Pazar, Nisan 14, 2024

Siirt Botan Vadisi

Siirt Botan Vadisi kanyonunda yer alan “Rasıl Hacar” namı diğer Delikli Taş güzelliğine az rastlanır mekanlardan birisi. Şehir merkezinden yaklaşık 4 km. uzakta olan Eruh yolunda bulunan Rasıl Hacar (Taş Başı), şehir kargaşasından uzakta, doğa aşıklarının hayallerinin gerçeğe dönüşmüş hali diyebilirim.

Bu nefes kesici doğa harikasına, ana yoldan ayrılan patika bir yol ile 600-700 metre ilerledikten sonra ulaşabiliyorsunuz. Manzara enfes. Uçurumun kenarında bu derece özgür hissedilebilir mi? Aşağı bakanın içi ürperiyor evet ama özgürlüğü iliklerinize kadar hissediyorsunuz.

Derinlerden gelen Botan çayının akışı, sesi uçurumun kenarında çarpan kalbinizin sesiyle dans ediyor adeta. Ancak dikkatli olmak lazım, çünkü dikkat etmeyip bu uçurumlardan yuvarlanıp düşenler de olmuş… Burada dolaşmak dahi büyük cesaret ve dikkat gerektiriyor.

Altından tüm haşmetiyle geçmekte olan Botan Çayı’na kuşbakışı bakan Taşbaşı Mağarası, eşsiz manzarasıyla insanı adeta büyülüyor. Botan Çayı’ndan 350 metre yükseklikteki bu mağara, dik kireç taşlarının milattan önceki devirlerde oyulmasıyla oluşmuş. O zamanlar barınma amacıyla iç çeperi el vuruşlarıyla kazılan bu mağarada bulunan boşluğun mağaralar arası iç ulaşımı sağladığı düşünülüyor.

Mağaranın yanında dik bir kaya bulunuyor. Buraya ziyarete gelen gençler cesaretlerini ispatlamak için bir kayadan diğer kayaya atladıklarından bu kayaya atlama taşı adı verilmiş. Tavsiye etmiyorum ama ben oraya çıkmadan edemedim. Tehlikenin cazibesi… Ancak cidden tehlikeli. Ufak bir denge kaybında aşağı düşebilirsiniz ve eğer düşerseniz, deyim yerindeyse parçanızı bulamazlar.

Bu yükseklikten, içinizi dolduran bütün özgürlük duygularıyla, kıvrım kıvrım ilerleyen bu güzel çayı izlemenin tadına doyum olmuyor.

Birkaç yıl önce inatla Botan Çayı’nda piknik yapmaya gelen vatandaşlar ne yazık ki üzücü görüntülere sebep olmuş. Bazı zamanlar çayın sularının yükselmesiyle kenarda piknik yapanlardan boğulanlar, yaralananlar olması, büyük oranda can kaybı yaşanması sebebiyle burada piknik yapılması yasaklanmış.

Daha sonra, burası Siirt Valiliği ve Dicle Kalkınma Ajansı ‘nın hazırladığı proje ile modern bir mesire alanına çevrilmiş. Yazları sıcak havanın da etkisiyle vatandaşlar piknik yapmak amacıyla Delikli Taş mesire alanına akın ediyor resmen. Burada hem piknik yapmış hem de bolca fotoğraf çekinmiş bir gezgin olarak söylüyorum, bu taraflara gelip de Botan’a uğramadan geçmeyin…

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Gezgin Cemre Oğuz
Gezgin Cemre Oğuz
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler