Salı, Aralık 5, 2023

Nüfus Cüzdanım Kayıp Nasıl Yenisini Alabilirim?

Nüfus cüzdanınızı mı kaybettiniz? Dolandırıcılar dikkat etmek gerekiyor. Biran önce kimliğimizi çıkarıp gerekenleri yapmamız lazım. Nüfus cüzdanım kayıp o zaman bizi birçok tehlike bizi bekliyor çıkarmayı geciktirdiğimizde. Kayıp ve çalıntı kimliklerle vatandaşın adına bankalara başvurup kimlik sahibi adına kredi kartı çıkarıp kredi başvurusunda bulunup büyük meblağlarda dolandırıyor. Başvuruların geneli internet üzerinden yapılıyor. Bu tarz durumlara maruz kalmadan biran önce kimliğinizi çıkarıp gerekli yerlere başvurmanız gerekiyor nasıl mı başvuracaksanız diyorsanız. Çok basit aslında sizlere aşağıda kronolojik bir sıra şeklinde nasıl çıkarmanız gerektiğini size aktaracağım.

 1. Nüfus cüzdanlarının kaybedildiğine veya çalındığına dair gazete ilanı verilmesi gerekiyor.

2. Nüfus cüzdanlarının kaybedildiğine veya çalındığına dair Emniyete bildirilmesi gerekiyor.

3. Vergi Dairesine nüfus cüzdanı kaybını bildirmeniz gerekiyor.

Nüfus cüzdanının kayıp veya çalınmış olması durumunda; Muhtarlık tarafından düzenlenmiş ve onaylanmış nüfus cüzdanı talep belgesi istenir.nufus-cuzda-talep-belgesi

 1. Talep belgesiyle beraber.
 2. 4 tane vesikalık resim ve talep belgesi alınıp. İl nüfus ya da ilçe nüfus dairesine gidilir.
 3. Kimlik bedeli için 10 TL gerekecektir.
 4. İL veya İlçe nüfus dairesine gidip Sıra fişi alınız.
 5. Belgeler yetki memura verilir.
 6. Yetkili memur tarafından kaybettim dediğiniz kimliğinizin size ait olup olmadığı hakkında size sorular sorulur.
Örneğin:
 • Annenizin kızlık soyadı?
 • Amcalarınız adı
 • Teyzeleriniz adı?
 • Kardeşleriniz adı?

Sorulara verilen doğru cevaplardan sonra memur kişi sizden vesikalık resminizi ister ve kimliğinizi çıkarmak için sizden kimlik bedeli olan 10 TL aldıktan sonra işlemlerinizi gerçekleştirip. Kimliğinizi size teslim eder. 🙂

Nüfus Cüzdanımı Yenileme

Herhangi bir belgeye ihtiyaç duyulmadan fotoğraf yada kimliğiniz hasarlı bir durumdan dolayı nasıl mı değiştireceksiniz?

Vatandaşın elinde bulunan nüfus cüzdanını alıp. İl veya ilçe nüfus müdürlüğüne gidip yukarda yaptığınız gibi sıra fişi alıp gerekli değiştirme sebebinizi açıklamayı memur kişiye yapıp. Yıpranan, yırtılan veya kullanılamayacak hale gelen, yalnız seri ve numaraları okunabilen nüfus cüzdanının yerine yenileme nedeniyle, diğer durumlardan dolayı da değiştirme nüfus cüzdanı düzenlenir ve eski nüfus cüzdanı geri alınır, yenisi verilir.

* Dip not: Nüfus Cüzdanım Kayıp ve durumda size yardımcı olabilecek ekstra evraklar şunlardır. Ehliyet 
Pasaport, 
Memur cüzdanı, 
Avukat kimlik kartı, 
Basın kartı, 
Yabancılara mahsus ikamet tezkeresi, 
Yabancı ülke kimlik kartı veya pasaportu bu belgelere sahipseniz kendinizle beraber bunları da götürürseniz herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız herhangi bir şüphe durumunda bunlardan herhangi bir tanesi bile yeterli olacaktır.

Dolandırıcılar kayıp ve çalıntı kimliklerle bankalara başvurup kimlik sahibi adına kredi kartı çıkarıp kredi başvurusunda bulunup büyük meblağlarda dolandırıyor ve bu durumlara alınacak önlemleri yapmanız gerekiyor üstede belirttiğim gibi gerekli yerlere başvurup biran önce çıkarmanız gerekiyor.

Türkiye Nüfusu: 78.741.053

Erkek :39.511.191

Kadın :39.229.862

6000+ Abone Arasına Katılın!

Bültenimize Abone Olun, Birbirinden Güzel Yazıları Kaçırmayın!

Abone Olduğunuz için Teşekkür Ederiz.

Bir hata meydana geldi.

Fırat Acar
Fırat Acar
Kendini sürekli geliştiren, her yanlışta ders çıkaran, makale yazmayı, satranç oynamayı, boks yapmayı, kitap okumayı, film izlemeyi seven blogger.

Alakalı İçerikler

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler