Sağlıklı Beslenme Tabağı Nasıl Olmalı?

1) Denge Her Şey; İdeal kiloya inmeniz ya da ideal kiloda kalmanızın tek yolu yediğiniz besinlerden aldığınız kalori ile harcadığınız enerjinin birbirine eşit olmasıdır.

2) Yemeklerinizin Keyfini Çıkarın, Miktarı Azaltın; Hızlı yemek yemek, TV karşısında atıştırmak veya duygusal durumunuzun inişli-çıkışlı zamanlarında yeme ihtiyacı hissetmek çok fazla kalori almanıza neden olur. Midenizi çok fazla besinle doldurmayın.

3) Çok Büyük Porsiyonlardan Kaçının; Evde küçük tabak kullanın. Dışarıda küçük porsiyonları tercih edin. Tatlı yerine ilk tercihiniz meyve olsun.

4) Daha Sık Yemeniz Gereken Besinleri Atlamayın; Sebze, meyve, tam tahıllar ve süt ürünlerini daha çok tüketin. Bu besinler vücudunuzun ihtiyacı olan kalsiyum, potasyum, D vitamini ve posa gibi öğeleri içerir.

5) Tabağınızın Yarısını Gökkuşağı Rengindeki Sebze ve Meyvelerle Doldurun; Öğünlerinizin besin çeşitliliği kadar renk farklılığına da önem verin. Et yemeklerinizle mutlaka salata tüketin.

6) Bazı Besinleri Az Tüketin; Doymuş yağ, şeker, ekstra tuz eklenmiş olan besinleri olabildiğince az tüketin.

7) Besinlerdeki Sodyum/Tuz Miktarlarına Dikkat Edin; Yemeklerinize tuz ilave etmemeye çalışın, sofradan tuzu kaldırın. Turşu ve salamuralı besinlerde tuz miktarı yüksektir. Hipertansiyon ve kalp-damar hastalığınız varsa bu besinleri olabildiğince az tüketin.

8) Daha Çok Su İçin;
Şeker içeriği içeceklerden uzak durmaya çalışın. Her saat 1 bardak su içerseniz zamanla alışkanlığınız haline gelir.

Bir önceki yazımız olan ‘’Beslenme Piramidi’’ Ne Demek? başlıklı makalemizde ‘’Beslenme Piramidi’’ Ne Demek? hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here