır. Yakınlık ve bağlılık olmadığı için bu aşk yavaş yavaş yok olur.

Bazı insanlar neden bu kadar çabuk evlenir?

Sternberg bunu, “Hollywood sevgisi” olarak adlandırıyor. Bu sevgi bileşeni, tutku ve bağlılığın karışımından oluşur, yakınlık yoktur. Eğer zaman içinde yakınlık gelişmezse, bu ilişkinin sürme ihtimali düşüktür.

Cinsel ilişki olmadan sevgi olabilir mi?

Sternberg, bu ilişkiyi arkadaşça sevgi olarak adlandırıyor. Bu sevgi yakınlık ve bağlılığın karışımıdır. Cinsel tutku içermez.

Romantik sevgi neden sürmez?

Bağlılık olmadığı için genellikle romantik sevgi sürmez. Yakınlık ve tutkunun karışımıdır. Tutku ve yakınlık azaldığı zaman bireyler artık aşkı hissetmez. Bu nedenle romantik sevgi genellikle sürmez.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Uzman Klinik Psikolog Aslıhan
Uzman Klinik Psikolog Aslıhanhttp://www.aslihanbereketoglu.com
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler