Salı, Mart 5, 2024

Dekorasyonun İnceliğinde Aynanın Etkisi Nedir?

Geçmiş zamanlarda bir ihtiyaç olan ayna, günümüzde neredeyse ihtiyaçtan çok dekorasyonun vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Ayrıca yine eskiden ayna sadece dolap kapaklarında, antrelerde kullanılırken; artık bu etki yerini daha dekoratif objelere ve mekânlara bırakmıştır.

Ayna kullanımını pek çok yerde sergileyebiliriz. Kimi zaman ortamı daha ferah göstermek kimi zaman da ışığı az olan bir yeri daha aydınlık göstermek için aynayı kullanabiliriz.

Peki, Aynaları Sadece İhtiyaç İçin Mi Kullanmalıyız?

Aynaları daha estetik kullanmanın püf noktaları da vardır. Örneğin; ben kendi evimim salonunda bir duvarımı boydan boya ayna ile kaplattım. Bu hem estetik olarak bir görsellik hem de daha ferah ve aydınlık bir ortam yaratmamı sağladı.

Bunun yanı sıra aynaları, yatak odalarında, banyolarda, antrelerde ve hatta son zamanlarda mutfak kapaklarında, tezgâh aralarında kullanmak son trendler arasında.

Ayna kullanımını birkaç örnek ile inceleyecek olursak;

Salonlarda Ayna Kullanımı

Salonumuzun birçok yerinde aynaları kullanabiliriz. Fakat her obje ve mobilyada olduğu gibi, fazla kullanılan aynalar da hem sıkıcı hem de abartı bir görüntü yaratabilir. Benim sizlere tavsiyem; boydan boya ayna kullanmak istiyorsanız ya TV ünitenizin arkasını(yeriniz müsait ise) ya da cam karşısında olan geniş bir duvarınızı ayna ile kaplamanızdır. Bu iki görüntü de salonunuza ferah ve daha zengin bir hava katacaktır. Hatta bu ayna renklerini dekorasyonunuza göre uyumlu olan füme veya bronz ayna modellerinden tamamlayabilirsiniz.

Bunların yanı sıra, sadece tek bir mobilyanızda ayna kullanabilirsiniz. Mesela orta sehpa veya yan sehpanızı ayna olarak seçebilirsiniz.

Yatak Odalarında Ayna Kullanımı

Yatak odalarında ayna kullanımının en uygun olduğu yerler kıyafet dolaplarının kapaklarıdır. Kıyafet odanız yatak odanızın ayrı bir bölümünde ise, o zaman tüm dolap kapaklarını ayna ile kaplamanız içerisini ışık ve genişlik açısından daha hoş gösterecektir. Çünkü kıyafet odaları genellikle dar ve uzun olurlar. Bunun yanı sıra yatağınızın kenarındaki komodinlerinizin ayna modelli olması odanıza çok şık bir görüntü katacaktır.

Antre Ve Koridorlarda Ayna Kullanımı

Ayna kullanımında farklılık arayanlar için önerim; tavanlarda da ayna kullanımına dikkat etmeleri. Bu etki özellikle evlerin girişlerine çok yakışıyor.

Başka bir etki ise, giriş kapınızın hemen karşısına bir ayna ve aksesuar kombini yapmanızdır. Bu hem evden çıkarken tekrardan kendinize bakmanızı sağlar hem de evinizin girişine şık bir görüntü kazandırır.

Mutfaklarda Ayna Kullanımı

2018 yılının en moda dekorasyon etkilerinden biri de mutfaklarda ayna kullanımıdır. Özellikle tezgâh aralarında kullanılan eskitme veya bronz aynalar son derece şık oluyor. Bu benim de çok sevdiğim ve kullanmaya özen gösterdiğim bir dekorasyon tarzıdır.

Banyolarda Ayna Kullanımı

Hiç şüphesiz aynaların en çok kullanıldığı yer banyolarımızdır. Banyo dolaplarımızın üzerine astığımız aynalar, kimi zaman üst dolap gibi kullanılır kimi zaman sade bir ayna olur. Fakat dolap üzerine astığımız banyo aynalarını başka türlü de kullanabiliriz. Örneğin; duşa kabin kapılarımızı ayna yaptırarak küçük olan banyolara daha geniş bir görüntü katabiliriz.

Unutmamak gerekiyor ki, aslında aynalar bize enerji yansıtırlar. Bu nedenle nerede ve ne amaçla ayna kullandığımıza çok dikkat etmeliyiz. Aynaları seviyor olmamız bu dekoratif objeyi her yerde kullanacağımız anlamına gelmemeli. Her malzeme ve ürünü kararında kullanmak önemlidir.

Biraz zaman harcayarak ve birkaç ipucu uygulayarak doğru ve kararında yerleştirilen aynalarınız, evinizin havasını değiştirecektir.

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

İç Mimar Sinem Yıldırım Say
İç Mimar Sinem Yıldırım Say
Tam kapsamlı biyografim için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler