Sağlıklı Beslenme Tabağı Nasıl Olmalı?

sağlıklı beslenme

1) Denge Her Şey; İdeal kiloya inmeniz ya da ideal kiloda kalmanızın tek yolu yediğiniz besinlerden aldığınız kalori ile harcadığınız enerjinin birbirine eşit olmasıdır.

2) Yemeklerinizin Keyfini Çıkarın, Miktarı Azaltın; Hızlı yemek yemek, TV karşısında atıştırmak veya duygusal durumunuzun inişli-çıkışlı zamanlarında yeme ihtiyacı hissetmek çok fazla kalori almanıza neden olur. Midenizi çok fazla besinle doldurmayın.

3) Çok Büyük Porsiyonlardan Kaçının; Evde küçük tabak kullanın. Dışarıda küçük porsiyonları tercih edin. Tatlı yerine ilk tercihiniz meyve olsun.

blank

4) Daha Sık Yemeniz Gereken Besinleri Atlamayın; Sebze, meyve, tam tahıllar ve süt ürünlerini daha çok tüketin. Bu besinler vücudunuzun ihtiyacı olan kalsiyum, potasyum, D vitamini ve posa gibi öğeleri içerir.

5) Tabağınızın Yarısını Gökkuşağı Rengindeki Sebze ve Meyvelerle Doldurun; Öğünlerinizin besin çeşitliliği kadar renk farklılığına da önem verin. Et yemeklerinizle mutlaka salata tüketin.

blank

6) Bazı Besinleri Az Tüketin; Doymuş yağ, şeker, ekstra tuz eklenmiş olan besinleri olabildiğince az tüketin.

7) Besinlerdeki Sodyum/Tuz Miktarlarına Dikkat Edin; Yemeklerinize tuz ilave etmemeye çalışın, sofradan tuzu kaldırın. Turşu ve salamuralı besinlerde tuz miktarı yüksektir. Hipertansiyon ve kalp-damar hastalığınız varsa bu besinleri olabildiğince az tüketin.

8) Daha Çok Su İçin;
Şeker içeriği içeceklerden uzak durmaya çalışın. Her saat 1 bardak su içerseniz zamanla alışkanlığınız haline gelir.

5000+ ABONE ARASINA KATILIN

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz