Pazar, Nisan 14, 2024

Kalp Ve Damar Cerrahı Olma Süreci Nedir?

Doktor olabilmek için gereken en önemli şey, doktor olmayı istemektir. Bunun yanında vicdanlı olmak, insanları sevmeyi, dinlemeyi ve empati yapmayı bilmek gerekir. Bugün doktorluk mesleği, popüler meslekler listesinde başta yer almaktadır. Ancak bilmek gerekir ki, bu meslek popüler meslek olması nedeniyle seçilirse, bu son derece yanlış olur. Doktorluk ağır bir meslek grubuna girer. Çünkü bilindiği gibi çalışma koşulları genellikle ağırdır. Resmî bir sağlık kuruluşuna bağlı doktorların gündüz çalışmalarına ek olarak gece ve hafta sonu nöbetleri de vardır.

Doktor olabilmek için lise mezuniyetinden sonra, tıp fakültesini kazanmak ve ardından uzmanlık için Tıp Uzmanlık Sınavında (TUS) başarılı olmak gerekmektedir. Bunun dışında başka bir şart aranmaz.

Aile isteğiyle ya da mesleğin büyüsüne kapılarak bir anlık verilen kararla, Tıp Fakültesi 6 yıl okunabilecek bir okul değildir. Bunun bilincinde olmanız önemlidir.

Ayrıca, doktor olmak için insani ilişkilerinizin de kuvvetli olması gerekir. İlişkilerinizin iyi olması, hastalarla diyalog açısından size avantaj sağlayacaktır. Eğer bu yönünüzün güçlü olmadığını düşünüyorsanız, hastalarla çok muhatap olunmayan uzmanlık dalları seçilebilir veya bu yönünüzü mümkün olduğu kadar güçlendirebilirsiniz.

Tıptaki gelişmeler çok hızlı ilerlendiğinden, doktorlar bu gelişmeleri sürekli okuyarak takip etmek zorundadırlar. Bu yüzden başarılı bir doktor olmak için tıp literatürünün kesintisiz takip edilmesi çok önemlidir.

Son olarak; doktor olmak ve mesleğini başarılı yapmak için, mümkün olduğu kadar intenziv bir şekilde çalışmak, hatta hafta sonlarında ve tatillerde bile hastanede nöbet tutmak gibi diğer çeşitli  görevlerde de fedakârlıkta bulunmak gerekmektedir. Doktor olmak için bunların da kabullenilmesi şarttır. Doktorluk sevilen ve tatmini yüksek bir meslek olduğundan, bu meslek çalışmaları birçok doktor tarafından zevkle gerçekleştirilmektedir.

Tıp alanında akademik kariyerler de yapılabilir. Bunun için daha özel çalışmalar aranmaktadır.

Kısacası Ana Hatlar
  1. Çok okumak
  2. Her şey para değildir
  3. Alçak gönüllü olmak
  4. Tutkulu Olmak
  5. Küçük detaylara farkında olmak
  6. Sorumluluk
  7. Konuşma becerisi olmak
  8. Zaman ayırmak
  9. Sabırlı olmak

Kalp Ve Damar Cerrahı Olmak

Şüphesizdir ki vücudumuzun en önemli organı, kalbimizdir. Kalp ve Damar Cerrahisi, kalpteki sorunları ameliyatla (açık cerrahi ile) giderebilen bir Tıp ihtisas dalıdır.

Kalp ve Damar Cerrahisi ihtisas dalı almak için TUS sınavındaki puanı almak gerekir. Diğer bölümlere göre puanı az olmasına rağmen en ağır olan bölümlerden biridir. 6 yıllık, ağır ve nöbetlerle dolu bir eğitim süreci bulunmaktadır. Yoğun çalışma temposu gereken bir meslektir ve sevmeyen kesinlikle yapamaz.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Yrd Doç Dr Erhan Hafız
Yrd Doç Dr Erhan Hafız
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler